Nowy rok to wiele zmian, także w służbie zdrowia. Każdego roku publikowana jest nowa lista leków refundowanych, które są dostępne w polskich aptekach. Czy tym razem pacjenci maja powody do świętowania? Jakie zmiany czekają nas w 2017 roku?
Nowa lista leków refundowanych
Już 1 stycznia 2017 roku, Ministerstwo Zdrowia opublikuje nową listę leków refundowanych. Leki tego typu to środki, które całkowicie lub częściowo opłaca Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzięki temu, pacjenci mogą nabywać leki, zmniejszając tym samym koszty leczenia, które jak wiemy, są w naszym kraju wysokie. Tworzenie nowej listy uwzględnia potrzeby pacjenta, liczbę zachorowań oraz inne, istotne aspekty. Wszystkie osoby ubezpieczone oraz kobiety w ciąży i w okresie połogu mają prawo do dostępu do leków refundowanych. Dostępne są one w aptekach, które podpisały umowę o sprzedaży leków refundowanych. Farmaceuta może zaproponować klientowi inny lek, czyli tzw. zamiennik, który ma podobny skład i działa identycznie, jak lek przepisany na recepcie. Nowa lista to dla osób przewlekle chory bardzo ważny dokument, który być może ułatwi leczenie w przyszłym, 2017 roku.
Zmiany na liście leków refundowanych
Pacjenci mają powód do radości, ponieważ NFZ wprowadza na listę 84 nowe leki, w tym środki na cukrzycę, bezpłatne leki dla seniorów oraz środki na idiopatyczne włóknienie płuc. Pirfenidon to lek, na wspomnianą chorobę, który umożliwia nowoczesną terapię. Od 2017 będą mieli do niego dostęp polscy pacjenci. Do tej pory, środek ten generował miesięczne koszty rzędu ok. 8 tys. złotych przy leczeniu na osobę. Chorzy, objęci programem lekowym otrzymają go za darmo. Pacjenci z pewnością skorzystają na takiej zmianie, ponieważ lek spowalnia rozwój choroby, dając szansę na komfortowe życie. Zmiany obejmują także chorych na raka. W programie znalazło się osiem nowych leków, m.in. na raka skóry. Osoby borykające się ze schorzeniem Leśniowskiego-Crohna także mogą się cieszyć, ponieważ leczenie podtrzymujące wydłużono do 24 miesięcy. Refundacją objęto także leki dla osób dorosłych, niwelujące skutki chemioterapii, co przyniesie ulgę w trudnym leczeniu nowotworów.
Leki dla seniorów
Od lat seniorzy borykają się z problem wciąż drożejących leków, których u wielu osób niestety przybywa. Leczenie jest bardzo kosztowne, dlatego Ministerstwo Zdrowia postanowiło powiększyć listę bezpłatnych leków dla osób starszych. Nowa lista będzie zawierała 1167 środków, wśród których znajdziemy także leki na chorobę Parkinsona. Także nowe leki znalazły się na refundowanej liście.
Katarzyna Antos