Zespół jelita drażliwego inaczej nazywany jest, jako nerwica jelit. To przewlekła i bardzo uciążliwa choroba, która daje przeróżne objawy wynikające z zaburzeń pracy układu pokarmowego. Do najczęstszych objaw zespołu jelita drażliwego zaliczmy biegunki, zaparcia i nawracające bóle brzucha. Nerwica jelit ma bardzo duży wpływ na życie pacjenta i określana jest, jako gorsza choroba niż cukrzyca, astma, czy migrena. Osoba chora jest narażona na mocne bóle brzucha, silne biegunki i zaparcia, których powstrzymanie jest praktycznie niemożliwe. Z tego też względu choroba często powoduje długotrwałą absencję w szkole i pracy.
Najczęściej pojawiające się objawy wynikające z zespołu jelita drażliwego
Zespół drażliwego jelita jest zaliczany do najbardziej uciążliwych schorzeń, ponieważ choroba daje trudne do zatrzymania i bolesne objawy. Najczęściej pacjenci odczuwają ból brzucha i mają problemy trawienne, którym towarzyszy:
- biegunka
- zaparcia
- uczucie przelewania i bulgotania w brzuchu
- ucisk w podbrzuszu
- uczucie pełności
Nieleczona dolegliwość może prowadzić do trwałego uszkodzenia układu pokarmowego oraz dysfunkcji mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Dlatego osoby mające objawy zespołu jelita drażliwego powinny, jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Diagnoza zespołu jelita drażliwego
Zespół jelita drażliwego można zdiagnozować po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, wykonaniu wielu odpowiednich badań oraz obserwacji. To długotrwały proces, którego nie można przyspieszyć. Najczęściej konkretna diagnoza potwierdzająca dolegliwość jest stawiania w przeciągu 2-3 lat.
Zespół drażliwego jelita diagnozuje się na podstawie przyjętych kryteriów rzymskich. Kryteria rzymskie są narzędziem diagnostycznym wykorzystywanym w badaniach klinicznych. Pozwalają one stwierdzić schorzenie, jeśli objawy u pacjenta występowały przez co najmniej 12 tygodni w ciągu ostatniego roku i dodatkowo odznaczały się różnymi stopniami nasilenia.
Badania – zespół jelita drażliwego
Zanim zespół drażliwego jelita zostanie zdiagnozowany lekarz mający pod opieką pacjenta musi wykluczyć inne podobne dolegliwości (rak jelita, choroby zapalne jelit, celiakię, cukrzycę, nadczynność tarczycy i inne). Najczęściej u pacjenta wykonywane są badania laboratoryjne – krwi, kału i moczu. Mierzony jest poziom elektrolitów, hormonów i innych parametrów. Wyklucza się możliwie obecne zakażenia bakteryjne i pasożytnicze.
Innym rodzajem badania jest kolonoskopia, która pozwala całkowicie wyeliminować raka jelita grubego. Dodatkowo pacjent kierowany może być na badania obrazowe – usg jamy brzusznej, zdjęcia rentgenowskie oraz tomografię.
Chciałbyś dowiedzieć się więcej odnośnie zespołu drażliwego jelita? Sprawdź, jakie badania możesz wykonać w celu wykluczenia tego schorzenia na instytut-mikroekologii.
Prawidłowa dieta dla osób cierpiących na zespół jelita drażliwego
Najlepszym rozwiązaniem w leczeniu zespołu jelita drażliwego jest wprowadzenie właściwej diety. Pacjenci cierpiący na tą dolegliwość muszą unikać produktów mlecznych, słodyczy, cebuli, orzechów, ryb, pszenicy, kukurydzy, fasoli, grochu, kapusty oraz posiłków bogatych w tłuszcze. Dodatkowo nie powinni pić dużej ilości kawy i herbaty, a także całkowicie wykluczyć napoje gazowane.
Z powodu częstych biegunek organizm jest bardzo osłabiony i należy stosować dietę niskotłuszczową z małą ilością błonnika. Potrawy przyrządzane najlepiej gotować, dusić lub piec w folii. Pacjenci powinni spożywać, jak najmniej tłustego mięsa i serów.
Tekst partnera