Ziołolecznictwo przeżywa swój prawdziwy renesans. Chętnie sięgamy po zioła i chcemy, aby porad udzielały nam kompetentne osoby. Kim są dzisiejsze zielarki? Czy można być z zawodu zielarką?

Zielarstwo dawniej i dziś

W dawnych czasach w każdej wsi była przynajmniej jedna kobieta zbierająca zioła i znająca się na leczeniu. Taka wiedza była bardzo cenna, zwłaszcza w miejscach, gdzie trudno o dostęp do lekarza i lekarstw. Zielarki nie tylko pomagały leczyć choroby, ale także odbierały porody, a nawet ratowały ludzkie życie.

Ich wiedza i zdolności były naprawdę imponujące. Niekiedy zielarki i znachorki utożsamiano z czarownicami. W Polsce śmierć poniosło wiele mądrych kobiet tylko dlatego, że wykazały się dużą wiedzą i pomagały ludziom. Z biegiem czasu dostęp do medycyny stał się coraz bardziej powszechny, ale pamięć o ziołolecznictwie nie zaginęła. Dziś wiele osób na nowo odkrywa leczniczą moc ziół, a zielarki przeniosły się do zupełnie nowego miejsca – sklepu zielarskiego.

Fitoterapeutka – współczesna zielarka

Dzisiejsza zielarka to wykształcona kobieta, która ma za sobą wiele lat nauki, praktyki i dyplom z fitoterapii. Pracuje w sklepie zielarskim, tworzy własne, naturalne kosmetyki lub opracowuje nowe receptury ziołowych lekarstw.