Jak sprawić, by Polki były zdrowsze, a programy profilaktyczne odpowiadały na realne potrzeby społeczne? Zapraszamy na VITAL FORUM 2014, poświęcone w pełni problematyce zdrowia kobiet.

Dlaczego aż 90 tys. Polek rocznie umiera na choroby układu krążenia? Jak żyć, by niemal co 2 z nas nie skarżyła się na długotrwałe problemy zdrowotne? Dlaczego aż co 3 z nas odczuwa stałe zmęczenie i przygnębienie? I co najważniejsze – co musi się zdarzyć, aby Polki zaczęły priorytetowo traktować swoje zdrowie?

Po odpowiedzi na te pytania warto udać się na konferencję VITAL FORUM 2014 (6-7 marca br, Warszawa) z udziałem autorytetów medycznych, dziennikarzy zajmujących się zdrowiem i medialnych osobowości. To pierwsze tego typu wydarzenie, które zajmuje się zdrowiem kobiet kompleksowo – również w kontekście społeczno-demograficznym.

VITAL FORUM stworzone zostało po to, by dać inspirację twórcom programów profilaktycznych oraz działaczom społecznym do kreowania takich działań, które mają duże znaczenie dla poprawy zdrowia Polek i które mogą zatrzymać niepokojące wskaźniki epidemiologiczne. Ale nie tylko – wspólnie z naszymi ekspertami i panelistami poszukamy obszarów w edukacji prozdrowotnej, które wymagają natychmiastowego działania – mówi Małgorzata Stelmach, Prezes Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet, współorganizatora VITAL FORUM.

Podczas VITAL FORUM wskazane zostaną najbardziej palące problemy zdrowotne Polek – zarówno te będące powodem przedwczesnych zgonów – jak choroby układu krążenia czy nowotwory, a także choroby przewlekłe – jak choroby reumatyczne czy depresja. Równolegle tematem paneli będą bliskie codziennemu życiu tematy, m.in. moda a zdrowie, diety czy problem starzenia się kobiet w Polsce. Ponieważ to kobiety w Polsce są najbardziej aktywnymi odbiorczyniami mediów i internetu, uczestnicy dyskusji zastanowią się, co wpływa na ich wiedzę o zdrowiu oraz zmianę nawyków oraz czy środki masowego przekazu oddają rzeczywisty obraz zdrowia „statystycznej Polki”.

Organizatorzy przygotowali dynamiczną i ciekawą formułę spotkania – kilkanaście dyskusji pomiędzy ekspertami z obszaru zdrowia, znanymi dziennikarzami oraz przedstawicielami świata polityki, show biznesu i mediów, a także filmowe felietony i interaktywne sondy przeprowadzane wśród uczestników spotkania. Środowisko medyczne reprezentować będą eksperci m.in. z zakresu onkologii, ginekologii, psychiatrii, kardiologii, reumatologii, socjologii, w tym autorzy Raportu „Polki 2013”, m.in. prof. Antonina Ostrowska, prof. Danuta Czarnecka, prof. Anna Członkowska, prof. Violetta Skrzypulec – Plinta, prof. Aleksander Araszkiewicz i inni. Swój udział w panelach potwierdzili m.in. Hanna Lis, Monika Richardson, Maria Czubaszek, dr Maria Rotkiel, Kazimiera Szczuka, Katarzyna Dowbor i Wojciech Jagielski.

Partnerami wydarzenia są: ING Życie (Partner Strategiczny), dr Irena Eris, Nestle, Pharmaceris oraz Adrian. Organizatorami i pomysłodawcami kampanii oraz Vital Forum są: Fundacja MSD dla Zdrowia Kobiet oraz organizatorzy kampanii „Rak. To się leczy!”.

“Witalna Polka” – żyj zdrowo od teraz!

VITAL FORUM poprzedzi kampania społeczna WITALNA POLKA, mówiąca nie tylko o najważniejszych zagrożeniach dla zdrowia Polek, ale również podpowiadająca, jak utrzymać zdrowie, sprawność i witalność przez długie lata. Jej ambasadorkami zostały m.in. dr Irena Eris, dr Maria Rotkiel, aktorka Emilia Krakowska, wokalistka i reżyserka Maria Sadowska, prezenterki Monika Richardson i Anna Popek oraz aktorka Katarzyna Kwiatkowska. Już wkrótce na stronie www.vitalforum.pl będzie można pobrać poradnik „Witalna Polka”, w którym przystępnym językiem opisane są największe zagrożenia dla zdrowia kobiet w Polsce w różnych fazach życia oraz praktyczne porady ekspertów. Mecenasem wydawnictwa jest ING Życie.

– Kampania Witalna Polka oraz VITAL FORUM zwracają uwagę na zmianę świadomości polskich kobiet w podejściu do własnego zdrowia. My wspieramy takie projekty, przy okazji zwracając uwagę na rolę profilaktyki finansowej, która w przypadku choroby daje komfort psychiczny i pozwala skoncentrować się na tym, co najważniejsze – na jak najszybszym powrocie do zdrowia.– mówi Marta Pokutycka-Mądrala, Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej ING Życie, Partnera Strategicznego Vital Forum.

Szczegółowe informacje o VITAL FORUM znajdują się na stronie www.vitalorum.pl.