Psychologia

Somatyczne objawy depresji

Czy depresja to tylko dolegliwości psychiczne? Jakie jeszcze objawy mogą towarzyszyć depresji? Jak prawidłowo rozpoznać depresję?

Czy depresja to tylko dolegliwości psychiczne? Jakie jeszcze objawy mogą towarzyszyć depresji? Jak prawidłowo rozpoznać depresję?

Czym są objawy somatyczne?

Objawy somatyczne depresji to szereg dolegliwości fizycznych, które pojawiają się u osób cierpiących na depresję. Nie da się oddzielić sfery psychicznej od sfery fizycznej, dlatego zarówno objawy psychiczne, jak i somatyczne, występują jednocześnie. Czasami dolegliwości fizyczne są nawet wyraźniejsze, niż dolegliwości ze strony psychiki i mogą być bardzo uciążliwe, utrudniając normalne funkcjonowanie organizmu.

Jak wyglądają somatyczne objawy depresji?

Warto wiedzieć, jak objawia się depresja poprzez dolegliwości fizyczne. Czasami zdarza się, że pacjenci próbują leczyć się na różnego rodzaju choroby, ponieważ nie wiedzą, że depresja potrafi dawać również objawy somatyczne. Należą do nich:

  • Zaburzenia snu (bezsenność lub wzmożona senność, a także uczucie niedospania, brak energii, zmęczenie po przebudzeniu, częste wybudzanie w ciągu nocy, płytki sen, koszmary senne lub męczące sny)
  • Zaburzenia apetytu (brak apetytu, nadmierny apetyt lub bardzo zmienny apetyt, a przy tym chudnięcie lub wzrost masy ciała)
  • Dolegliwości gastryczne (zaparcia, biegunki, wzdęcia, wymioty, nudności, zgaga)


•* Pogorszenie kondycji (ciągłe zmęczenie, osłabienie, poczucie bycia chorym, ograniczenie zainteresowań, brak ruchu, zniechęcenie do aktywności)

  • Obniżenie popędu seksualnego (obniżenie reakcji na bodźce, które wcześniej sprawiały przyjemność, niezdolność do odczucia przyjemności)
  • Zaburzenia cyklu miesiączkowego
  • Dolegliwości bólowe (bóle głowy, kręgosłupa, karku, szyi, mięśni, stawów, brzucha, przewlekłe bóle)

Jak leczyć objawy somatyczne?

Ponieważ nie da się oddzielić sfery psychicznej od sfery fizycznej, nie można usunąć dolegliwości somatycznych bez wyleczenia ich przyczyny – depresji. Dopiero skuteczna terapia antydepresyjna i wdrożenie leczenia spowoduje usunięcie wszystkich objawów fizycznych i pozwolą na powrót do pełni zdrowia.

Trzeba też pamiętać, że czasami, obok depresji, rozwijają się inne schorzenia. Zdarza się, że te same symptomy mają różne przyczyny, więc jeśli objawy somatyczne występują mimo leczenia, warto poszukać innej diagnozy.

M. Witczak

Komentarze

eve

7 lat temu

depresje trzeba leczyc zarowno farmakologicznie jak i psychoterapia zeby byl efekt

Zostaw komentarz