Porady Zdrowie

Lista leków refundowanych – zmiany 2017

nowa lista leków

Nowy rok to wiele zmian, także w służbie zdrowia. Każdego roku publikowana jest nowa lista leków refundowanych, które są dostępne w polskich aptekach. Czy tym razem pacjenci maja powody do świętowania? Jakie zmiany czekają nas w 2017 roku?

Nowa lista leków refundowanych

Już 1 stycznia 2017 roku, Ministerstwo Zdrowia opublikuje nową listę leków refundowanych. Leki tego typu to środki, które całkowicie lub częściowo opłaca Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzięki temu, pacjenci mogą nabywać leki, zmniejszając tym samym koszty leczenia, które jak wiemy, są w naszym kraju wysokie. Tworzenie nowej listy uwzględnia potrzeby pacjenta, liczbę zachorowań oraz inne, istotne aspekty. Wszystkie osoby ubezpieczone oraz kobiety w ciąży i w okresie połogu mają prawo do dostępu do leków refundowanych. Dostępne są one w aptekach, które podpisały umowę o sprzedaży leków refundowanych. Farmaceuta może zaproponować klientowi inny lek, czyli tzw. zamiennik, który ma podobny skład i działa identycznie, jak lek przepisany na recepcie. Nowa lista to dla osób przewlekle chory bardzo ważny dokument, który być może ułatwi leczenie w przyszłym, 2017 roku.

Zmiany na liście leków refundowanych

Pacjenci mają powód do radości, ponieważ NFZ wprowadza na listę 84 nowe leki, w tym środki na cukrzycę, bezpłatne leki dla seniorów oraz środki na idiopatyczne włóknienie płuc. Pirfenidon to lek, na wspomnianą chorobę, który umożliwia nowoczesną terapię. Od 2017 będą mieli do niego dostęp polscy pacjenci. Do tej pory, środek ten generował miesięczne koszty rzędu ok. 8 tys. złotych przy leczeniu na osobę. Chorzy, objęci programem lekowym otrzymają go za darmo. Pacjenci z pewnością skorzystają na takiej zmianie, ponieważ lek spowalnia rozwój choroby, dając szansę na komfortowe życie. Zmiany obejmują także chorych na raka. W programie znalazło się osiem nowych leków, m.in. na raka skóry. Osoby borykające się ze schorzeniem Leśniowskiego-Crohna także mogą się cieszyć, ponieważ leczenie podtrzymujące wydłużono do 24 miesięcy. Refundacją objęto także leki dla osób dorosłych, niwelujące skutki chemioterapii, co przyniesie ulgę w trudnym leczeniu nowotworów.

Leki dla seniorów

lista leków refundowanychOd lat seniorzy borykają się z problem wciąż drożejących leków, których u wielu osób niestety przybywa. Leczenie jest bardzo kosztowne, dlatego Ministerstwo Zdrowia postanowiło powiększyć listę bezpłatnych leków dla osób starszych. Nowa lista będzie zawierała 1167 środków, wśród których znajdziemy także leki na chorobę Parkinsona. Także nowe leki znalazły się na refundowanej liście.

Katarzyna Antos

Komentarze (6)

Radosław

3 lata temu

Ja mam tylko nadzieję,że ta lista wciąż się będzie powiększać.

Emilly27k

3 lata temu

Nie wygląda to tak jeszcze negatywnie jak można się spodziewać. Leki są drogie. Dobrze,że większość jest refundowana. Miło,że seniorzy mają refundowane.

Aneczka2015

3 lata temu

Dobrze, że seniorzy maja leki refundowane bo na pewno odciąży to ich budżet. Wiele osób jednak się skarży, że z tymi darmowymi lekami dla seniorów jest niestety różnie…. Miejmy nadzieję, że z czasem to się zmieni.

dulcynea

3 lata temu

Bo nie wszystkie leki dla seniorów są na refundowanej liście.
Mój tato ma jeden lek darmowy , a mama też jeden plus krople do oczu.
A lista leków jest w internecie.

pati25

3 lata temu

Ucieszy to na pewno wiele osób.Ciekawa jestem czy leki,które ja kupuję,,mama i tata są na tej liście.Bo powinny.A leki dla seniorów miały być darmowe.I co ? Nie są.Mama i tata płacą 100% za leki

Tess

3 lata temu

Ten temat mnie dotyczy. Myślałam, że zobaczę listę tych leków, żeby sprawdzić czy moje są na liście. Ale lekarze i pielęgniarki muszę to wiedzieć i takie przepisać na recepcie.

Zostaw komentarz