Ostatnio obserwuje się wzrost zainteresowania hydrolatami. Wody kwiatowe nawilżają skórę i łagodzą podrażnienia. W jaki sposób pozyskuje się hydrolaty?
Mianem hydrolatów określamy wody roślinne. Przedrostek „hydro” oznacza wodę, podczas gdy „lat” został zaczerpnięty z języka francuskiego i oznacza substancję o właściwościach odżywczych. Termin woda kwiatowa wprowadza wiele osób w błąd. Niektórzy ludzie utożsamiają go z perfumami i mgiełkami do ciała, które powstają w wyniku połączenia wody z olejkami eterycznymi lub ich syntetycznymi odpowiednikami.
Uzyskiwanie hydrolatów
Hydrolaty uzyskuje się z roślin podczas destylacji z parą wodną. Głównym produktem opisanego procesu są olejki eteryczne, dodawane do perfum i kosmetyków. Wody kwiatowe, które stanowią produkt uboczny, dostarczają cennych składników odżywczych.
Olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie. Podczas destylacji z parą wodną hydrofobowe cząsteczki przechodzą w stan lotny, po czym ulegają ochłodzeniu. Następnie olejki eteryczne oddziela się od wody. Produkt uboczny, czyli hydrolat, zawiera substancje rozpuszczalne w wodzie oraz niewielką ilość olejku eterycznego.
Dobroczynne działanie hydrolatów
Do niedawna hydrolaty traktowano jako odpady. Gdy odkryto ich dobroczynne właściwości, znalazły zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Poszczególne wody kwiatowe różnią się działaniem.
Hydrolat lawendowy
Hydrolat lawendowy uchodzi za uniwersalną wodę kwiatową. Przynosi świetne rezultaty w pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej, mieszanej i suchej. Łagodzi podrażnienia, które powstały w wyniku działania niekorzystnych czynników zewnętrznych. Osoby, które zmagają się z wypryskami, z pewnością docenią jego działanie przeciwbakteryjne. Substancje, obecne w hydrolacie lawendowym, przyspieszają procesy gojenia.
W związku z tym, iż hydrolat lawendowy posiada właściwości oksydacyjne, korzystając z jego dobrodziejstw, spowalniamy procesy starzenia. Przeciwutleniacze neutralizują działanie wolnych rodników, które uszkadzają DNA i białka.
Osoby, które skarżą się na trudności z zasypianiem, powinny zaopatrzyć się w hydrolat lawendowy. Jego zapach przynosi ukojenie zszarganym nerwom. Korzystając z dobrodziejstw hydrolatu lawendowego, możemy oderwać się od problemów.