prezerwatywy

Lato i wypoczynek w egzotycznej scenerii zwiększają apetyt na seks. Oddając się erotycznym uniesieniom, należy jednak pamiętać o antykoncepcji. W przeciwnym wypadku wakacyjny relaks może mieć dla nas poważne konsekwencje. Jaka metoda antykoncepcji jest najlepsza na wakacje?

Odkąd na rynku pojawiły się środki antykoncepcyjne, które skutecznie zapobiegają nieplanowanej ciąży, życie seksualne stało się źródłem przyjemności dla milionów kobiet na całym świecie. Dzięki tabletkom antykoncepcyjnym odzyskałyśmy kontrolę nad własną płodnością i możemy decydować o swoim życiu. Choć to właśnie antykoncepcja hormonalna uchodzi za najlepszą metodę zapobiegania ciąży, podczas wakacji lepszy może okazać się inny środek.

Jaka metoda antykoncepcji jest najlepsza na wakacje?

Podczas wakacji częściej decydujemy się na przygodny seks, sprzyja temu duża odległość od miejsca zamieszkania, anonimowość, egzotyczna sceneria oraz ekspozycja na promienie słoneczne. Atmosfera beztroski wielu z nas udziela się do tego stopnia, że decydujemy się na erotyczne igraszki z nowo poznanym mężczyzną. Nie ma w tym niczego złego pod warunkiem, że pamiętamy o zabezpieczeniu.  Niestety, najskuteczniejsze metody antykoncepcji nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym kiłą, rzeżączką czy wirusem HIV Aby zredukować ryzyko zakażenia należy korzystać z prezerwatyw. W kondomy najlepiej zaopatrywać się w aptekach, te oferowane przez przydrożne kioski bardzo często są niewłaściwie przechowywane, przez co mogą nie spełnić swojej  roli. Prezerwatywę należy założyć, zanim dojdzie do zbliżenia. To nieprawda, że seks oralny chroni przed groźnymi chorobami. Nawet jeśli pieścisz penisa mężczyzny, możesz zarazić się kiłą czy wirusem HIV. W związku z tym bezwzględnie przestrzegaj zasady, że do łóżka idziesz tylko z tymi mężczyznami, którzy uprawiają bezpieczny seks. Nowo poznany przystojniak nie „lubi” kondomów? Daj sobie z nim spokój i poszukaj kogoś, kto nie będzie miał tego typu obiekcji. W związku z tym, iż prezerwatywa nie jest tak skuteczną metodą zapobiegania ciąży jak antykoncepcja hormonalna, warto stosować równolegle kondomy i tabletki antykoncepcyjne lub plastry.

tabletki antykoncepcyjne

Dlaczego plastry antykoncepcyjne są lepsze od pigułek?

Plastry antykoncepcyjne uchodzą za najpewniejszą metodę zapobiegania ciąży. Wynika to z faktu, iż po przyklejeniu plastra przez kilka dni możemy o nim zapomnieć. Jeśli pominiemy choć jedną tabletkę przez zapominalstwo, istnieje ryzyko, że możemy zajść w ciążę.  Ponadto na skuteczność plastrów nie wpływają nasze ewentualne problemy z układem pokarmowym. Niestety, tabletki antykoncepcyjne mogą nie spełnić swojej roli, jeśli po ich przyjęciu dosięgnie nas biegunka lub wymioty.

Plastry antykoncepcyjne są lepsze od doustnej antykoncepcji, ponieważ hormony przenikają do krwi przez skórę i nie muszą przechodzić przez układ pokarmowy. Dla kobiet, które odczuwają nudności po połknięciu pigułki, mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Wskaźnik Pearla dla tabletek antykoncepcyjnych

Skuteczność danej metody antykoncepcji określa się na podstawie wskaźnika Pearla. Określa on, ile kobiet  w trakcie stosowania  danego środka antykoncepcyjnego  zaszło w ciążę. Im niższą wartość przyjmuje wskaźnik Pearla, tym lepiej. Gdy wynosi 5 oznacza to, że w ciążę zaszła co piąta kobieta korzystająca z tej formy antykoncepcji.  Dla tabletek antykoncepcyjnych hipotetyczny wskaźnik Pearla wynosi 0,4- w praktyce jest on jednak nieco wyższy (0,76), ponieważ kobietom zdarza się zapomnieć o pigułce.

Warto jednak pamiętać, iż z różnych powodów nie wszystkie kobiety mogą korzystać z antykoncepcji hormonalnej. W ich przypadku dobrym rozwiązaniem może okazać się stosowanie prezerwatyw powlekanych środkiem plemnikobójczym.

 

Tatiana Laskowska