Biegunka
Biegunka to niekomfortowa dolegliwość, którą prawidłowo określa się jako oddanie więcej niż 3 stolców o luźnej konsystencji na dobę. Najczęściej jest spowodowana przez zakażenie przewodu pokarmowego, wynikające ze spożycia pokarmu zawierającego bakterie lub ich toksyny. Poza tym może być wywołana przez nadwrażliwość pokarmową (nietolerancja laktozy, alergia na gluten) lub wynikać z zatrucia organizmu np. alkoholem. W przypadku wystąpienia biegunki najważniejsze, o czym trzeba pamiętać, to nawodnienie organizmu, ponieważ z każdym wypróżnieniem wydalane są z niego duże ilości wody. Poza tym można wspomagać się preparatami pektynowymi np. diosmektynem lub węglem aktywnym, które chronią błonę śluzową jelit i adsorbują toksyny. Natomiast po środki przeciwbiegunkowe, np. loperamid, można sięgnąć jednorazowo przed ważnym spotkaniem, nie zaleca się ich jednak w leczeniu biegunki.
Niestrawność
Niestrawność, inaczej dyspepsja, to bardzo popularna dolegliwość, która często towarzyszy uroczystym kolacjom. Zwykle objawia się jako uczucie ciężkości i pełności, może powodować pieczenie w nadbrzuszu oraz wywoływać odbijanie. Dodatkowo w czasie trwania posiłku może pojawić się wczesne uczucie sytości, przez co brak jest ochoty na dalszą konsumpcję. Pocieszające jest to, że nad sporadycznie występującą niestrawnością można szybko zapanować. W tym celu można zaopatrzyć się w leki hamujące wydzielanie kwasu solnego w żołądku np. omeprazol lub leki prokinetyczne, zwiększające motorykę układu pokarmowego np. metoklopramid. Jeżeli pojawi się dyspepsja, dobrym wyborem będzie także Iberogast, który oparty jest na wyciągach roślin leczniczych i pomoże w złagodzeniu objawów. Dodatkowo niestrawność można wyeliminować, sięgając po lekkostrawne posiłki w małych porcjach oraz rezygnując z alkoholu i papierosów.
Wzdęcie i gazy
To bardzo uciążliwa dolegliwość, która pojawia się w najmniej oczekiwanych momentach i powoduje znaczne pogorszenie samopoczucia. Wzdęcie może demonstrować się w postaci kolki i bólu, dawać uczucie ciężkości, a także przyczyniać się do zwiększenia obwodu brzucha. Fizjologicznie gazy powstają w wyniku fermentacji przez bakterie jelitowe resztek pokarmowych oraz pochodzą z połykanego w ciągu dnia powietrza (jedzenie, picie). Najczęściej nasilają się w wyniku spożycia produktów wzmagających ich produkcję, takich jak: rośliny strączkowe (groch, fasola, bób), brukselka, kapusta, ciężkostrawne i smażone na głębokim tłuszczu potrawy, jedzenie typu fast food oraz napoje gazowane. Dlatego jeżeli planujemy ważne spotkanie, warto na kilka dni przed z nich zrezygnować. Poza tym wzdęcia mogą być objawem nietolerancji pokarmowej (np. laktoza), towarzyszyć przerostowi flory bakteryjnej jelit lub mieć związek z zespołem jelita drażliwego. Jeżeli chcemy szybko pozbyć się wzdęć, pomogą w tym preparaty zmniejszające napięcie powierzchniowe gazów w jelitach np. simetykon oraz ziołowe napary – m.in. koper włoski, kminek czy mięta. Dobre efekty dają również ćwiczenia fizyczne angażujące dolne partie brzucha.