Psychologia

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne jest równie ważne, co zdrowie fizyczne. Równowaga powinna być zachowana, bo tylko wtedy organizm może prawidłowo pracować, a my czujemy się w pełni komfortowo. Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Zdrowie psychiczne

Stan równowagi, spełnienia emocjonalnego i społecznego to właśnie zdrowie psychiczne. Jest warunkowane naszą kulturą, narodowością i charakterem, więc trudno znaleźć jedną, ogólna definicję tego pojęcia. To, że nie mamy żadnej choroby psychicznej czy zaburzeń tego typu, wcale nie oznacza, że jesteśmy zdrowi na umyśle. Wiele czynników bowiem wpływa na nasze samopoczucie. Możemy mieć stabilną sytuację materialną, a niekonieczne być szczęśliwi i spełnieni duchowo. Zdrowie psychiczne jest ważną częścią naszego życia, ponieważ oddziałuje na pracę naszego organizmu. Już samo pozytywne myślenie sprawia, że czujemy się lepiej. Tak działa nasza podświadomość. O umysł i duszę powinniśmy dbać tak samo, jak o fizyczność. Wtedy zachowamy równowagę i niczego nie będzie nam brakować. Szczególnie w dobie stresu i niezwykłej prędkości życia, jesteśmy narażeni na spadek nastroju i zaburzenia, dotyczące zdrowia psychicznego. Zasady zdrowego trybu życia, pozwalają na poprawę jego jakości.

Uśmiech każdego dnia

Ludzie, którzy często się uśmiechają, żyją dłużej – jest w tym sporo prawdy. Uśmiech sprawia, że świat wokół staje się piękniejszy. Poprawia się nam humor, wydzielają się endorfiny. Uśmiechem łatwo zarazić innych wokół. To wspaniałe lekarstwo, które nic nie kosztuje. Warto uśmiechać się każdego dnia, ponieważ pozytywne myślenie dobrze nastraja nas do działania i całego życia. Gdyby ludzie częściej się uśmiechali, życie byłoby o wiele łatwiejsze.

Codzienna dawka ruchu

Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie, także psychiczne. Codzienna dawka ruchu pomoże nie tylko zrzucić zbędne kilogramy. Podczas aktywności fizycznej wydzielane są endorfiny, czyli hormony szczęścia. To zupełnie tak, jak po zjedzeniu czekolady, ale o niebo zdrowiej dla figury. Aktywne i sprawne osoby doceniają piękno życia. Nie brakuje im siły i energii. Sport to zawsze dobry pomysł, by poprawić sobie nastrój i odreagować złe emocje. Jeśli mamy się wyżyć, zróbmy to na siłowni czy podczas wieczornego biegu po parku.

Odpoczynek i relaks

Każdy z nas zasługuje na odpoczynek. Chwila relaksu po ciężkim dniu pracy jest wręcz wskazana. Nasz umysł musi odpocząć i zregenerować siły. Ciągle myślenie o obowiązkach i stres przytłaczają ludzką psychikę. Dlatego najlepiej zrobić coś przyjemnego dla siebie. Seans filmowy, chwila z książką czy długa aromatyczna kąpiel – możliwości jest wiele. Ważne, by zrobić coś, co sprawia nam przyjemność i pozwoli się w pełni zrelaksować, odcinają umysł od negatywnych emocji.

Zdrowa dieta

zdrowie psychiczneDbanie o zdrowie powinniśmy połączyć także z właściwą dietą. Zbilansowane odżywianie to podstawa, by wyglądać i czuć się dobrze. To, co jemy wpływa na pracę organizmu i tym samym nasze zdrowie psychiczne. W codziennej diecie nie może zabraknąć witamin i składników mineralnych. Znaczenie ma również to, czy jemy posiłek z bliskimi czy samotnie. Czasem wspólny obiad czy kolacja, dadzą nam więcej radości i poczucia bliskości niż cokolwiek innego.

Zdrowie psychiczne umożliwia nam prawidłowe funkcjonowanie w tym trudnym świcie. Dbając o nie, dbamy o siebie i swoje otoczeni, ponieważ to my jesteśmy jego nieodłączną częścią. Nie zapominajmy o zasadach zdrowego trybu życia, tylko czerpmy z niego pełnymi garściami i bądźmy szczęśliwi.

Katarzyna Antos

Komentarze (4)

ewalub

5 lat temu

Zgadzam się z każdym punktem. Wszystko jest ważne, i zdrowa dieta i uśmiech i ruch. Ważna jest także obecność kogoś bliskiego, kogoś komu zawsze można się wygadać

    linea

    5 lat temu

    Z tą obecnością osoby – oczywiście odpowiedniej osoby to jak sie okazuje bardzo ważna sprawa. Ja byłam kiedyś w związku z osobą, która troszkę zrujnowała moje zdrowie psychiczne. Gdy zmieniłam mężczyznę również moja psychika doszła do siebie. Teraz uśmiecham sie każdego dnia. Mogę spokojnie oddać sie chwili relaksu, pobiegać…. Chce się żyć.

pati25

6 lat temu

O zdrowie psychiczne trzeba dbać tak jak dbam o nasze zdrowie fizyczne.Osoby,które są słabe psychicznie powinny szczególnie na to zwracać uwagę.Każdy stres może u nich przyczynić się np do depresji.Prrzedstawione sposoby są idealne.Stosujmy je każdego dnia

Mindi

6 lat temu

Wydaje mi się, że zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak fizyczne a wręcz jedno od drugiego jest bardzo zależne. Nie jest łatwo zachować zdrowie fizyczne jak się ma słaby organizm a przy tym trzeba dodatkowo wspeirać zdrowie psychiczne żeby się nie poddać i popaść w depresję. Dla mnie ważnym elementem jest ruch a zwlaszcza jazda na rowerze, koniecznie w miłym towarzystwie. Oprócz tego lubię spędzić czas w łazience na takim domowym SPA, to także poprawia mi nastrój 🙂

Zostaw komentarz