W Polsce Halloween zadomowiło się już na dobre. Od kilku lat zachodnie święto zmarłych zyskuje coraz więcej popularności. Jakie są wady i zalety zabawy Halloween?

Kontrowersyjne święto

Halloween przywędrowało z Zachodu do Polski w latach 90-tych. W Ameryce, Wielkiej Brytanii i Irlandii to bardzo popularne święto zastępujące Wszystkich Świętych. 31 października dzieci przebierają się w stroje czarownic czy wampirów, świecą lampiony zrobione z wydrążonej dyni i chodząc od drzwi do drzwi zbierają cukierki.

Według wierzeń chrześcijańskich w tym samym czasie obchodzimy Dzień Zaduszny oraz Dzień Wszystkich Świętych. W naszej tradycji to dni poświęcone na zadumę, modlitwę i odwiedzanie grobów zmarłych. Nie ma tam miejsca na przebieranki i zabawę.

Święto Zmarłych powinno zmuszać do refleksji i pogłębiać wiarę. Tymczasem Halloween pokazuje zupełnie inne podejście do śmierci i przemijania.

Jestem na tak – zalety Halloween

!Zwolennicy Halloween podkreślają, że to święto wyrosło na tradycji o wiele starszej, niż chrześcijański Dzień Zaduszny. Odnosi się do kultury celtyckiej i tamtejszych obchodów święta zmarłych. To dobra okazja, aby wytłumaczyć dziecku (lub samodzielnie zgłębić) ideę Halloween i zainteresować go historią czy mitologią innych kultur.