Oznaczenie profilu lipidowego polega na zwykłym badaniu krwi. Po co je wykonywać? Kiedy warto określić swój profil lipidowy i co on może powiedzieć o naszym zdrowiu?
Co określa profil lipidowy?
Profil lipidowy, czyli lipidogram, to badanie krwi, w którym oznacza się poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL (tzw. dobrego), cholesterolu LDL (tzw. złego), trójglicerydów oraz stosunku cholesterolu całkowitego do HDL.
Profil lipidowy powinien być obowiązkowym badaniem dla każdej osoby, która ukończyła dwadzieścia lat, a osoby po pięćdziesiątce powinny określać lipidogram przynajmniej raz w roku. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ badanie to pomaga stwierdzić zagrożenie chorobą wieńcową, miażdżycą, zawałem serca czy udarem.
Lipidogram – jak wygląda badanie?
Badanie profilu lipidowego nie różni się od standardowego pobrania niewielkiej dawki krwi z żyły. Wykonuje się je na czczo, przy co najmniej 8-godzinnej przerwie między posiłkami. Aby nie zafałszować wyników, w dniach poprzedzających badanie należy jeść normalnie, nie stosując żadnej diety, ani nie unikając alkoholu.
Badanie można wykonać w każdym laboratorium medycznym za stosunkowo niewielką opłatą (ceny zaczynają się już od 20 zł) a także na zlecenie lekarza. W aptekach można również znaleźć specjalne urządzenia do określania profilu lipidowego we własnym zakresie.