Felietony Styl życia

Tradycja Halloween – tak czy nie?

W Polsce Halloween zadomowiło się już na dobre. Od kilku lat zachodnie święto zmarłych zyskuje coraz więcej popularności. Jakie są wady i zalety zabawy Halloween?

W Polsce Halloween zadomowiło się już na dobre. Od kilku lat zachodnie święto zmarłych zyskuje coraz więcej popularności. Jakie są wady i zalety zabawy Halloween?

Kontrowersyjne święto

Halloween przywędrowało z Zachodu do Polski w latach 90-tych. W Ameryce, Wielkiej Brytanii i Irlandii to bardzo popularne święto zastępujące Wszystkich Świętych. 31 października dzieci przebierają się w stroje czarownic czy wampirów, świecą lampiony zrobione z wydrążonej dyni i chodząc od drzwi do drzwi zbierają cukierki.

Według wierzeń chrześcijańskich w tym samym czasie obchodzimy Dzień Zaduszny oraz Dzień Wszystkich Świętych. W naszej tradycji to dni poświęcone na zadumę, modlitwę i odwiedzanie grobów zmarłych. Nie ma tam miejsca na przebieranki i zabawę.

Święto Zmarłych powinno zmuszać do refleksji i pogłębiać wiarę. Tymczasem Halloween pokazuje zupełnie inne podejście do śmierci i przemijania.

Jestem na tak – zalety Halloween

!Zwolennicy Halloween podkreślają, że to święto wyrosło na tradycji o wiele starszej, niż chrześcijański Dzień Zaduszny. Odnosi się do kultury celtyckiej i tamtejszych obchodów święta zmarłych. To dobra okazja, aby wytłumaczyć dziecku (lub samodzielnie zgłębić) ideę Halloween i zainteresować go historią czy mitologią innych kultur.

Halloween to też dobry czas na wspólną zabawę i oderwanie się od rzeczywistości. Nawet dorośli mogą się przez chwilę poczuć jak dzieci uczestnicząc w przebierankach i zabawach. Organizując Halloween party można się wykazać pomysłowością, a nawet spędzić więcej czasu z dziećmi wspólnie przyrządzając potrawy i kostiumy. Zagraniczne święto nie musi być obrazą dla tradycji!

Jestem na nie – zagrożenia związane z Halloween

Dla wierzącego katolika obce święto niesie ze sobą więcej złego, niż dobrego. Halloween to kultywowanie innej kultury, profanacja wierzeń chrześcijańskich i wiara w magię. Kolorowe i zabawne stroje przedstawiają przede wszystkim kościotrupy, zombie, wampiry i wiedźmy, a więc wzorce nieodpowiednie dla dzieci.

Szerzenie się obcych wpływów i ich naśladowanie coraz bardziej oddala nas od własnych tradycji. Wesoła zabawa przyćmiewa poważny charakter Dnia Wszystkich Świętych. Warto też wiedzieć, że Halloween to dziś (obok walentynek) jedno z najbardziej skomercjalizowanych świąt, obliczonych przede wszystkim na duże zyski.

Niezależnie od naszego nastawienia powinniśmy zaakceptować argumenty obu stron – dać się bawić tym, którzy tego chcą i pozostawić w spokoju tych, którzy chcą się w ciszy i skupieniu pomodlić na grobach bliskich.

M. Witczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *