5 rzeczy, o których powinnaś pamiętać, mając trądzik

Borykasz się z trądzikiem, który odbiera ci pewność siebie? Mamy dla ciebie kilka porad, którą mogą pomóc w walce ze zmianami skórnymi. Oto 5 rzeczy, o których powinnaś pamiętać, mając trądzik.

Częste pranie pościeli

Jeśli masz trądzik, powinnaś prać poszewkę na poduszkę, kołdrę i prześcieradło co 2-3 dni. Może ci się to wydawać sporą przesadą, ale jak śpisz, przykładasz twarz do poduszki, pozostawiasz na niej sebum, pot, martwy naskórek i bakterie. Te się namnażają za dnia na poszewkach, po czym roznosisz je sobie na całej twarzy, przytulając się ponownie do poduszki. Martwy naskórek sprzyja też namnażaniu roztoczy wywołujących zmiany trądzikowe, w twoim pokoju z pewnością jest mnóstwo tych małych pajęczaków, ponieważ przemieszczają się wraz z kurzem. Pościel należy prać w wysokiej temperaturze i przy wykorzystaniu hipoalergicznych proszków do prania oraz płynów do płukania.

Wycieranie twarzy jednorazowym ręcznikiem

Nie wycieraj jej nigdy ręcznikiem frotte, gdyż jest to mało higieniczne rozwiązanie. Na wilgotnym ręczniku pozostawiasz swój martwy naskórek, sebum i bakterie, które namnażają się przez cały dzień, po czym przenosisz je sobie na całą twarz, ponownie osuszając twarz. Środowisko naprawdę nie ucierpi, jak kupisz sobie ręcznik papierowy, biodegradowalny i będziesz nim osuszać twarz.

Codzienne pranie pędzli i dezynfekcja

Jeśli malujesz twarz pędzlami, powinnaś je po każdym użyciu spryskać etanolem i umyć wodą z dodatkiem mydła, tudzież specjalnego płynu do mycia pędzli. Unikaj szamponów naszpikowanych silikonami, bo te mogą zaognić twoje zmiany skórne. Pędzle trzeba regularnie prać, ponieważ na nich pozostaje martwy naskórek i sebum, na których namnażają się bakterie wywołujące trądzik.

Uważaj na ostre przyprawy, zupki chińskie i chipsy

Jeśli masz cerę trądzikową, musisz wyeliminować ze swojego menu pewne smakołyki. Bezwzględnie unikaj ostrych przypraw, w tym pieprzu kajeńskiego i curry, zupek chińskich zawierających tłuszcze trans pogarszające stan cery oraz chipsów zawierających te same tłuszcze oraz glutaminian sodu.  Niewskazana jest także konsumpcja czekolady, u wielu kobiet powoduje ona wysyp pryszczy w okolicach ust i brody.

Stosuj kosmetyki mineralne

Zamiast katować swoją twarz niepotrzebną chemią, fluidami na bazie parafiny i silikonów, które zapychają skórę na amen, sięgnij po kosmetyki mineralne. Zapewniają naprawdę wysoki poziom krycia, doskonale tuszują niedoskonałości, a ponadto przyspieszają wysychanie pryszczy.