Problem braku erekcji lub niepełnej erekcji pojawia się u mężczyzn po 40. roku życia. Dla wielu mężczyzn zaburzenia seksualne stanowią temat tabu. Co warto wiedzieć o problemach z erekcją?
Leczenie u lekarzy rodzinnych, diabetologów, neurologów, urologów bardzo często nie daje satysfakcjonujących rezultatów. Często za zaburzenia erekcji odpowiadają: spadek stężenia testosteronu, problemy naczyniowe i neuropatia włókien autonomicznych. Oznacza to, iż istnieje korelacja między brakiem aktywności seksualnej mężczyzn a niewydolnym układem krążenia i problemami neurologicznymi.
Zaburzenia erekcji – przyczyny
Różne choroby mogą przyczyniać się do zaburzeń seksualnych. Pacjenci coraz więcej informacji na temat problemów z erekcją czerpią z czasopism i internetu, zapominając o tym, że podane tam wiadomości nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistość. Mężczyźni często omijają gabinety specjalistów. Warto pamiętać, iż diagnozy stawiane na własną rękę są obarczone dużym błędem. Jedynie lekarz po przeprowadzeniu stosownych badań może podjąć decyzję o podjęciu leczenia.
Problemy z erekcją – diagnostyka
Jedynie szeroko zakrojona diagnostyka pozwala ustalić przyczynę zaburzeń erekcji. Za zaburzenia mogą odpowiadać: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i palenie papierosów. W zależności od tego, jaki czynnik przyczynia się do problemów z erekcją, lekarz powinien dobrać stosowne leczenie. Jeżeli dotychczasowe działania terapeutyczne nie przynoszą pożądanych rezultatów, należy zmodyfikować kurację.
Inhibitory PDES
Na początku podaje się środki doustne, sklasyfikowane jako inhibitory PDES. Podaje się także leki z grupy inhibitorów PDE5, które nasilają wzwód. Następnym rodzajem terapii jest wstrzyknięcie prostaglandyny E1 do ciał jamistych. Ta forma leczenia charakteryzuje się 50-procentową skutecznością, aczkolwiek wielu pacjentów z niej rezygnuje, obawiając się iniekcji.
Leczenie niefarmakologiczne
Następnie korzysta się z rozwiązań niefarmakologicznych tj. jak specjalne pierścienie, które mają za zadanie podtrzymywać wzwód, aparatów podtrzymujących ciśnienie. Ostateczną terapią są zabiegi inwazyjne tj. chirurgiczne wszczepianie implantów. U niektórych pacjentów zaburzeniom erekcji towarzyszą problemy z wytryskiem i pęcherzem moczowym.