Babskie sprawy Styl życia

Zarządzanie czasem

Wiele osób skarży się na brak czasu. Czasem, pomimo najlepszych chęci, nie potrafimy zrealizować wszystkich wytyczonych zadań. Jak efektywnie zarządzać czasem?

Wiele osób skarży się na brak czasu. Czasem, pomimo najlepszych chęci, nie potrafimy zrealizować wszystkich wytyczonych zadań. Jak efektywnie zarządzać czasem?

Zegar pokazuje 23, przygotowujemy łóżko do spania. Równolegle walczymy z wyrzutami sumienia. Po raz kolejny nie udało nam się przeczytać książki, która od miesiąca kurzy się na szafce nocnej. Czy możemy się lepiej zorganizować?

Słaba wola

Każda z nas może wymienić wiele marzeń i celów, do których dąży. Na początku roku obiecujemy sobie, że zrealizujemy część z nich. Niestety, po dwóch tygodniach przestajemy uczęszczać na kurs salsy i zapominamy o piątkowym spa. Kolejne porażki zniechęcają nas do działania. W pewnym momencie rezygnujemy ze swoich marzeń, wychodząc z założenia, że i tak ich nie zrealizujemy. Na szczęście istnieją techniki, które przybliżają nas do wytyczonych celów.

Przyczyny porażek

Porażki najczęściej ponoszą ci, którzy są niezwykle ambitni i chcieliby zrealizować się kilka punktów z długiej listy postanowień. Rozdrabniając się na kilka kursów, uzyskujemy przeciętne rezultaty. Nie jesteśmy w stanie regularnie chodzić na siłownię, prowadzić bloga i uczyć się trzech języków obcych. Osoby, które zawodowo zajmują się zarządzaniem czasem twierdzą, że zaledwie 20% podjętych wysiłków przynosi pożądane rezultaty. W związku z tym warto ustalić priorytety.

Wybór priorytetów

Zazwyczaj nie potrafimy jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie dotyczące naszych pragnień. W związku z tym warto spisać na kartce wszystkie cele. Następnie należy pochylić się nad każdym punktem i ustalić przyczynę. Dlaczego zamierzasz regularnie uczęszczać na siłownię? Czy ruch sprawia Ci przyjemność, a może robisz to ze względu na męża, który nie potrafi zaakceptować Twojej oponki? Jeśli cele, do których dążysz, wytyczyli Ci krewni i znajomi, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż nie odniesiesz sukcesu. Zostaw na kartce tylko te punkty, które odzwierciedlają Twoje marzenia.

Metoda SMART

Osoby, które realizują swoje zamierzenia, zazwyczaj stawiają na konkrety. Świetne rezultaty przynosi metoda SMART. Zakłada ona, że cele, do których dążymy, powinny być proste, konkretne, mierzalne, realne i realizowane w określonym przedziale czasu. Korzystając z tego sposobu, przechodzimy do działania. Realizując kolejne punkty ze szczegółowego planu, przybliżamy się do sukcesu.

Postanowienia noworoczne często nie przynoszą pożądanych rezultatów. Po kilku tygodniach tracimy zapał i oddalamy się od celu. Warto pamiętać, iż każdy z nas może odnieść sukces, jeśli skoncentruje się na jednym postanowieniu i ułoży szczegółowy harmonogram jego realizacji.

Komentarze

Emilly27k

7 lat temu

Tak do końca nie wiem czy jest dobre zarządzanie czasem.
Telefon za pomocą komputera nie będzie mi wyznaczał poleceń.
Osobiście ja wolę sama dysponować swoim czasem.

Zostaw komentarz