Rower turystyczny dla kobiety

Jeżeli lubujemy się w dłuższych wycieczkach lub nasza trasa do pracy jest wyjątkowo wyboista, rozważmy zakup roweru turystycznego. Rowery turystyczne są solidniej zbudowane niż miejskie oraz są przystosowane do montażu sakw. Nie wyglądają może one tak kobieco jak te do miasta (z których wiele jest wręcz designerska), jednakże zapewniają zdecydowanie większy komfort jazdy na długich trasach czy po lesie. Mają również więcej biegów niż rowery przeznaczone do jazdy po mieście, co ułatwia w szczególności podjeżdżanie pod wzniesienia. Modele turystyczne występują z ramą zarówno męską, jak i damską – od naszych preferencji zależy którą wybierzemy.

Jak dobrać wielkość ramy?

Gdy ustalimy już jaki typ roweru jest nam potrzebny, należy wybrać wielkość ramy. Nieodpowiedni jej dobór może spowodować dyskomfort w czasie jazdy.

Aby rama była dopasowana należy najpierw zmierzyć długość nogi. Stajemy boso przy ścianie i mierzymy odległość od krocza do podłogi. W przypadku wyboru roweru miejskiego lub turystycznego, otrzymany wynik mnożymy przez 0,63 (0,57 dla roweru górskiego oraz 0,66 dla roweru szosowego). Otrzymany wynik należy następnie podzielić przez 2,54 aby uzyskać wartość w calach. Rezultat określa jaką wielkość ramy powinnyśmy wybrać (rozmiary ram podawane są zawsze w calach!). Wartość końcową zaokrąglamy do najbliższej wartości danego producenta. Co ważne – lepiej mieć ramę ciut za małą niż za dużą, dlatego jeżeli uzyskana po obliczeniach wartość plasuje się dokładnie pośrodku wymiarów dwóch ram, wybierzmy raczej tę mniejszą.

Kupując rower należy również zwrócić uwagę na to, czy jest wyposażony w niezbędne oświetlenie (również odblaskowe), dzwonek oraz czy posiada wygodne dla nas siodełko. Dobrze dobrany rower pozwoli nam na czerpanie prawdziwej przyjemności z jazdy. Nie zapomnijmy również o prawidłowym ustawieniu wysokości kierownicy oraz siodełka, pomoże nam to zrobić sprzedawca w sklepie rowerowym.

Małgorzata Ptak

Źródło zdjęć: Kross.pl