Kuchnia Wyposażenie kuchni

Kuchnia – zagrożenia czyhające na dziecko

Święta stanowią doskonałą okazję do spotkań w gronie rodziny. Przygotowanie potraw wielkanocnych stanowi nie lada wyzwanie dla pani domu. Jak uchronić wnuki i seniorów przed poparzeniem?

Święta stanowią doskonałą okazję do spotkań w gronie rodziny. Przygotowanie potraw wielkanocnych stanowi nie lada wyzwanie dla pani domu. Jak uchronić wnuki i seniorów przed poparzeniem?

Pieczenie świątecznych ciast stanowi rozrywkę dla dzieci. Warto jednak pamiętać, iż maluchy często nie zdają sobie sprawy, iż dotykając rozgrzanego piekarnika, mogą wyrządzić sobie krzywdę.

Tylne palniki

Jeśli w naszym domu goszczą maluchy, powinniśmy korzystać z tylnych palników. Z kolei rączki rondla kierujemy w stronę ściany. W ten sposób możemy ustrzec dziecko przed wylaniem na siebie wrzątku.

Barierka ograniczająca dostęp do piekarnika

Czasem zdarza się, iż drzwi piekarnika znajdują się w bliskich sąsiedztwie podłogi i rozgrzewają się do czerwoności. W takiej sytuacji warto zainwestować w barierkę. Odcinając dostęp do kuchenki, redukujemy ryzyko wypadku.


Nakładki na pokrętła palników

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, iż w sklepach można nabyć specjalne nakładki na pokrętła palników. Te niepozorne przedmioty uniemożliwiają dziecku zabawę z gazem.

Zabezpieczenie dolnych szafek

Dolne szafki, do których sięga dziecko oraz zmywarkę należy zabezpieczyć. Maluch nie powinien mieć do nich dostępu. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, by kilkulatek sięgnął po nóż i doszło do tragedii.

Kanty jako zagrożenie dla dziecka

Kanty stanowią poważne zagrożenie dla dziecka. Maluch może rozciąć sobie czoło, uderzając głową o jeden z nich. W związku z tym warto zabezpieczyć je miękkimi nakładkami, które można kupić w sklepach budowlanych. Dzieci lubią naśladować dorosłych. Jeśli widzą, że tata naprawia kontakt, mogą pójść w jego ślady. Wkładanie metalowych przedmiotów do gniazdka często kończy się tragicznie, toteż warto umieścić w nich plastikowe wkładki.

Dzieci – ciekawość świata

Dzieci chętnie poznają świat. Kierowane ciekawością zaglądają do różnych szaf i szuflad. Niestety, ich poszukiwania i zgłębianie tajemnic może zakończyć się przytrzaśnięciem palców. Aby tego uniknąć, w szufladach należy zamontować bolce.

Detergenty i leki

Maluchy lubią testować wszystkie rzeczy, które napotykają na swojej drodze. W związku z tym leki, detergenty i alkohol należy przechowywać na takiej wysokości, aby dziecko nie miało do nich dostępu. Zdarza się, iż na izbę przyjęć trafiają maluchy, które wypiły środek do przeczyszczania rur.

Szuflada na przybory malucha

W związku z tym, iż w dzieciach drzemie potrzeba zgłębiania tajników świata, warto przeznaczyć jedną szufladę na przybory malucha. W sklepach można znaleźć plastikowe foremki do wykrawania ciastek. Są one bezpieczne dla dziecka. Jednocześnie pozwalają mu uczestniczyć w przedświątecznych przygotowaniach.

W związku z tym, iż pomysłowość dzieci nie zna granic, należy dołożyć wszelkich starań, aby ich kulinarne zmagania nie zakończyły się tragedią.

Magdalena Kukurkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *