Diety odchudzające Kuchnia

Waga idealna, czy istnieje?

Każda z nas ma swoją wymarzoną wagę, którą chciałaby osiągnąć. Katujemy się więc milionami diet i ćwiczeń po to, aby osiągnąć upragniony ideał. Czy on jednak istnieje?

Każda z nas ma swoją wymarzoną wagę, którą chciałaby osiągnąć. Katujemy się więc milionami diet i ćwiczeń po to, aby osiągnąć upragniony ideał. Czy on jednak istnieje?

Na świecie istnieje kilka różnych typów budowy ciała, figury, rozstawu kości… Nikt nie jest identyczny. Czy zatem dwie te same osoby, o tym samym wzroście – będą wyglądać rewelacyjnie przy tej samej wadze? Oczywiście, że nie!

Mylne wskaźniki masy ciała

To jak wyglądamy zależy miedzy innymi od ukształtowania naszych kości i stopnia ich mineralizacji oraz od tego, czy posiadamy procentowo większy wskaźnik ilości mięśni od tłuszczu. Niestety, kobiety mają tendencję do sugerowania się wyłącznie wagą. A to ogromny błąd! Wszelkiej maści wskaźniki masy ciała mogą być nam pomocne, jednak nie określą jaka masa ciała będzie dla nas najkorzystniejsza. Nie idealna, nie należna, nie akceptowalna… lecz właśnie najkorzystniejsza, czyli taka, przy której będziemy czuć się zdrowo i pełni sił!

Kalkulator BMI

Najpopularniejszym wskaźnikiem optymalnej masy ciała jest BMI, ale w określeniu względnie poprawnej masy ciała pomoże nam również tzw. wzór Broca w wersji rozszerzonej, czyli wzór Broca-Brugsha. Za jego pomocą obliczymy idealną masę naszego ciała.

Zapomniany wzór Broca

To najstarszy wzór, za pomocą którego określano prawidłową masę ciała dla osób z przedziału 160-190 cm wzrostu. Wynik otrzymujemy poprzez odjęcie od naszego wzrostu liczby 100.

Waga Należna Broca = wzrost (w cm) – 100

Wagę idealną otrzymamy odejmując od wagi należnej pewien procent jej wartości. Dla kobiet będzie to 15%, zaś dla mężczyzn 10%. Dokonując analizy otrzymanych wyników, dojść możemy do wniosku, że waga prawie idealna to przedział między wagą idealną, a należną.

Waga idealna wg Broca:
(kobiety) = waga należna * 0,85
(mężczyźni) = waga należna * 0,9

Między wagą należną, a nadwagą mieści się waga akceptowalna. Nadwaga rozpoczyna się więc w sytuacji kiedy masa ciała przewyższa o 10% wagę należną, zaś otyłość – kiedy przewyższa ona ją aż o 20%.

Nadwaga wg Broca > waga należna * 1.1
Otyłość wg Broca > waga nalezna * 1.2

Wskaźnik Broca-Brugsha

Idealną wagę otrzymamy, kiedy odejmiemy od wysokości naszego ciała liczbę 100, 105 lub 110 według schematu zamieszczonego poniżej.

Waga idealna Broca-Brugsha
= wzrost (dla przedziału: 155 – 164 cm) – 100
= wzrost (dla przedziału: 165 – 175 cm) – 105
= wzrost (dla przedziału: 176 – 190 cm) – 110

Przykładowe wyniki

Mężczyzna,
Wzrost: 190 cm:

Wzór Broca
Waga idealna: 81 kg
Waga prawie idealna: 81,01 – 89,99 kg
Waga należna: 90 kg
Waga akceptowalna: 90,01 – 99 kg
Nadwaga: 99,01 – 108 kg
Otyłość: więcej niż 108 kg
Wskaźnik Broca-Brugsha
Waga idealna: 80 kg

Otrzymane obliczenia z pewnością sprawią, że zaczniemy zastanawiać się nad sporym „rozstrzałem”. Powinno nasunąć nam to wnioski, że wszystkie kalkulatory są jedynie pomocą, a nie wyznacznikiem tego jak powinniśmy wyglądać. Rzekomo idealna waga bowiem, nie zagwarantuje nam zdrowia ani szczęścia.

Natalia Herzog

Komentarze

eve

5 lat temu

wlasnie z ta waga to jest tak ,ze inaczej wyglada szczupla nastolatka a inaczej dojrzala kobieta ktora juzz moim zdaniem nie powinna byc zachudzona,wszystkie zmarszczki i bruzdy,obwisle cialo widac a wskazniki wagi nie biora wieku pod uwage tylko wzrost

Zostaw komentarz