Wakacje to czas, kiedy planujemy zasłużony odpoczynek. Wybieramy kierunek, pakujemy walizki i ruszamy w drogę. Jednak aby ten czas był prawdziwym momentem regeneracji, rozrywki i wypoczynku, niezbędne jest jego dobre zaplanowanie. To szczególnie ważne, gdy wybieramy się na wakacje z dziećmi. Jak zorganizować wspólny wyjazd, dokąd pojechać, co spakować i jakie miejsce na nocleg wybrać, by były to wakacje udane i niezapomniane? Sprawdź i ciesz się wspólnym czasem z najbliższymi!
Jak zaplanować wakacje z dziećmi?
Wakacje to czas, kiedy planujemy zasłużony odpoczynek. Wybieramy kierunek, pakujemy walizki i ruszamy w drogę. Jednak aby ten czas był prawdziwym momentem regeneracji, rozrywki i wypoczynku, niezbędne jest jego dobre zaplanowanie. To szczególnie ważne, gdy wybieramy się na wakacje z dziećmi. Jak zorganizować wspólny wyjazd, dokąd pojechać, co spakować i jakie miejsce na nocleg wybrać, by były to wakacje udane i niezapomniane? Sprawdź i ciesz się wspólnym czasem z najbliższymi!
Dokąd jechać na wakacje z dziećmi?
Wybierając kierunek wyjazdu, wiele zależy od indywidualnych preferencji i wieku dzieci. Z pociechami w wieku szkolnym i nastolatkami można śmiało udać się zagranicę. Wówczas wakacje urozmaicić można zwiedzaniem, aktywnymi wycieczkami i innymi atrakcjami. Z powodzeniem da się skorzystać z licznych ofert biur podróży, jak i zorganizować cały wyjazd na własną rękę, osobno organizując transport, wyżywienie i kwaterę.
Znacznie trudniej jest, gdy dzieci są w wieku przedszkolnym lub niemowlęcym. Wtedy zdecydowanie lepiej jest wybrać bliższe kierunki. Polska, podobnie jak wiele innych krajów, oferuje ciekawe miejsca i zakątki warte odwiedzenia, gdzie wakacje mogą być udane i niezapomniane. Do wyboru mamy zarówno morze, jeziora, jak i góry, co czyni nasz kraj naprawdę atrakcyjnym, zwłaszcza na podróż z małymi dziećmi.
Czym jechać na wakacje z dziećmi?
Wakacje w Polsce to również znacznie większy wybór i ułatwienie w kwestii dojazdu na miejsce wypoczynku. Wybierając się z dziećmi, najrozsądniejszy będzie dojazd własnym autem. Taka opcja ma szereg zalet. Już przy wyjeździe z domu nie trzeba się stresować, że nieprzewidziane sytuacje (zmiana pieluch, dopakowanie zapomnianych rzeczy, potrzeba przebrania dzieci, itp.) spowodują, że spóźnimy się na środek transportu, którego godziny odjazdu nie możemy przesunąć. W przypadku samolotu to dodatkowy stres i czas związany z odprawą i oczekiwaniem na lot, co dla dzieci nie jest zbyt komfortowe.
Ponadto wybierając się na wczasy własnym autem, możemy zabrać nieco więcej rzeczy, które mogą, ale nie muszą się przydać na miejscu. Dodatkowe ciepłe ubrania, zabawki, ręczniki czy koce mogą z powodzeniem być w aucie przez cały wyjazd. Nie trzeba ich wyjmować, dźwigać i przenosić. Dzięki wybraniu auta jako środka transportu podróż będzie też znacznie mniej uciążliwa. Można wówczas zatrzymać się na dowolnym postoju, w restauracji czy jednym z licznych parkingów zorganizowanych na łonie natury.
Możliwe jest również takie opracowanie trasy, by już po drodze zatrzymać się w wartym odwiedzenia miejscu i zwiedzić okoliczne zabytki lub interesujące miejsca. Taka przerwa z pewnością korzystnie wpłynie na kondycję i humor dzieci, zaciekawi je i spowoduje, że nie będą aż tak zmęczone niejednokrotnie trasą o długości kilkuset kilometrów.
Jaki rodzaj zakwaterowania wybrać podczas wakacji z dziećmi?
Obecnie do wyboru jest naprawdę wiele różnych opcji, które są w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających wczasowiczów. Mogą to być hotele, pensjonaty, ośrodki wczasowe, kwatery prywatne, ale także hostele, kampingi i pola namiotowe. Na wyjazd z dziećmi warto wybrać jednak zakwaterowanie w budynku, ze stałym dostępem do gorącej wody i najlepiej kuchenki. Ważny jest również stały dostęp do łazienki. Dobrze jest postawić na opcję, w której łazienka jest na wyłączność.
Bardzo popularną i wręcz idealną opcją na wakacje z dziećmi są domki letniskowe. To niewielkie, choć przestronne, jak na wakacyjną kwaterę obiekty, które wyposażone są w łazienkę, kuchnię i przestrzeń prywatną, która będzie idealna dla dzieci. Jest to rozwiązanie bezpieczne, komfortowe i pozbawione nocnych hałasów możliwych w wielu innych formach zakwaterowania. Ponadto jest to również opcja bezpieczna i idealna w przypadku, gdy nie dopisze pogoda. Można wówczas zostać w domku i czas przeznaczyć na zabawę z dziećmi.
istock, grafika dostarczona przez partnera
Dobrą opcją i często wybieraną przez rodziny z dziećmi są również ośrodki wypoczynkowe, które swoją ofertę kierują głównie do dzieci i ich opiekunów. Takie miejsca mają liczne strefy przygotowane do zabawy oraz różnorodne zajęcia animacyjne, z których skorzystać mogą zarówno mali goście, jak i cale rodziny. Tego typu miejsca dbają również o zdrowe i pełnowartościowe wyżywienie, co znacznie odciąża rodziców w organizacji wyjazdu. W ośrodkach wypoczynkowych z atrakcjami dla dzieci często skorzystać też można z różnych wycieczek organizowanych w okolicy, dzięki czemu wczasy są urozmaicone, ciekawe i niezapomniane.
Bagaż wakacyjny – co powinien zawierać, gdy jedziemy z dziećmi?
Właściwe spakowanie dzieci nie należy do najłatwiejszych kwestii. Warto przy pakowaniu zrobić listę i odhaczać kolejno spakowane rzeczy. W walizce malucha nie powinno zabraknąć artykułów higienicznych, takich jak zapas pieluch, chusteczki nawilżane, podkład lub pieluchy tetrowe, nocnik lub nakładka na toaletę, płyn do mycia, szczoteczka i pasta do zębów, szczotka i akcesoria do włosów, śliniak, oliwka, środek na odparzenia, woreczki na pieluchy i krem z filtrem.
Ponadto ważny jest zapas pożywienia, takiego jak kaszki, mleko modyfikowane, deserki, witaminy, leki przyjmowane na stałe oraz przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, termometr, preparaty na biegunkę, elektrolity, i środek przeciw ukąszeniom owadów oraz łagodzący po ukąszeniach. Pamiętać należy również o zabraniu książeczek zdrowia i szczepień. Jeżeli wybieramy się za granicę, niezbędne będą również paszporty, dowody osobiste i inne dokumenty związane z wjazdem do danego kraju (np. wiza).
Co do ubrań, warto wziąć ich więcej niż liczba dni, na które jedziemy. Wśród odzieży powinny znaleźć się krótkie spodenki oraz bluzki na krótki rękaw, ale też opcje na chłodniejsze dni z długimi rękawami i długimi nogawkami. Pamiętać należy o kurtce przeciwdeszczowej i bluzie, lekkiej czapce i apaszce lub chustce, butach krytych oraz sandałach, bieliźnie, skarpetkach, czapce z daszkiem, kapciach, piżamie, kostiumie kąpielowym i wygodnym dresie. Obowiązkowym wyposażeniem są również ulubione pluszaki, plecak, kolorowanki, kredki, gryzak, gry oraz zabawki do piasku i wody.