Uroda Zabiegi estetyczne

Sposoby na piękny, zdrowy uśmiech

Piękne, równiutkie, lśniące i białe zęby to nie tylko dar natury, ale przede wszystkim efekt dbania o jamę ustną i zabiegów stomatologicznych. Jakie zabiegi wpłyną na estetykę Twoich zębów?

Piękne, równiutkie, lśniące i białe zęby to nie tylko dar natury, ale przede wszystkim efekt dbania o jamę ustną i zabiegów stomatologicznych. Jakie zabiegi wpłyną na estetykę Twoich zębów?

Mieć piękne zęby

Stomatolog kojarzy się większości z nas bardzo negatywnie. Tymczasem piękne zęby to wynik nie tylko mycia zębów, ale także częstych wizyt u dentysty, usuwania kamienia nazębnego, leczenia ubytków, wybielania zębów czy korekcji kształtu zgryzu.

Poprawianiem wyglądu zębów zajmuje się stomatologia estetyczna.

Usuwanie kamienia

Kamień nazębny to twarda płytka, która tworzy się na zębach. Powstaje w wyniku zaniedbań w higienie jamy ustnej. Usunięcie kamienia nazębnego, czyli skaling, wykonuje się za pomocą ultradźwiękowego lasera. Po zdarciu skamieniałej płytki nazębnej następuje etap piaskowania i polerowania zębów.

Dobrze w tym samym czasie wykonać fluoryzację, która zabezpieczy zęby przed dalszym osadzaniem się bakterii. Nieusunięty kamień powoduje żółknięcie zębów, zapalenie dziąseł, a nawet parodontozę.

Wybielanie

Nadużywanie kawy, herbaty, palenie papierosów czy urazy zębów mogą prowadzić do silnych przebarwień. Żółte, szare a nawet czarne plamy pojawiają się na pojedynczych zębach lub na całej ich powierzchni. Wybielanie to zabieg estetyczny polegający na usunięciu przebarwień i nadaniu zębom białego koloru.

Wybielanie zębów można przeprowadzić na kilka sposobów: za pomocą lamp wybielających i laserów, preparatów chemicznych i mechanicznie. Współczesna stomatologia umożliwia pacjentom nawet przeprowadzenie zabiegu samodzielnie, w domu. Wystarczy pod nadzorem dentysty używać wybielającego żelu, który nakłada się na zęby przy pomocy specjalnych wkładek do jamy ustnej.

Lakowanie i lakierowanie

Lakowanie i lakierowanie to zabiegi, które poprawiają kondycję zębów i zapobiegają rozwojowi próchnicy. Często są kojarzone ze stomatologią dziecięcą, jednak powinien korzystać z nich każdy, kto chce wzmocnić zęby i pozbyć się nadwrażliwości szyjek zębowych.

Lakowanie polega na pokrywaniu szczelin i zagłębień tworzących się na zębach specjalnym uszczelniającym lakiem. Lakierowanie to z kolei powlekanie zębów warstwą silnie stężonego fluoru. Po nałożeniu fluor tworzy na zębach warstwę przezroczystego ochronnego lakieru. Wystarczy wykonywać zabiegi dwa razy do roku, by zabezpieczyć zęby przed próchnicą i mikrouszkodzeniami.

Korekta zgryzu

Zabieg korekty zgryzu jest skierowany do osób, które mają zęby nierównej długości lub ukruszone, a także zbyt duże przerwy pomiędzy nimi, nierówny zgryz oraz ubytki w uzębieniu. Metody korekty zgryzu dobiera się do konkretnego problemu pacjenta.

Wyrównanie i kształt poszczególnych zębów można wymodelować za pomocą materiałów kompozytowych lub licówek. W przypadku skrzywionych, nachodzących na siebie i stłoczonych zębów lepiej jest zastosować aparat ortodontyczny (także u osób dorosłych). W bardzo ciężkich przypadkach korekta zgryzu wymaga leczenia chirurgicznego.

Nie wszystkie zabiegi stomatologii estetycznej są opłacane w ramach ubezpieczenia z NFZ. Niektóre są refundowane tylko częściowo, za inne trzeba płacić z własnej kieszeni.

M. Witczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *