Kazirodztwo – związek seksualny dwóch spokrewnionych ze sobą osób. Temat tabu, motyw wielu dzieł sztuki i książek. To także codzienność w dawnych czasach i dramat wielu współczesnych osób.

Miłość w rodzinie

Miłość miewa różne oblicza. Zazwyczaj partnerów seksualnych i kandydatów na mężów szukamy poza własną rodziną. Rzadko się zdarza, aby wychowywane razem dzieci w dorosłym życiu widziały w sobie obiekt pożądania.

Mimo to bardzo często kobiety szukając partnerów, zwracają uwagę na mężczyzn o tych samych cechach, które posiadają ich ojcowie lub bracia. Bywa i tak, że zakochują się w swoim rodzeństwie lub kuzynach, czasami nawet nie mając pojęcia o łączącym ich stopniu pokrewieństwa.

Genetyczna atrakcyjność

Dlaczego dochodzi do sytuacji, w której zakochują się w sobie członkowie rodziny? Dzieje się tak z powodu tzw. genetycznej atrakcyjności seksualnej. Ludzie podświadomie odczuwają pociąg do osób, które są genetycznie do nich dopasowane. Być może to dlatego zdarzają się sytuacje, w których dwoje ludzi zakochuje się w sobie od pierwszego wejrzenia, a następnie dowiadują się, że mają tego samego ojca.