Sportowe urazy u młodzieży szkolnej
Pixabay

Wychowanie w duchu sportu jest jednym z zadań systemu edukacji w Polsce. Regularne, obowiązkowe zajęcia z WF-u stanowią wyraz tego postulatu. Dbałość o aktywność fizyczną młodzieży jest ważna w kontekście prozdrowotnych wzorców, których wprowadzenie pozwala na dłuższe życie w zdrowiu wśród młodych, amatorskich sportowców. Oprócz niezaprzeczalnych pozytywnych skutków sportu zdarzają się kontuzje i urazy stanowiące negatywny efekt uprawiania aktywności fizycznej.

Istotność sportu w procesie edukacji

Sport jest formą zorganizowanej aktywności fizycznej, często wykonywanej w drużynach, która pozwala nie tylko na zmniejszenie ryzyka otyłości, ale również na zwiększenie tężyzny fizycznej. Wychowanie fizyczne kładzie również nacisk na społeczny wymiar sportu. Nauka kooperacji, efektywnego wykorzystania dostępnych materiałów oraz wspomagania potrzebujących wsparcia to istotne cele edukacji fizycznej.

Zorganizowanie aktywności w różne dyscypliny pozwala natomiast na uniknięcie większości groźnych urazów oraz kontuzji. Najgroźniejszym elementem aktywności fizycznej jest właśnie złe przygotowanie poprzez uprawianie ruchu w miejscach do tego nieprzystosowanych lub bez wymaganego sprzętu.

Sportowe urazy

Urazy związane z aktywnością sportową wśród młodzieży szkolnej są relatywnie częste. Dokładne analizy statystyczne są utrudnione ze względu na niską istotność najczęstszych urazów sportowych. Drobne urazy kończą się zazwyczaj jedynie przejściowym dyskomfortem. Nie oznacza to, że powinny być one bagatelizowane – każdy uraz zgłaszany przez dziecko powinien zostać adekwatnie obejrzany oraz opatrzony.

Opieka w momencie potencjalnie groźnego urazu może opierać się na często opisywanym schemacie postępowania opisanym akronimem PRICE. Rozwinięcie skrótu to protect, rest, ice, compress i elevation. Postępowanie wedle schematu to w kolejności:

  • ochrona miejsca urazu przed dalszymi urazami (P),
  • odpoczynek regeneracyjny (R),
  • ochłodzenie miejsca urazu (I),
  • uciśnięcie urazu (C),
  • uniesienie kończyny objętej urazem (E).

Ochłodzenie, ucisk oraz uniesienie to punkty schematu pozwalające na ograniczenie ryzyka pojawienia się podskórnych krwiaków i obrzęków potencjalnie ograniczających procesy gojenia. Nowsze schematy stanowią pewną dyskusję co do poszczególnych punktów. Odpoczynek regeneracyjny, wedle współczesnej wiedzy, powinien zostać jak najszybciej zastąpiony adekwatną rehabilitacją.

Najważniejsze w kontekście urazów młodzieży szkolnej jest, aby dostosować opiekę do urazu. Niewskazane jest ani bagatelizowanie, ani wyolbrzymianie najczęściej drobnych urazów.

Dbanie o skórę dziecka

Warto wyposażyć domowe apteczki w preparaty, które pomagają utrzymać skórę dziecka w dobrej kondycji, szczególnie gdy jest ona narażona na zmiany związane z uprawianiem sportu lub zwiększoną przepuszczalnością naczyń krwionośnych. Żele i emulsje żelowe takie jak Fastum Junior, dzięki zawartości mentolu dają przyjemne uczucie chłodzenia i natychmiastowej ulgi. Wyciąg z kadzidłowca działa kojąco na skórę, a trokserutyna chroni naczynia krwionośne.