Siedzący tryb życia nie wpływa dobrze ani na nasze zdrowie, ani na wygląd, Dlaczego miliony Polaków spędzają czas przed telewizorem?

Upodobanie do siedzącego trybu życia może być podyktowane zmęczeniem i lenistwem. Nie bez znaczenia pozostają wzorce, z którymi zetknęliśmy się w dzieciństwie. Warto zmienić pewne nawyki, ponieważ znikoma aktywność fizyczna wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Siedzący tryb życia a organizm ludzki

Organizm człowieka nie został stworzony do siedzącego trybu życia źle reaguje na wielogodzinne siedzenie. A jakie są tego konsekwencje?

Konsekwencje siedzącego trybu życia

Niestety, konsekwencje takiego trybu życia są wyłącznie negatywne. Pojawiają się problemy z kręgosłupem, ponieważ nie jest on zbudowany tak, aby wytrzymać wiele godzin w pozycji siedzącej. Kolejny problem to nadwaga, bowiem organizm nie zdąży spożytkować wszystkich dostarczanych mu kalorii i zamienia je w tkankę tłuszczową. Otyłość z kolei jest przyczyną chorób układu krążenia i nowotworów. Nadprogramowe kilogramy obciążają stawy i więzadła.

Spowolnienie metabolizmu

Brak lub zbyt mała ilość ruchu i siedzący tryb życia rozregulowują także cały organizm i zaburzają przebieg wielu procesów, np. przyswajania wapnia, spalania tłuszczów czy przemian węglowodanowych.

Hemoroidy

Poważną i bardzo nieprzyjemną konsekwencją codziennego, wielogodzinnego siedzenia są hemoroidy, czyli nadmiernie rozszerzone żyły w kanale odbytu. Bardzo bolą, pieką i krwawią.