Stepper kojarzy Ci się jedynie z wyciskaniem z siebie siódmych potów oraz katorżniczym treningiem? Nigdy nie pomyślałaś, że może on stać się twoim sprzymierzeńcem w okresie jesienno-zimowym?

Właśnie teraz, kiedy pogoda nie zachęca nas do wychodzenia z domu, stepper pomoże Ci właściwie zatroszczyć się o sylwetkę, którą wypracowałaś latem. Ze względu na stosunkowo niską cenę i niewielkie gabaryty – możesz spokojnie korzystać z niego w domu.

Czym jest stepper?

Urządzenie to jest przyrządem bardzo często wykorzystywanym w treningu cardio. Wykonywanie ćwiczeń na stepperze przypomina wchodzenie po schodach. Istnieje jednak kilka modyfikacji, które mają przyczyniać się do podwyższonej skuteczności ćwiczeń dlatego też wyróżniamy miedzy innymi steppery skrętne. Korzystanie z nich przypomina nieco jadę na łyżwach lub nartach.

Rodzaje stepperów

Najczęściej spotykamy steppery mechaniczne oraz nieco rzadziej – magnetyczne. Różnica między nimi polega głównie na systemie dozującym opór. Te pierwsze najlepiej sprawdzą się w domu, ponieważ zajmują niewiele miejsca, zaś modele magnetyczne spotkamy najczęściej w klubach fitness. Niestety zajmują one sporą przestrzeń.

Dodatkowe opcje

Aby podnieść efektywność wykonywanego treningu, producenci sprzętu dbają o to, aby uatrakcyjniać swój produkt. Steppery z linkami pozwalającymi stymulować do pracy nie tylko mięśnie nóg, ale również i mięśnie znajdujące się w górnej części ciała – cieszą się coraz większą popularnością.
Bardzo często montuje się również tzw. podpórkę, która umożliwia chwilowe podparcie się w razie utraty równowagi. W każdym tego typu sprzęcie znajduje się urządzenie z wyświetlaczem, dzięki któremu zmierzyć możemy czas trwania wykonywanego ćwiczenia, ilość wykonanych kroków, a także szacunkową ilość spalonych kalorii.

Zalety ćwiczeń na stepperze

Regularne i systematyczne wykonywanie treningu na stepperze umożliwia spalenie zbędnego tłuszczu. Przyczynia się również do poprawy wytrzymałości mięśni znajdujących się w obrębie kończyn dolnych oraz obręczy biodrowej. W trakcie ćwiczeń najintensywniej pracują mięśnie ud, łydek, pośladków, a także brzucha.

Chłodne wieczory są okazją do tego, aby się rozgrzać i poprawić sobie humor – dzięki ćwiczeniom. Dzięki temu dodatkowe kilogramy pozostaną dla nas jedynie nierealna wizją.

Natalia Herzog