Wyczucie w piersi guzka zawsze jest niepokojące dla kobiety. Na szczęście 90% zmian guzowatych ma charakter łagodny i nie zagraża naszemu zdrowiu. W większości nie mają także związku ze zwiększeniem ryzyka nowotworu piersi. Często występują u pań w okresie okołomenopauzalnym, czyli między 40. a 55. rokiem życia. Do guzków, które nie są niebezpieczne, należą gruczolakowłókniaki, mastopatia czy torbiele. Zmianą, która niekiedy wymaga jednak usunięcia i badania histopatologicznego, jest martwica tłuszczowa piersi. Co warto o niej wiedzieć?
Martwica tłuszczowa piersi powstaje najczęściej w wyniku urazu gruczołu piersiowego. Ten typ guza stanowi mniej niż 1% wszystkich przypadków wykrytych zmian w piersiach. Dolegliwość często dotyczy pań otyłych. Niekiedy rozwija się w wyniku szybkiej utraty wagi podczas odchudzania. Jak leczyć martwicę tłuszczową piersi?
Martwica tłuszczowa piersi – przyczyny
Martwica tłuszczowa piersi zazwyczaj jest wynikiem urazu mechanicznego tkanki tłuszczowej, która znajduje się w piersi. Rozwinąć się może także pod wpływem gwałtownego odchudzania, operacji chirurgicznej lub leczenia metodą radioterapii. Martwica tłuszczowa piersi pojawia się, gdy obrażenia okolic piersi prowadzą do uszkodzenia naczyń włosowatych. Niektóre rejony gruczołu piersiowego nie są wtedy ukrwione, przez co zaczynają obumierać. Dookoła nich tworzy się stan zapalny, a zmiana stopniowo włóknieje. W miejscu martwicy pojawia się tkanka łączna, a potem nawet blizna. Niekiedy w obrębie zmiany odkładają się jony wapnia, co sprawia, że stają się twarde i łatwo wyczuwalne podczas badania.
Objawy martwicy tłuszczowej piersi
Pierwszym zauważalnym objawem martwicy tłuszczowej piersi jest ból odczuwany przez pacjentkę w trakcie badania palpacyjnego. W miejscu, gdzie pojawiła się zmiana, skóra jest zaczerwieniona i gorąca. Niekiedy brodawka sutkowa jest wciągnięta. Pierś jest nieco odkształcona, a w niektórych miejscach pojawia się skórka pomarańczowa. Okoliczne węzły chłonne są powiększone, co przypomina raka piersi. Kobieta nie skarży się na gorączkę czy złe samopoczucie. Trudno odróżnić tę dolegliwość od nowotworu za pomocą mammografii, dlatego nierzadko zalecane jest wykonanie biopsji.
Martwica tłuszczowa piersi – diagnostyka
Przy rozpoznaniu martwicy tłuszczowej piersi przydatny jest wywiad lekarski. Pacjentka powinna powiedzieć specjaliście o wszelkich urazach, których mogła doznać. Wspomnieć musi także o ewentualnym leczeniu czy odchudzaniu. Ważne jest także badanie palpacyjne, w wyniku którego lekarz stwierdza obecność twardych guzków o nierównych obrysach. Stan zapalny można stwierdzić zarówno podczas podstawowego badania, jak i podczas USG piersi. Niekiedy specjalista kieruje pacjentkę na tomografię komputerową. Wykorzystuje ona promieniowanie rentgenowskie i pozwala na ocenę warstwa po warstwie struktur w ludzkim ciele. Przydatne jest także obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego. Najważniejsza jest jednak biopsja. Polega na pobraniu materiału ze zmienionych chorobowo tkanek w celu analizy pod mikroskopem.
Leczenie martwicy tłuszczowej piersi
Niewielkie guzki w piersi wynikające z martwicy tłuszczowej mogą cofnąć się same. Jednak w większości przypadków specjaliści proponują zabieg usunięcia zmienionej tkanki. Nie pozwala to guzowi się rozrosnąć oraz umożliwia badanie histopatologiczne całej zmiany. Dzięki temu można stwierdzić z całą pewnością, że nie była ona złośliwa. Martwica tłuszczowa piersi występuje często u kobiet o dużym biuście. Na szczęście ryzyko raka piersi nie jest przy tym schorzeniu podwyższone. Aby zapobiegać rozwojowi martwicy i innych zmian, warto zmienić tryb życia. Dieta bogata w warzywa, owoce i rośliny strączkowe oraz masa ciała w granicach normy BMI mogą ograniczyć ryzyko pojawienia się guzów w piersiach. Ważne jest także systematyczne badanie piersi przez nas lub naszego partnera. Każda zmiana powinna być zgłoszona lekarzowi.
Karolina Solga