pomoc domowa

Masz dość sprzątania i chciałabyś spędzać mniej czasu na dbanie o czystość w domu? Sprawdź, jak sobie pomóc!

Kobiety bardzo często nakładają na siebie zbyt dużo obowiązków. Chcą być idealnymi pracownicami, żonami, matkami, jak i paniami domu. Nie da się ukryć, że tyle ról jest bardzo trudne do pogodzenia – a czasami wręcz niemożliwe. W tym całym szaleństwie warto byłoby znaleźć trochę czasu dla siebie, zamiast w wolnych chwilach nadrabiać porządki domowe. Tylko, jak to zrobić?

Angażuj rodzinę w obowiązki domowe

Choć mamy XXI wiek i większość kobiet pracuje, to wciąż ulegamy przekonaniu, że tylko damskim zadaniem jest dbanie o dom. Nic bardziej mylnego! Nasze mieszkanie jest wspólną przestrzenią, dlatego powinni o nie dbać wszyscy domownicy. Im wcześniej zaczniemy tego wymagać i to egzekwować, tym szybciej zyskamy więcej czasu dla siebie, zamiast kolejny raz denerwować się bałaganem w domu. Jeśli do tej pory tylko ty zajmowałaś się sprzątaniem, to zacznij to powoli zmieniać. Zbierz rodzinę i podzielcie po równo między sobą obowiązki. Wynoszenie śmieci, odkurzanie, pranie, robienie zakupów – te czynności zajmują naprawdę wiele czasu, dlatego nie warto zostawiać ich tylko dla siebie. Jeśli masz małe dziecko możesz powoli uczyć go chowania zabawek, wycierania stołu, czy odnoszenia naczyń do zmywarki. Nie zaniedbuj tego, bo dzięki konsekwencji zadbasz o to, by Twoje dziecko także interesowało się czystością  w domu.

Sprawiedliwy i jasny podział obowiązków sprawi, że łatwiej będzie Ci je egzekwować, a przy okazji nie zostaniesz sama ze sprzątaniem domu, tylko zaangażujesz w to całą rodzinę.

Zatrudnij pomoc domową

Jeżeli podzielenie obowiązków pomiędzy poszczególnych członków rodziny to za mało, warto zastanowić się nad zatrudnieniem pomocy domowej. Takie rozwiązanie to często remedium na małżeńskie kłótnie. Pomoc domowa sprawnie i szybko zajmie się wszystkimi nielubianymi obowiązkami domowymi, a Ty i Twoja rodzina zyskacie więcej czasu dla siebie. Sprawdzonej pomocy domowej możesz poszukać na www.pomocedomowe.pl. Znajdziesz tam pomoce domowe ze swojej okolicy, sprawdzisz ich stawkę godzinową, a także poczytasz referencje.

Nie obawiaj się zatrudnienia pomocy domowej. Gdy wybierzesz odpowiednią kandydatkę, to bez problemu ustalisz z nią zakres obowiązków, a także częstotliwość sprzątania mieszkania. Tym samym każdego dnia będziesz miała pewność, że w Twoim mieszkaniu jest czysto, a Ty zamiast sprzątać i denerwować się możesz zająć się czymś o niebo przyjemniejszym!

Poświęć chwilę na poszukiwania odpowiedniej kandydatki, a potem powiedz jej dokładnie, czego oczekujesz. Zadbaj już na samym początku o udaną współpracę, a odetchniesz z ulgą!

Zminimalizuj ilość rzeczy

Niezależnie od tego, czy masz pomoc domową, czy też rozdzieliłaś poszczególne obowiązki związane ze sprzątaniem rodzinie – pamiętaj, że o wiele łatwiej sprząta się mieszkanie, w którym nie ma nadmiaru rzeczy. Przynajmniej raz na rok niech każdy domownik przejrzy swoje rzeczy i odda bądź wyrzuci te, które nie są po prostu potrzebne. Dzięki temu przestrzeń stanie się mniej zagracona i o wiele łatwiej będzie ją uprzątnąć. Minimalizm w urządzaniu mieszkania jest mile widziany. Mniejsza ilość ozdób i pierdółek na półkach sprawia, że nie musisz marnować dużej ilości czasu na ścieranie kurzy. Odpowiednia ilość ubrań w szafkach, to spokojne składanie prania bez upychania poszczególnych elementów garderoby. Dobrze zorganizuj dom i poświęć na to więcej czasu – to wstępna inwestycja, która później będzie Ci się zwracała.

Warto zastosować te porady i cieszyć się wolnym czasem i lepszym samopoczuciem. Wybierz takie rozwiązanie, które jest dla Ciebie wygodniejsze bądź zdecyduj się na kilka z nich. Zyskasz spokój i wolny czas!

Tekst sponsorowany

14 KOMENTARZE

 1. Dla mnie sprzątanie nigdy nie jest przykre, lubię to robić i nie chcę mieć pomocy domowej. Sama lubię się zajmować moim mieszkaniem 🙂 Tylko ja zrobię to prawidłowo 🙂

 2. Nie znoszę sprzątać, u mnie w domu robi to mąż, ponieważ nic mnie tak nie nudzi jak sprzątanie. Ja robię zakupy, gotuję, piekę, a on wszystko sprząta.

 3. Ja bym chciała panią do sprzątania, ale chwilowo mnie nie stać na wynajęcie pomocy domowej.

 4. Ja lubię sprzątać.Nie znoszę tylko prasowania,odkurzania i mycia okien.Inne czynności nie stanowiły problemu.Teraz wymagają więcej wysiłku ale wolę to robić sama

  • Prasowania i mycia okien też nie lubię, ale czasem tak się nakręcę na porządki, że i to nie stanowi dla mnie problemu 🙂

   • Ja też nie lubię tych czynności. Muszę mieć do tego po prostu wenę. Jak już zacznę to leci. Oczywiście do mycia okien musi być jeszcze odpowiednia pogoda, a do prasowania najlepiej jakiś serial 🙂

    • Do prasowania to najlepiej jak jest mój mąż 🙂 Jemu lepiej wychodzi niż mi 🙂 Ale jak muszę to i ja wyprasuję

     • Już prawie stworzył. Na kanapie mam delikatnie odbity ślad żelazka. Na nowej kanapie 🙂
      Artyści chyba żyją w innym wymierze 😉

 5. Nie wiem czy da się wypracować równy podział obowiązków, za bardzo w to nie wierzę. Ale udało mi się nauczyć rodzinę, że mają wyznaczone obowiązki, jak wkładanie ubrań do kosza, naczyń do zmywarki, odkurzanie, mycie podłóg, okien w swoich pokojach i prasowania. To wystarczy, żebym spokojnie i bez większego wysiłku poradziła sobie z resztą obowiązków.

  • Każdy myje okno w swoim pokoju? No to super! U mnie jak już wypada dzień mycia okien, to myję wszystkie na raz w całym mieszkaniu. Córka jeszcze za mała, żeby w tym mogła pomóc, a męża wolę później poprosić o wyprasowanie firanek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ