Każda z nas ma swoją wymarzoną wagę, którą chciałaby osiągnąć. Katujemy się więc milionami diet i ćwiczeń po to, aby osiągnąć upragniony ideał. Czy on jednak istnieje?

Na świecie istnieje kilka różnych typów budowy ciała, figury, rozstawu kości… Nikt nie jest identyczny. Czy zatem dwie te same osoby, o tym samym wzroście – będą wyglądać rewelacyjnie przy tej samej wadze? Oczywiście, że nie!

Mylne wskaźniki masy ciała

To jak wyglądamy zależy miedzy innymi od ukształtowania naszych kości i stopnia ich mineralizacji oraz od tego, czy posiadamy procentowo większy wskaźnik ilości mięśni od tłuszczu. Niestety, kobiety mają tendencję do sugerowania się wyłącznie wagą. A to ogromny błąd! Wszelkiej maści wskaźniki masy ciała mogą być nam pomocne, jednak nie określą jaka masa ciała będzie dla nas najkorzystniejsza. Nie idealna, nie należna, nie akceptowalna… lecz właśnie najkorzystniejsza, czyli taka, przy której będziemy czuć się zdrowo i pełni sił!

Kalkulator BMI

Najpopularniejszym wskaźnikiem optymalnej masy ciała jest BMI, ale w określeniu względnie poprawnej masy ciała pomoże nam również tzw. wzór Broca w wersji rozszerzonej, czyli wzór Broca-Brugsha. Za jego pomocą obliczymy idealną masę naszego ciała.

Zapomniany wzór Broca

To najstarszy wzór, za pomocą którego określano prawidłową masę ciała dla osób z przedziału 160-190 cm wzrostu. Wynik otrzymujemy poprzez odjęcie od naszego wzrostu liczby 100.

Waga Należna Broca = wzrost (w cm) – 100