Psychologia

Jak rozwiązać problem za pomocą rozmowy?

Jak rozwiązać problem za pomocą rozmowy

Bardzo często zmagamy się z wieloma problemami. Te bardzo nam ciążą i odbijają się negatywnie na naszej psychice. Tymczasem wiele z nich można łatwo rozwiązać.  W czym tkwi klucz do sukcesu? Jak rozwiązać problem za pomocą rozmowy?

Brak otwartej komunikacji rodzi problemy

Większość z naszych problemów urasta do rangi ogromnych trudności przez nieumiejętność otwartej komunikacji. Boimy się powiedzieć innym prawdę i niepotrzebnie kluczymy, obmyślając dziwne wymówki.  To właśnie one prowadzą nas najczęściej na manowce. Przez cały tydzień myślimy nad wymówką, kombinujemy jak koń pod górkę, zamiast ze sobą szczerze porozmawiać.

Boimy się reakcji drugiej osoby na szczere wyznanie

Boimy się, co pomyśli druga osoba, gdy podamy jej prawdziwą przyczynę naszej decyzji. Tymczasem szczerość zawsze sama się obroni. Jeśli jesteśmy prawdomówni, to druga osoba widzi, że jej nie okłamujemy, docenia ten fakt i łatwiej jest nam z nią nawiązać nić porozumienia.

Szczera rozmowa umożliwia wypracowanie kompromisu

Tak naprawdę szczere postawienie sprawy, daje obu stronom możliwość znalezienia rozwiązania, które okaże się satysfakcjonujące. Np. jeśli nie chcesz chodzić do drogich restauracji, bo zwyczajnie cię na to nie stać, nie rezygnuj ze spotkań z przyjaciółką, tylko powiedz jej wprost o swoim ograniczonym budżecie i wybierzcie tani, aczkolwiek smaczny lokal.

Nie szukaj wymówek, mów wprost

Gdy nie masz sił rozmawiać z przyjaciółką przez telefon, bo boli cię głowa, nie wymyślaj wymówek, jak bardzo jesteś dziś zapracowana. Postaw sprawę jasno, powiedz, że po prostu masz migrenę i chcesz się położyć. Zaproponuj alternatywny termin rozmowy.

Wysyłaj jasne komunikaty

Jeśli nie masz ochoty na seks ze swoim partnerem, to powiedz mu, z czego wynika twoja decyzja. Bardzo często jasne postawienie sprawy wiele ułatwia. Jeśli będziesz zamiatała problem pod dywan, to on magicznym zrządzeniem losu nie zniknie. Nadal będzie między wami, psując waszą relację. O wiele lepiej byłoby zwrócić facetowi uwagę, oczywiście w delikatny sposób, że ostatnio nie jest zbyt delikatny i dlatego seks jest dla ciebie nieprzyjemny. Dając mu jasny komunikat, on wie, czego powinien unikać. Obydwoje zyskujecie, bo on staje się delikatniejszy, a ty zyskujesz ochotę na seks. Znalezienie porozumienia bez szczerej rozmowy nie byłoby możliwe.

Jak rozwiązać problem za pomocą rozmowy?

Zazwyczaj sądzimy, że jasne postawienie sprawy może ściągnąć na nas czyjś gniew czy złość. To prawda, że ludzie różnie reagują na szczerość. Czasem w pierwszym odruchu się obrażają, ale wracają do nas, gdy trochę ochłoną. Dzięki szczerości między tobą a drugą osobą nie ma niepotrzebnego muru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *