Worki i cienie pod oczami
Fotografia dostarczona przez partnera

Sińce pod oczami to defekt urody, który może być widoczny już w dzieciństwie. Bywa jednak, że towarzyszy im efekt „worków”. Za ich pojawienie się mogą być odpowiedzialne upływający czas lub poważne choroby. Jeżeli cierpisz na kompleksy z powodu worków pod oczami lub sińców, z pomocą przychodzą zabiegi medycyny estetycznej.

Worki pod oczami – skąd się biorą?

Worki pod oczami to zwykle objaw naturalnego procesu starzenia się skóry. Z wiekiem jest ona coraz bardziej wiotka, co dotyczy również twarzy.

Skóra w okolicy oczu staje się osłabiona, dlatego w tym miejscu zaczyna być widoczny obwisły woreczek. Po czasie zostaje on wypełniony zsuwającymi się poduszkami tłuszczowymi. Ponadto gromadzi się w nim woda, jeśli jej nadmiar jest magazynowany w organizmie.

Czasami powstawanie worków pod oczami wskazuje na stany chorobowe organizmu, w tym:

  • choroby nerek,
  • anemię,
  • choroby przewlekłe – np. układu krążenia, cukrzycę.

Można też samemu przyczynić się do powstawania worków pod oczami. Sprzyjają temu m.in.:

  • palenie papierosów,
  • przewlekły stres,
  • niewystarczająca ilość snu,
  • przemęczenie,
  • nadmierne opalanie.

Same cienie pod oczami to najczęściej cecha osobnicza. Jeśli pojawiają się z dnia na dzień, zwykle świadczą o przemęczeniu. Mogą jednak być symptomem anemii, niedoborów witamin czy nadczynności tarczycy.

Od dziś koniec z nieestetycznymi workami i sińcami!

Aby cienie po oczami nie szpeciły, można je ukryć, wykonując sprytny makijaż. Jak go wykonać?

  • Na skórę pod oczami nałóż intensywnie nawilżający krem, który odżywi skórę. Poprawi on jej napięcie, dzięki czemu nie tylko cienie, ale też worki pod oczami będą mniej widoczne.
  • Następnie na dolną powiekę nałóż bazę rozświetlającą, a zaraz potem podkład kryjący. Możesz też wykorzystać podkład o właściwościach rozświetlająco-kryjących. Do jego nakładania użyj gąbki do makijażu. Gąbkę zwilż wodą, nałóż na nią podkład i delikatnie „stempluj” nią skórę wokół oczu.
  • Na końcu zastosuj korektor – wybierz taki o półpłynnej konsystencji. Nałóż jego niewielką ilość w okolicę oczu, a następnie wklep kosmetyk w skórę – w ten sposób osiągniesz naturalny efekt.

Domowe sposoby na worki pod oczami

Aby nie tylko wizualnie zmniejszyć worki i cienie pod oczami, możesz wykorzystać domowe sposoby i wdrożyć dobre nawyki:

  • stosuj chłodne okłady pod oczy

Wykorzystaj kilka schłodzonych plasterków ogórka i ułóż na je dolnych powiekach. Możesz też sięgnąć po pokruszone kostki lodu – wystarczy, że owiniesz je w czystą ściereczkę i będziesz przykładać ją pod oczami;

  • zadbaj o dietę

Unikaj spożywania potraw o dużej zawartości soli. Sprzyja ona odkładaniu się wody w organizmie. Zrezygnuj zwłaszcza z niezdrowych, słonych przekąsek;

  • stosuj dobre kosmetyki

Codzienna pielęgnacja to klucz do tego, aby poradzić sobie z utratą jędrności skóry. Okolice oczu smaruj intensywnie nawilżającym kremem – najlepiej takim, który zawiera kwas hialuronowy.

Zmiany pod oczami? W Velvet Clinic łatwo się ich pozbędziesz!

Jeśli domowe sposoby na worki pod oczami nie zdadzą egzaminu, a dolne powieki są przyczyną kompleksów, konieczne mogą okazać się specjalne zabiegi. Poprawiają one kondycję skóry i wyrównują jej koloryt.

Do takich zabiegów, które można wykonać m.in. w Velvet Clinic, należą:

  • terapia z użyciem fibryny bogatopłytkowej – fibryna jest pozyskiwana z krwi pacjenta. Następnie dolne powieki są delikatnie nakłuwane, a substancja ta jest wprowadzana w głąb skóry. Efektem zabiegu jest redukcja cieni pod oczami oraz zmniejszenie widoczności worków pod oczami
  • mezoterapia igłowa z wykorzystaniem preparatu NCTF 135 HA – w preparacie tym znajduje się nieusieciowany kwas hialuronowy. Aplikuje się go w skórę, wykonując niewielkie nakłucia na powiece dolnej. Dzięki temu cienie pod oczami stają się mniej widoczne, a skóra jest wyraźnie napięta;
  • zabiegi z wykorzystaniem osocza pacjenta – ostrzykiwanie preparatem na bazie osocza to sposób na rewitalizację skóry pod oczami;
  • zabieg Dermapen 4 – zabieg ten polega na intensywnym nakłuwaniu okolic oczu bardzo małymi igłami. W ten sposób aplikuje się substancje czynne oraz stymuluje się skórę do odbudowy i produkcji kolagenu.

Nieestetyczne worki pod oczami mogą być spowodowane przez zatrzymywanie wody w organizmie, niezdrowy styl życia lub przez zachodzące w skórze procesy starzenia. Jeśli nie można ich ukryć, wówczas jedynym sposobem na zmniejszenie ich widoczności stają się specjalistyczne zabiegi.