targi książki

Targi książki cieszą się coraz większą popularnością. Są organizowane w kolejnych miastach i przyciągają tłumy zainteresowanych. Wbrew wcześniejszym obawom czytelnictwo w Polsce całkowicie nie zanika. Rynek wydawniczy jest trudny, ale wciąż ma grono klientów. Co dają nam targi książki?

Spis treści:

  1. Targi książki jako odskocznia od codzienności
  2. Możliwość poznania nowych autorów
  3. Poznanie planów wydawniczych
  4. Dostęp do większej liczby tytułów
  5. Atrakcyjne promocje na książki
  6. Znajomości z innymi czytelnikami
  7. Motywacja do czytania

Targi książki jako odskocznia od codzienności

Na co dzień mamy sporo zmartwień. Postępująca inflacja, problemy gospodarcze, które odbijają się również na naszej firmie – wszystko to przysparza nam stresu. Każdy z nas potrzebuje odskoczni od codzienności i rutyny, która jej towarzyszy. Targi książki pozwalają przestać myśleć o problemach, autorzy poczytnych tytułów dzielą się z nami swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Dzięki nim możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek. Jak wygląda sytuacja dramaturgów w Polsce, jakie bogactwa posiada Kongo, jak wygląda życie w Kenii czy w Indiach. Powstaje bowiem coraz więcej reportaży z podróży. Spotkania autorskie to również doskonała okazja do zadania intrygujących nas pytań. Możemy dowiedzieć się, czy autor planuje kontynuację naszej ulubionej sagi, która zakończyła się dość niejednoznacznie. Pisarze także mają różne zabawne i dramatyczne przygody, którymi chętnie dzielą się podczas spotkań. Wszystko to pozwala nabrać dystansu do codziennych problemów i zmotywować się do tego, aby stawić im czoła, mimo licznym przeciwnościom losu.

Możliwość poznania nowych autorów

Targi książki to doskonała okazja, aby poznać nowych autorów. Czasem przychodzimy na spotkanie, ponieważ świetnie znamy danego pisarza, zaczytujemy się w jego książkach etc. Kiedy indziej intryguje nas temat. Np. wiemy, że pisarka, której dobrze nie znamy, będzie opowiadała o wojnach w Afryce. Często okazuje się, że to właśnie spotkanie autorskie zachęca nas do sięgnięcia po książkę danego twórcy. Gdy ta okazuje się strzałem w dziesiątkę, chętnie czytamy kolejne tytuły. To otwiera horyzonty myślowe i wzbogaca nas intelektualnie.

Poznanie planów wydawniczych

Nie możesz doczekać się, kiedy poznasz dalsze losy bohaterów, którzy poruszyli w tobie pokłady wrażliwości? Spotkania autorskie to doskonała okazja, aby zapytać o plany wydawnicze. To często rodzi nadzieję, że już niebawem w nasze ręce rodzi kolejny tom interesującej książki. Także pracownicy poszczególnych wydawnictw często udzielają nam cennych informacji związanych z prowadzoną przez siebie działalnością.

Dostęp do większej liczby tytułów

Księgarnie stacjonarne często zamawiają tylko te książki, które mają okazję stać się bestsellerem. Ponadto na próżno w nich szukać starszych tytułów, które często nas interesują. Targi książki zapewniają nam dostęp do większej liczby książek, w tym wydanych przed kilkoma laty. Np. jeśli ma pojawić się znana autorka i podpisywać swój najnowszy poradnik, to istnieje spora szansa, że wydawnictwo przywiezie także jej wcześniejsze tytuły. Wiele z nas lubi możliwość wzięcia książki do rąk i przejrzenia kilku stron. Pozwala to lepiej zapoznać się z tematyką, stylem wypowiedzi i ocenić, czy taki tytuł rzeczywiście spotka się z naszym żywym zainteresowaniem.

Atrakcyjne promocje na książki

Co dają nam targi książki? Okazuje się, że oferują atrakcyjne promocje. Często nowości wydawnicze możemy kupić taniej o 20-25%. Natomiast starsze tytuły nawet za 15 czy 10 zł. To nie lada gratka dla wszystkich miłośników literatury. Nie da się ukryć, że książki w Polsce są stosunkowo drogie, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę przeciętne zarobki. W rezultacie nawet osoba, która uwielbia je czytać, nie zawsze może sobie kupić wszystkie tytuły, które ją intrygują.

Znajomości z innymi czytelnikami

Spotkania autorskie i targi książki to doskonała okazja, aby poznać innych czytelników z naszego regionu. Przypadkowa znajomość może przerodzić się w koleżeństwo, a nawet przyjaźń. Poznanie drugiego książkomaniaka nie jest takie proste w życiu codziennym. Po pierwsze, nie wszyscy ludzie z naszego otoczenia lubią czytać. Po drugie, nawet gdy chętnie sięgają po książki, to często mają zupełnie inny gust literacki. Na targach książki możemy znaleźć jednostki podobne do nas samych.

Motywacja do czytania

Po targach książki wiele z nas czuje motywację do czytania. Na co dzień często odkładamy jakiś tytuł na bok, bo czujemy się zmęczone, musimy posprzątać mieszkanie, obejrzeć najnowszy odcinek serialu. Po nich nic nie zmienia się w naszym życiu, obowiązków nie ubywa, a mimo to odnajdujemy w sobie wewnętrzną motywację do czytania.