Nadeszła pora na rozstrzygnięcie konkursu. Do kogo wędruje książka Aleksandry Chrobak pt. Beduinki na Instagramie?
Aleksandra Chrobak poznała Emiraty od podszewki. W swojej książce opisuje kraj szokujących kontrastów, gdzie to, co zabronione, często ukrywa się po prostu za przyciemnionymi szybami luksusowych samochodów.
W mieście, które w zaledwie parę dekad pokonało drogę od namiotów na pustyni do najwyższych wieżowców świata, najnowsze technologie przeplatają się z tradycjami i światopoglądem dawnych Beduinów. Kręte uliczki i tętniące życiem bazary sąsiadują z sześciopasmową autostradą, po której pędzą najnowsze bentleye i używane lexusy.
Autorka jest wymarzoną przewodniczką po tym fascynującym świecie. Ze swadą i humorem opisuje kraj, który stał się jej drugim domem. Wyjaśnia, co zrobić, gdy gospodarz nie poczęstuje nas gahłą, jak rozróżnić typy zasłon na twarz, rozpoznać szejka po tablicach rejestracyjnych i spisać dobry kontrakt ślubny.
Rozdziały tej książki układają się w fascynującą mozaikę – barwny obraz kraju, o którym wciąż niewiele wiemy, ale do którego po zakończeniu lektury wszyscy będziemy chcieli polecieć.
Wygraj książkę Aleksandry Chrobak pt. Beduinki na Instagramie!
Aby zdobyć jeden z pięciu egzemplarzy książki Aleksandry Chrobak pt. Beduinki na Instagramie, wystarczyło w sposób kreatywny dokończyć poniższe zdanie.
„Emiraty Arabskie kojarzą mi się z …”
Poniżej przedstawiamy nagrodzone wypowiedzi:
Zjednoczone Emiraty Arabskie kojarzą mi się z filmem o hotelu w Dubaju, który oglądałam w liceum na lekcjach angielskiego. Ukazano w nim życie pełne przepychu, bogaci goście mogli zamawiać czekoladę z 24-karatowym złotem, do dyspozycji mieli też salon spa. Muszę przyznać, że obraz jedzenia czekolady z domieszką złota mocno zapadł mi w pamięć – Aneta J., Toruń.
Zjednoczone Emiraty Arabskie kojarzą mi się z ogromnym bogactwem i nowoczesną architekturą. Pomimo iż państwo to należy do najbogatszych na świecie nie chciałabym w nim mieszkać na stałe. Miejsce to można odwiedzić w celach wypoczynkowych, ale lepiej żyć w państwach, w których kobiety mają znacznie więcej do powiedzenia i przede wszystkim same mogą decydować o swoim ubiorze. Wprawdzie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie obowiązuje szariat, ale to od dobrej woli męża/ojca/brata zależy, czy kobieta ukończy studia – Karolina S., Tarnów.
Zjednoczone Emiraty Arabskie kojarzą mi się z barwnym życiem. Suknie mieszkanek tego państwa są niezwykle kolorowe i bogato zdobione. Szkoda tylko że te piękne kreacje można podziwiać podczas wesel, na których kobiety bawią się we własnym gronie – Justyna P., Kraków.
Zjednoczone Emiraty Arabskie kojarzą mi się z krajem, który dokonał ogromnego skoku cywilizacyjnego w przeciągu kilkudziesięciu lat. Pamiętam, że w starych książkach do geografii wspominano o nim w kontekście Beduinów żyjących w biedzie. Dziś Emiratczycy zatrudniają imigrantów do prac w usługach i swoich domach. Stać ich na to dzięki odkrytym złożom ropy naftowej – Amelia R., Poznań.
Zjednoczone Emiraty Arabskie kojarzą mi się z krajem pełnym sprzeczności. Z jednej strony mamy kobiety, które po ulicach chodzą zakryte, z drugiej, mężczyzn chętnie korzystających z usług prostytutek. Z jednej strony muzułmanom nie wolno pić alkoholu, z drugiej nie brakuje mężczyzn prowadzących w stanie upojenia – Halina G., Katowice.
Serdecznie gratulujemy laureatkom i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.