Wybór lekarza pierwszego kontaktu jest naszym obowiązkiem. Warto dobrze się zastanowić, kto będzie się nami zajmował, kiedy będziemy potrzebować pomocy medycznej.
Każda osoba ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia ma prawo do swobodnego wyboru lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Kiedyś obowiązywała rejonizacja i byliśmy zmuszeni do wizyt u doktora, który nie budził naszego zaufania, albo nie mieliśmy wysokiego zdania o jego kwalifikacjach. Teraz pacjent ma więcej swobody.
Teoretycznie możemy wybrać lekarza z każdego miejsca Polski, niezależnie od tego, gdzie jesteśmy zameldowani, jednak w przypadku choroby dobrze by było, gdyby był to specjalista przyjmujący w miarę blisko naszego miejsca zamieszkania.
Warto też się zainteresować, czy nie jest zapisanych do niego zbyt duża liczba pacjentów, co może spowodować tworzenie się kolejek.
Lekarz rodzinny (czyli pierwszego kontaktu) musi mieć podpisany kontrakt z NFZ na świadczenie podstawowej opieki zdrowotnej. Informacji o lekarzu udziela rejestracja wybranej przychodni, tam też można zaopatrzyć się w odpowiedni druczek, który wypełniamy przy zapisywaniu się do danego doktora.