Tlenoterapia

Tlenoterapia hiperbaryczna wykorzystywana jest w medycynie w leczeniu ostrych i przewlekłych chorób, w których dochodzi do niedotlenienia tkanek. Kuracja tlenem ma jednak o wiele szersze spektrum zastosowań. Sprawdź, w jakich przypadkach warto skorzystać z komory hiperbarycznej.

Wpływ tlenoterapii na organizm

Tlenoterapia to metoda leczenia tlenem w specjalnej komorze hiperbarycznej. Podawanie wysokiego stężenia tlenu w warunkach podwyższonego ciśnienia sprawia, że niweluje on fizjologiczne bariery w docieraniu do komórek całego organizmu. Błyskawicznie przenika do krwinek czerwonych, co przekłada się na zwiększone stężenie w układzie limfatycznym, osoczu i płynie mózgowo-rdzeniowym.

Efektem kuracji tlenowej jest skuteczne dotlenienie wszystkich komórek. Tlen w warunkach hiperbarycznych zwalcza bakterie, zwłaszcza beztlenowe, które odpowiadają za poważne infekcje, a także niszczy pierwotniaki i wirusy. Zwiększa produkcję komórek macierzystych przyspieszających regenerację tkanek oraz oczyszcza z toksyn. W konsekwencji ma korzystne działanie na organizm człowieka.

Kuracja tlenowa – wskazania

W komorze hiperbarycznej wspomaga się leczenie chorób o przebiegu ostrym – choroba dekompresyjna, zatrucie czadem, oparzenia termiczne, nagła głuchota, urazy wielonarządowe, urazy mięśniowo-szkieletowe, niedokrwienie tkanek miękkich. Tlenoterapia jest także wskazana w przypadku schorzeń o charakterze przewlekłym, takich jak: zespół stopy cukrzycowej, popromienne uszkodzenie tkanek i narządów, martwica kikuta po amputacji, zapalenie skóry i tkanki podskórnej, zakażenie rany pourazowej, przeszczepy skóry, zapalenie i martwica kości oraz wiele innych.

Tlenoterapia hiperbaryczna działa wielokierunkowo, przez co wykorzystywana jest w wielu różnych przypadkach, a nawet stosuje się ją profilaktycznie.

Tlenoterapia w kosmetologii

Kuracja tlenowa to bezinwazyjna i naturalna metoda dbania o urodę od wewnątrz. Podany pod wysokim ciśnieniem tlen stymuluje produkcję komórek macierzystych. W efekcie wzrasta ilość kolagenu i elastyny, które opóźniają procesy fotostarzenia skóry i przywracają jędrność. Co więcej, tlenoterapia pomaga w walce z problemami skórnymi (AZS, łuszczyca, trądzik, łupież).

Ponadto korzystanie z komory hiperbarycznej pomaga zachować prawidłową masę ciała. Przyspiesza bowiem procesy metaboliczne organizmu, zwiększając przemianę materii, co wspomaga odchudzanie.

Kuracja tlenem jest także stosowana jako metoda wspierająca rekonwalescencję po zabiegach medycyny estetycznej. Zmniejsza obrzęki i stany zapalne, przyspiesza gojenie się ran oraz obniża ryzyko wystąpienia zakażeń. Dzięki temu efekty są jeszcze lepsze i dłużej się utrzymują.

Wykorzystanie komory hiperbarycznej w sporcieWykorzystanie komory hiperbarycznej w sporcie

Tlenoterapia jest powszechnie stosowana przez sportowców. Stanowi naturalny rodzaj dopingu, który jest dozwolony przez komitet wykonawczy Światowej Agencji Antydopingowej. Z komory hiperbarycznej korzystają także sportowcy-amatorzy.

Terapia tlenem pozytywnie wpływa na procesy metaboliczne i regeneracyjne zachodzące w tkance kostnej, chrzęstnej i mięśniach szkieletowych. Powoduje też lepsze ukrwienie. W efekcie poprawia wydolność tlenową organizmu, co prowadzi do wzrostu molekuł ATP, czyli głównego nośnika energii w komórkach.

Pomaga szybciej zregenerować się po wysiłku fizycznym, a także eliminuje zakwaszenie mięśni, a więc powstawanie tzw. zakwasów. Ponadto tlenoterapia jest powszechnie stosowana jako skuteczna metoda pozwalająca na powrót do pełni sprawności po przebytych kontuzjach. Główną rolą jest poprawa kondycji sportowców, który dzięki temu są zdolni do większego i intensywniejszego wysiłku. Przekłada się to na możliwość dłuższych treningów i osiąganie lepszych wyników.

Kuracja tlenowa dla seniorów

Kuracja tlenowa dla seniorówTlenoterapia stosowana u seniorów niesie wiele korzyści dla ich zdrowia. Wspiera działanie układu immunologicznego oraz wspomaga leczenie wielu chorób i dolegliwości oraz rehabilitację po zabiegach chirurgicznych. Głębokie natlenienie poprawia krążenie krwi i działa pomocniczo w odbudowie naczyń krwionośnych. Usprawnia także metabolizm.

Kuracja tlenem korzystnie działa u ze schorzeniami neurologicznymi, ponieważ zmniejsza obrzęki mózgu i ciśnienia śródczaszkowego. W przypadku udarów i wylewów redukuje uszkodzenia i martwice oraz poprawia mikroprzepływy krwi. Tlenoterapia ogranicza też bóle reumatyczne i zmniejsza obrzęk w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Ponadto jest pomocna w leczeniu demencji, Alzheimera, cukrzycy oraz regeneruje tkanki po prześwietleniach radiologicznych.

Tlenoterapia przedłuża sprawność ruchową i intelektualną seniorów oraz oraz hamuje rozwój schorzeń okresu starości.

Tlenoterapia a wspomaganie leczenia boreliozy Tlenoterapia a wspomaganie leczenia boreliozy

W przypadku leczenia boreliozy podstawową metodą jest terapia antybiotykowa. Jednak jest ona niewystarczająca, gdy krętki borelii lokują się w głęboko osadzonych tkankach, przez co stają się trudne do usunięcia. Wówczas stosuje się tlenoterapię, która wspomaga kurację.

Tlenoterapia poprawia działanie układu odpornościowego, usuwa toksyny, usprawnia krążenie, redukuje stany zapalne oraz niszczy bakterie beztlenowe. Dzięki temu skutecznie eliminuje bakterię Borrelia burgdorferi z organizmu zakażonego.

Skuteczność kuracji tlenowej rozpoznaje się po reakcji Jarischa-Herxheimera, do której dochodzi, gdy niszczone bakterie wydzielają toksynę wywołującą dreszcze, potliwość czy gorączkę.

Mediraty – kredyty na leczenie. Sprawdź koniecznie!

Łagodzenie objawów autyzmu przez terapię tlenem

U większości osób dotkniętych autyzmem obserwuje się zmniejszenie dopływu krwi do mózgu, co prowadzi do niedotlenienia, które z kolei odpowiada za brak właściwych reakcji neurologicznych. Ponadto chorzy borykają się z permanentnym stanem zapalnym i dolegliwościami jelitowymi.

Tlenoterapia nie leczy z autyzmu, ale pomaga łagodzić objawy choroby, co potwierdzają badania naukowe. W efekcie znacznie poprawia jakość życia osoby dotkniętej tym zaburzeniem i jej rodziny. Kuracja tlenowa działa na wielu płaszczyznach – dotlenia, redukuje stan zapalny mózgu, przyspiesza regenerację jelit, aktywizuje komórki macierzyste, usuwa toksyny oraz niweluje bakterie i grzyby.

Regularne korzystanie z komory hiperbarycznej przekłada się na poprawę funkcjonowania osób z autyzmem. Wykazują lepszą zdolność do komunikowania się i poprawę zdolności językowych. Ponadto są bardziej aktywne i mają zwiększoną sprawność motoryczną. Tlen korzystnie wpływa także na koncentrację, jakość snu czy wzrost apetytu. Ponadto poprawie ulega sfera emocjonalna.

Tlenoterapia w walce z negatywnymi skutkami smogu

Smog z roku na rok powoduje coraz więcej zgonów i wywołuje liczne, poważne choroby. Szczególnie niebezpieczny jest dla dzieci, osób starszych i paradoksalnie dla ludzi aktywnych fizycznie.

Tlenoterapia hiperbaryczna skutecznie dotlenienia cały organizm i przyspiesza regenerację po skutkach działania smogu. Sprzyja oczyszczaniu się układu oddechowego i obniża ryzyko infekcji płuc. Poprawia też wydolność oraz wspiera usuwanie toksyn. Stymuluje działanie komórek macierzystych, a to z kolei sprzyja regeneracji komórek. Kuracja tlenowa może być więc stosowna profilaktycznie lub jako element terapii niwelującej niebezpieczne konsekwencje smogu.