Zdrowie

Sportowe urazy u młodzieży szkolnej

Sportowe urazy u młodzieży szkolnej

Pixabay

Wychowanie w duchu sportu jest jednym z zadań systemu edukacji w Polsce. Regularne, obowiązkowe zajęcia z WF-u stanowią wyraz tego postulatu. Dbałość o aktywność fizyczną młodzieży jest ważna w kontekście prozdrowotnych wzorców, których wprowadzenie pozwala na dłuższe życie w zdrowiu wśród młodych, amatorskich sportowców. Oprócz niezaprzeczalnych pozytywnych skutków sportu zdarzają się kontuzje i urazy stanowiące negatywny efekt uprawiania aktywności fizycznej.

Istotność sportu w procesie edukacji

Sport jest formą zorganizowanej aktywności fizycznej, często wykonywanej w drużynach, która pozwala nie tylko na zmniejszenie ryzyka otyłości, ale również na zwiększenie tężyzny fizycznej. Wychowanie fizyczne kładzie również nacisk na społeczny wymiar sportu. Nauka kooperacji, efektywnego wykorzystania dostępnych materiałów oraz wspomagania potrzebujących wsparcia to istotne cele edukacji fizycznej.

Zorganizowanie aktywności w różne dyscypliny pozwala natomiast na uniknięcie większości groźnych urazów oraz kontuzji. Najgroźniejszym elementem aktywności fizycznej jest właśnie złe przygotowanie poprzez uprawianie ruchu w miejscach do tego nieprzystosowanych lub bez wymaganego sprzętu.

Sportowe urazy

Urazy związane z aktywnością sportową wśród młodzieży szkolnej są relatywnie częste. Dokładne analizy statystyczne są utrudnione ze względu na niską istotność najczęstszych urazów sportowych. Drobne urazy kończą się zazwyczaj jedynie przejściowym dyskomfortem. Nie oznacza to, że powinny być one bagatelizowane – każdy uraz zgłaszany przez dziecko powinien zostać adekwatnie obejrzany oraz opatrzony.

Opieka w momencie potencjalnie groźnego urazu może opierać się na często opisywanym schemacie postępowania opisanym akronimem PRICE. Rozwinięcie skrótu to protect, rest, ice, compress i elevation. Postępowanie wedle schematu to w kolejności:

  • ochrona miejsca urazu przed dalszymi urazami (P),
  • odpoczynek regeneracyjny (R),
  • ochłodzenie miejsca urazu (I),
  • uciśnięcie urazu (C),
  • uniesienie kończyny objętej urazem (E).

Ochłodzenie, ucisk oraz uniesienie to punkty schematu pozwalające na ograniczenie ryzyka pojawienia się podskórnych krwiaków i obrzęków potencjalnie ograniczających procesy gojenia. Nowsze schematy stanowią pewną dyskusję co do poszczególnych punktów. Odpoczynek regeneracyjny, wedle współczesnej wiedzy, powinien zostać jak najszybciej zastąpiony adekwatną rehabilitacją.

Najważniejsze w kontekście urazów młodzieży szkolnej jest, aby dostosować opiekę do urazu. Niewskazane jest ani bagatelizowanie, ani wyolbrzymianie najczęściej drobnych urazów.

Dbanie o skórę dziecka

Warto wyposażyć domowe apteczki w preparaty, które pomagają utrzymać skórę dziecka w dobrej kondycji, szczególnie gdy jest ona narażona na zmiany związane z uprawianiem sportu lub zwiększoną przepuszczalnością naczyń krwionośnych. Żele i emulsje żelowe takie jak Fastum Junior, dzięki zawartości mentolu dają przyjemne uczucie chłodzenia i natychmiastowej ulgi. Wyciąg z kadzidłowca działa kojąco na skórę, a trokserutyna chroni naczynia krwionośne.

Komentarze (12)

evunia

3 lata temu

Dobrze wiedzieć, jak działają tego typu żele.

lola

3 lata temu

Takie żele na kontuzje okazują się bardzo przydatne. Warto mieć je w swojej apteczce.

ella

4 lata temu

Moja córka stosuje ten produkt i jest zadowolona.

florentina

4 lata temu

Taki żel może okazać się pomocny przy drobnych urazach, do których może dojść nawet podczas spaceru.

kika

4 lata temu

Muszę rozejrzeć się za tym żelem, bo mój syn wrócił do gry w piłkę nożną i czasem się skarży na drobne urazy.

tova

4 lata temu

Taki żel łagodzący stosowany przy kontuzjach może zdziałać wiele dobrego.

lola

4 lata temu

Mentol przynosi szybką ulgę przy wszelkich stłuczeniach.

fabcia

4 lata temu

Teraz jest wiele preparatów dostępnych bez recepty, które przynoszą natychmiastową ulgę.

jowita

4 lata temu

W zeszłym roku stłukłam sobie kolano, dość niefortunnie i takie żele potrafiły zdziałać cuda.

iris

4 lata temu

Taki żel z pewnością przyda się w naszej apteczce.

ninanajna

4 lata temu

Dobry żel na stłuczenia jest na wagę złota dla każdego sportowca.

darusia

4 lata temu

Dobrze, że istnieją takie żele, które przynoszą natychmiastową ulgę przy urazach.

Zostaw komentarz