Sposoby na pękające pięty
Fotografia partnera

Dni stają się coraz cieplejsze, dlatego też zamieniamy zabudowane buty na odkryte. Po zimie wiele z nas ma jednak spore zastrzeżenia do stanu stóp. Niestety do pielęgnacji tej części ciała zazwyczaj przykładamy się wiosną i latem. W chłodniejsze dni traktujemy stopy po macoszemu. Tymczasem każdego dnia  są one mocno obciążone przez ciężar naszego ciała. W naszym artykule przedstawiamy sposoby na pękające pięty. Dzięki nim pozbędziesz się problemu i będziesz mogła bez skrępowania nosić sandały czy klapki.

Spis treści:

  1. Pękanie pięt, czyli hyperkeratoza
  2. Czynniki zwiększające ryzyko pękania pięt
  3. Złożone przyczyny pękających pięt
  4. Do czego prowadzą pękające pięty?
  5. Kiedy skorzystać z usług podologa?
  6. Zabiegi podologiczne stosowane w przypadku nadmiernego rogowacenia naskórka
  7. Maść na pękające pięty z oliwą ozonowaną
  8. Sposoby na pękające pięty – pielęgnacja stóp i zmiany w życiu codziennym
  9. Moczenie stóp w wodzie z dodatkiem substancji zmiękczających
  10. Preparaty do stóp o działaniu zmiękczającym

Pękanie pięt, czyli hyperkeratoza

Czy wiesz, że pękające pięty to hyperkeratoza? Pod tym terminem w medycynie i kosmetologii określa się nadmierne rogowacenie naskórka. W przypadku stóp hyperkeratoza manifestuje się pękającymi piętami, modzelami czy odciskami. Czasem same możemy poradzić sobie z tym problemem, jeśli nie należy on do szczególnie nasilonych.  Natomiast gdy zmiany mają bardziej zaawansowany charakter lub wynikają z choroby przewlekłej, na którą cierpimy, warto skorzystać z usług podologa. Specjalista wie, jak bezpiecznie usunąć nadmiar warstwy rogowej naskórka. Niektórych sposobów na pękające pięty, które zostały opisane w niniejszym artykule, nie wolno stosować na własną rękę. Może je przeprowadzić wyłącznie doświadczony podolog. Niemniej  odpowiednio dobrany program pielęgnacyjny mogą ograniczyć hyperkeratozę. Jeśli proces nadmiernego rogowacenia zostanie zahamowany dzięki odpowiedniej pielęgnacji, wystarczy ją tylko kontynuować.

Czynniki zwiększające ryzyko pękania pięt

Pękanie pięt początkowo obejmuje tylko zewnętrzną część skóry, czyli naskórek. Ma charakter ubytków liniowych. Zmiany pojawiają się tam, gdzie skóra wykazuje mniejszą odporność na rozciąganie, a zarazem jest na nie nieustannie narażona. Wśród czynników zwiększających ryzyko pękania pięt należy wymienić: choroby zapalne skóry, nadmierną suchość skóry oraz infekcje bakteryjne oraz grzybicze.

przyczyny pękających pięt

Fotografia partnera

Złożone przyczyny pękających pięt

Przyczyny pękających pięt nie ograniczają się tylko do wyżej wspomnianych predyspozycji. Problem ten często dotyka osób, u których pielęgnacja stóp przebiega w sposób nieprawidłowy. Choć usuwanie naskórka za pomocą specjalnej tarki wydaje się czynnością mało skomplikowaną, to jednak często popełniamy błędy, które mogą skutkować hyperkeratozą. Wprawdzie półki w sklepach uginają się pod ciężarem butów, ale nie wszystkie z nich zostały zaprojektowane z myślą o zdrowiu stóp. Niewłaściwie wyprofilowane obuwie, jak również buty z kiepskiej jakości materiałów mogą powodować pękanie pięt.  Ten problem pojawia się także wówczas, gdy występują u nas wady postawy. Wykazano, iż nadwaga również nadmiernie obciąża stopy, czego efektem są pękające pięty.

Do czego prowadzą pękające pięty?

Bardzo często jednak lekceważymy hyperkeratozę, ponieważ zakładamy, że pękające pięty stanowią problem jedynie natury estetycznej. Zmiany wprawdzie początkowo obejmują tylko naskórek, ale z czasem ulegają pogłębieniu. W skrajnych przypadkach może dochodzić do krwawień. Bardziej zaawansowane pękanie pięt wywołuje również dolegliwości bólowe, które utrudniają prawidłowe poruszanie się. Osoba dotknięta tą przypadłością stara się nie naciskać na te miejsca, gdzie pojawiły głębokie zmiany, które krwawią. W rezultacie przyjmuje ona nieprawidłową postawę ciała, co może skutkować deformacją stóp oraz problemami z kręgosłupem.

Kiedy skorzystać z usług podologa?

Nadmierne rogowacenie naskórka na piętach to problem, z którym warto zgłosić się do podologa. Ten, zanim przejdzie do konkretnych zabiegów, powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad z klientem, aby ustalić, czy nie cierpi on na cukrzycę, nadwagę, wady postawy, grzybicę czy problemy z ciśnieniem. Należy przyjrzeć się również temu, jak wyglądała dotychczasowa pielęgnacja stóp i z jakiego obuwia korzysta osoba uskarżająca się na pękające pięty. Podolog powinien też dokładnie przyjrzeć się stopom, aby wykluczyć ewentualne deformacje i wady anatomiczne.

Zabiegi podologiczne stosowane w przypadku nadmiernego rogowacenia naskórka

Po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji i ocenie stopnia zaawansowania problemu, podolog dobiera zabiegi mające na celu usunięcie nadmiaru zrogowaciałego naskórka. Dużą popularnością cieszy się frezarka. Jest to urządzenie napędzane przez silnik elektryczny, w którym wykorzystuje się frezy o różnej gradacji. Te należy dobrać indywidualnie, uwzględniając stan stóp konkretnej osoby. Niekiedy stosuje się dłuto podologiczne lub specjalny skalpel, który pozwala wyciąć nadmiar zrogowaciałego naskórka.  Często wdraża się także terapię odciążeniową. Podolog może również zadecydować o połączeniu kilku lub wszystkich metod.

Maść na pękające pięty z oliwą ozonowaną

Fotografia partnera

Maść na pękające pięty z oliwą ozonowaną

Jeśli chodzi o sposoby na pękające pięty, to zabiegi podologiczne są bardzo ważne, jednak nie rozwiązują całkowicie problemu. Aby zapanować nad nim, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja stóp. Maść na pękające pięty CRACKED HEEL PROTECTOR zawiera oliwę ozonowaną. Została ona opracowana przez markę PHARM FOOT, która specjalizuje się w kosmetykach podologicznych.  Często maść na pękające pięty CRACKED HEEL PROTECTOR bywa stosowana pod odciążenie, nakłada się wówczas grubszą warstwę specyfiku, aby przyspieszyć regenerację i odbudowę naskórka, jednocześnie przywracając mu elastyczność.  Wyżej wspomniany preparat przynosi świetne rezultaty w przypadku suchej, szorstkiej i popękanej skóry pięt. Może być również stosowany przez diabetyków. W przypadku tych ostatnich często obserwuje się stopę cukrzycową, która generuje liczne problemy wymagające wsparcia specjalistów. Maść na pękające pięty CRACKED HEEL PROTECTOR wykazuje też działanie antybakteryjne oraz zapobiega infekcjom grzybiczym za sprawą ozonu, który znajduje się w jej składzie. Produkt aplikujemy na oczyszczoną skórę, dobrze jest zabezpieczyć stopy folią,  aby ograniczyć ścieranie specyfiku i tym samym wzmocnić działanie substancji aktywnych. W składzie wyżej wspomnianej maści znajdziemy m.in. ozonowaną oliwę z oliwek, alantoinę, masło shea, lanolinę, olej migdałowy, mocznik i pantenol.

Sposoby na pękające pięty – pielęgnacja stóp i zmiany w życiu codziennym

Aby zahamować proces nadmiernego rogowacenia naskórka pięt, należy też zmienić obuwie na mniej obciążające stopy. Dobrze postawić na buty ze skóry naturalnej, które oddychają, są dobrze wyprofilowane i dostatecznie miękkie. Zaleca się również dobór wkładek ortopedycznych i regularną pielęgnację stóp przy pomocy preparatów dobranych przez podologa. Warto też znajdować się pod kontrolą specjalisty, aby ten w przypadku zaostrzenia zmian, mógł od razu przeprowadzić konkretne zabiegi podologiczne

Moczenie stóp w wodzie z dodatkiem substancji zmiękczających

Pielęgnacja stóp w domu zależy od stanu pięt i tego, z czego wynikają nasze problemy. Jeśli doprowadzimy je do dobrej kondycji, to później możemy stosować zabiegi o działaniu odprężającym. Moczenie stóp w wodzie z dodatkiem preparatów zmiękczających, vide sole  i perełki z mocznikiem, przynosi świetne rezultaty. Po zakończeniu tej czynności warto sięgnąć po peeling.

Preparaty do stóp o działaniu zmiękczającym

Fotografia partnera

Preparaty do stóp o działaniu zmiękczającym

Oprócz maści na pękające stopy na co dzień warto stosować też preparaty do stóp o działaniu zmiękczającym. Bardzo dobre rezultaty przynoszą te na bazie mocznika. Wspomniany składnik aktywny wykazuje zróżnicowane działanie, w zależności od wykorzystanego stężenia. Kremy do stóp z 5-procentowym mocznikiem nawilżają skórę.  Natomiast preparaty o 10-procentowym stężeniu mocznika jednocześnie zmiękczają i nawilżają skórę. Osoby, które skarżą się na problemy z piętami, powinny regularnie stosować tego typu specyfiki. Na szczególną uwagę zasługuje DERMO reSOFTENER Krem zmiękczający i nawilżający z 10-procentowym mocznikiem.  Jest to produkt, który został opracowany z myślą o codziennej pielęgnacji bardzo suchej skóry stóp z tendencją do pękania oraz nadmiernego rogowacenia naskórka. Mogą po niego sięgać również diabetycy. DERMO reSOFTENER Krem zmiękczający i nawilżający z 10-procentowym mocznikiem przyspiesza procesy regeneracyjne naskórka, ponadto pozwala utrzymać optymalny poziom nawilżenia.  Systematyczne stosowanie wyżej wspomnianego kosmetyku sprawia, że skóra stóp odzyskuje miękkość i gładkość. W produkcie oprócz mocznika o 10-procentowym stężeniu wykorzystano takie składniki aktywne jak: olej migdałowy, masło shea, pantenol, alantoina, ekstrakt z dzikiej wodnej mięty i olejek z drzewa herbacianego. Wszystkie wspomniane w artykule preparaty znajdziesz na stronie pharmfoot.com.