Perfumy to nic innego jak roztwory substancji zapachowych w alkoholu. Jednak proces tworzenia perfum wcale nie jest taki prosty. Jaki wygląda tworzenie nowych zapachów?
Trochę historii
Perfumy towarzyszą nam od tysięcy lat. Początkowo były to substancje wytwarzane z olejków eterycznych i używane w rytuałach religijnych. Później wonne olejki zaczęto stosować powszechnie – do kąpieli i codziennej pielęgnacji. W świecie antycznym (w Grecji i Rzymie) perfumy były na porządku dziennym do tego stopnia, że perfumowano nawet przedmioty, ubrania i zwierzęta. Prawdziwy przełom w wytwarzaniu perfum nastąpił dzięki muzułmanom, którzy stworzyli pierwszy aparat do destylacji perfum oraz później – w XIV w. – kiedy do produkcji zaczęto dodawać alkohol. Kolejnym sukcesem, który pozwolił rozpowszechnić perfumy na większą skalę, było zastosowanie syntetycznych składników zapachowych w XX w.
Alchemia zapachu
Komponowanie zapachów to jeden z najtrudniejszych etapów produkcji perfum. Aby zgrać ze sobą wszystkie substancje zapachowe tak, by powstała wyjątkowa i piękna nuta potrzeba prawdziwego talentu. Najbardziej utalentowani kompozytorzy zapachów, czyli tzw. „nosy”, potrafią tworzyć receptury perfum w oparciu o konkretne wymagania. Zapachy dla kobiet lub mężczyzn, dla osób młodych, zapachy zmysłowe albo energiczne to dla nich nie problem. Receptury perfum są tajne, co zapobiega ich kopiowaniu. Można mieć pewność, że na targu nie znajdziemy tanich perfum o jakości markowych zapachów.