Jak wybrać internet

Internet jest dziś usługą, bez której nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Za jego pomocą sterujemy odkurzaczem, opłacamy rachunki, robimy zakupy online. Zawieranie umowy na internet bywa jednak problematyczne. Nie w każdej części miasta mamy do czynienia z szybkim łączem. Poza tym ceny potrafią być kosmiczne. Jak wybrać internet?

Spis treści:

  1. Internet mobilny najlepszy dla osób, które decydują się na wynajem mieszkania
  2. Kary umowne za wcześniejsze odstąpienie od umowy
  3. Jak wybrać internet? Deklarowana prędkość internetu
  4. Internet światłowodowy czy kable miedziane
  5. Opinie sąsiadów nt. danego dostawcy internetu
  6. Czy umowa na internet nie zawiera usług dodatkowych
  7. Internet mobilny zależny od warunków pogodowych i zasięgu sieci
  8. Ograniczony transfer danych
  9. Router ma znaczenie

Internet mobilny najlepszy dla osób, które decydują się na wynajem mieszkania

Internet mobilny stanowi idealne rozwiązanie dla osób, które wynajmują mieszkanie. Choć stacjonarny zazwyczaj wypada korzystniej – zapłacimy za niego mniej, mamy nieograniczony transfer danych, a dostęp do niego nie jest zależny od warunków pogodowych, to ma jedną zasadniczą wadę. Umowę zazwyczaj zawiera się na 24 miesiące, jeśli się postaramy, możemy wynegocjować nieco wyższą stawkę na 12 miesięcy. Jednak zazwyczaj sprzedawca twierdzi, że wszystkie umowy są na 24 miesiące. To spore ograniczenie, biorąc pod uwagę, że pod adresem, w którym teraz mieszkamy, coś nam się może nie spodobać. Jeśli sąsiedzi okażą się problematyczni, możemy zechcieć przeprowadzić się do innego mieszkania. Czasem zdarza się też, że właściciel wcześniej wypowiada umowę, ponieważ chce wrócić pod dawny adres lub potrzebuje lokalu dla kogoś ze swoich bliskich. Internet mobilny zabierzemy ze sobą. Za stacjonarny będziemy musieli płacić, ponieważ umowę zawiera się na czas określony.

Kary umowne za wcześniejsze odstąpienie od umowy

Część dostawców internetu w ramach kary umownej przewiduje równowartość kwoty za abonament za miesiące pozostałe do końca umowy. Niektórzy jednak stawiają na kary umowne przekraczające swoją wartością łączne wydatki poniesione na internet przez cały czas trwania umowy. Warto to mieć na uwadze, ponieważ można wpaść w nie lada problemy.

Jak wybrać internet? Deklarowana prędkość internetu

Kluczową rolę odgrywa deklarowana prędkość internetu. Przy 50 Mb/s jeszcze będziemy mogli jako tako popracować. Zaleca się jednak, aby nie schodzić poniżej 100 Mb/s. W przeciwnym wypadku niektóre usługi dostępne online mogą nam się wieszać.

Internet światłowodowy czy kable miedziane

Internet światłowodowy jest znacznie szybszy od tradycyjnych rozwiązań. Jeśli tylko masz możliwość podpięcia się pod niego, to warto skorzystać. Na rynku wciąż można spotkać internet doprowadzony do mieszkania poprzez kable miedziane. Jest on nieco wolniejszy, niemniej przy wartościach 50 Mb/s wzwyż, można z niego korzystać w miarę bezproblemowo.

Opinie sąsiadów nt. danego dostawcy internetu

Zanim podpiszesz umowę z danym dostawcą internetu, zasięgnij opinii sąsiadów. Może się okazać, że choć dostawca gwarantuje 100 Mb/s, to internet często się tnie nawet przy wysyłaniu maili. Niewykluczone też, że jest dość awaryjny i często trzeba wzywać pomoc techniczną.

Czy umowa na internet nie zawiera usług dodatkowych

Dostawcy internetu lubią wraz z nim dostarczać nam usługi dodatkowe, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Usługa typu bezpieczny internet często jest początkowo bezpłatna, jednak po 2 miesiącach zaczniemy za nią płacić. Warto dokładnie czytać umowy, aby uniknąć takich niedogodności.  Często też wraz z internetem usiłuje się nam sprzedać telewizję lub abonament telefoniczny, choć wcale nie potrzebujemy tego typu usług.

Internet mobilny zależny od warunków pogodowych i zasięgu sieci

Pamiętajmy o tym, że choć internet mobilny możemy zabrać ze sobą do nowego mieszkania, to jest on mocno zależny od warunków pogodowych. Przy burzy, deszczu, wietrze często tnie się połączenie. Jeśli w miejscu naszego zamieszkania jest dobry zasięg sieci telefonicznej, z której bierzemy internet mobilny, to ten będzie dobrze działał. Gorzej, gdy czasem szwankuje. Wówczas internet mobilny też często będzie miał przerwy w transmisji danych.

Ograniczony transfer danych

Internet mobilny ma jeszcze jedną wadą. Mowa o ograniczonym transferze danych. Najlepiej sprawdzić na internecie mobilnym w swoim smartfonie, ile gigabajtów zużywamy jednego dnia. Możemy popracować na komputerze, tworząc mobilny hotspot. Średnie dzienne zużycie należy przemnożyć przez 31 dni, aby przekonać się, czy potrzebujemy 300 GB, a może musimy zakupić 500 GB internetu mobilnego.

Router ma znaczenie

Wbrew pozorom dobry internet nie wystarczy, jeśli mamy do dyspozycji kiepski router, który daje słaby sygnał i nie wykorzystuje w pełni możliwości sieci.  Na nim nie warto oszczędzać, ponieważ wówczas internet może ograniczać się do jednego pomieszczenia, być bardzo wolny lub często się wieszać.