Antykoncepcja

Nauczyciel przedstawi młodzieży wszystkie metody antykoncepcji, wskazując na ich wady i zalety. Dobry pedagog nie powinien zachęcać do żadnej z nich. Przeprowadzone badania wskazują, iż młodzież często dysponuje szczątkową wiedzą nt. antykoncepcji. Listy, które napływają do organizacji pozarządowych są przerażające. Wielu problemów można by uniknąć, gdyby w polskich szkołach przeprowadzano zajęcia z zakresu edukacji seksualnej.

Choroby przenoszone drogą płciową

Młodzi ludzie obawiają się, iż seks zakończy się niechcianą ciążą, tymczasem konsekwencje mogą być poważniejsze. Dziecko zawsze można wychować z pomocą rodziców. Młodzież często zapomina, iż podczas przypadkowego seksu bez zabezpieczeń można zarazić się wirusem HIV. Dobry pedagog powinien poruszyć ten temat na zajęciach.

Cykl menstruacyjny

Na zajęciach poświęconych edukacji seksualnej młodzież nie tylko zgłębia tajniki antykoncepcji, ale przede wszystkim uczy się, w jaki sposób funkcjonuje ich organizm. W niektórych domach cykl menstruacyjny jest tematem tabu. Małym dzieciom wmawia się, iż podpaska służy do tamowania krwotoku z palca itp. Na lekcjach biologii nauczyciel stara się zrealizować program, toteż nie może poświęcić zbyt wiele uwagi cyklowi menstruacyjnemu.

Warto pamiętać, iż rzetelna edukacja seksualna zdejmuje z barków rodziców ogromny ciężar. Wielu z nich nie chce i nie potrafi rozmawiać z pociechą nt. menstruacji, antykoncepcji itp. Nie bez znaczenia pozostaje dobór słów i gestykulacja. Dzieci, których rodzice czerwienią się, opowiadając o prezerwatywie, często wyrastają w przekonaniu, iż seks jest czymś brudnym i wstydliwym.