Tłuste włosy stanowią zmorę wielu osób. Niektóre kobiety codziennie wstają o 5 rano, aby umyć pukle przed pracą. Gdyby to zrobiły wieczorem, te prezentowałyby się nieświeżo. Nic dziwnego, że w cenie są sposoby na tłuste włosy. Aby jednak poradzić sobie z tym problemem, najpierw trzeba ustalić jego źródło, aby dobrać odpowiednie metody działania.
Spis treści:
- Jakie kompleksy generuje przetłuszczanie włosów?
- Przyczyny przetłuszczających się włosów. Zaburzenia hormonalne
- Tłuste włosy a zbyt mocne oczyszczanie skóry głowy
- Niespłukany szampon a przetłuszczające się włosy
- Łojotokowe zapalenie skóry głowy
- Częste mycie włosów a ich przetłuszczanie
Jakie kompleksy generuje przetłuszczanie włosów?
Nasz wygląd zewnętrzny ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, o czym często zdajemy się zapominać. Tłuste włosy odbierają pewność siebie i sprawiają, że czujemy się gorsi. Ponadto psują humor i sprawiamy, że nakręcamy błędne koło. Przetłuszczające się włosy skłaniają nas do częstszego sięgania po szampon. Detergenty z kolei wysuszają skórę głowy, przez co ta broni się, wytwarzając zwiększone ilości sebum.
Przyczyny przetłuszczających się włosów. Zaburzenia hormonalne
Czy wiesz, że przetłuszczające się włosy mogą sygnalizować znacznie poważniejszy problem zdrowotny? W związku z tym nie należy lekceważyć tego symptomu. Okres dojrzewania to czas, kiedy przez organizm nastolatków przetacza się burza hormonalna. Sprawia ona, że na twarzy, szyi i dekolcie pojawiają się pryszcze, a włosy szybciej się przetłuszczają. To całkowicie naturalne zjawisko w pewnym wieku. Jeśli jednak dotyczy dorosłej kobiety czy mężczyzny, może sygnalizować nadmiar testosteronu w organizmie. Ponadto za przetłuszczającymi się włosami często stoją też zaburzenia tarczycy. Ten problem pojawia się również u pań, które cierpią na zespół policystycznych jajników.
Tłuste włosy a zbyt mocne oczyszczanie skóry głowy
Często same generujemy problemy z włosami, używając do ich pielęgnacji niewłaściwych kosmetyków. Np. szampon oparty na silnych detergentach nadaje się do stosowania raz na 1-2 tygodnie. Na co dzień warto sięgać po delikatne szampony, które bazują na łagodniejszych substancjach myjących, przez co nie wysuszają skóry głowy. Mocne oczyszczanie skalpu prowadzi do tego, że ten broni się, zaprzęgając gruczoły łojowe do intensywnej pracy.
Niespłukany szampon a przetłuszczające się włosy
Wiele z nas popełnia ten błąd, często zupełnie nieświadomie. Bardzo często mycie głowy wykonujemy w biegu, spiesząc się na spotkanie czy do pracy. Nie poświęcamy tej czynności należytej uwagi przez zmęczenie i ogólne rozkojarzenie. Tymczasem niespłukany szampon, to detergenty drażniące skórę głowy i wywołujące na niej stany zapalne. To może skutkować nasiloną produkcją sebum. W związku z tym szampon zawsze należy starannie spłukiwać, aż z włosów przestanie ściekać piana.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy
Czasem przyczyny tłustych włosów wymagają profesjonalnej konsultacji dermatologicznej. Stoją bowiem za nimi choroby skóry, w tym łojotokowe zapalenie skóry głowy. Ono samoistnie nie ustąpi. Dermatolog przeprowadzi szczegółowy wywiad i badania, po czym przepisze odpowiednie leki, które mają za zadanie unormować pracę gruczołów łojowych oraz zredukować stan zapalny.
Częste mycie włosów a ich przetłuszczanie
Wiele z nas uważa, że włosy należy myć codziennie, aby te wyglądały świeżo. Warto jednak przyjrzeć się, czy te rzeczywiście tego potrzebują. Jeśli są suche lub normalne, można je myć co 3-4 dni, a nawet raz w tygodniu. Często tylko wydaje nam się, że włosy są nieświeże, ponieważ tuż po myciu dużo ładniej się układają. Osoby, które praktykują rzadsze mycie głowy, nie mają problemów z tłustymi włosami. Nie naruszają bowiem naturalnej bariery hydrolipidowej skóry głowy, przez co ta nie funduje im nieprzyjemności.