Zdrowie

Soczewki jednodniowe- czy są odpowiednie w moim wieku?

Soczewki jednodniowe

Soczewki jednodniowe to jednorazowe szkła kontaktowe, które należy codziennie wymieniać na nowe. Cieszą się one coraz większym zainteresowaniem, ze względu na wygodę stosowania, sterylność i bezpieczeństwo.

Poznaj zalety stosowania jednodniowych soczewek kontaktowych!

Czym są soczewki jednodniowe?

Soczewki jednodniowe  to produkt korekcyjny przystosowany do jednorazowego użytku. Są one bardzo komfortowe i higieniczne oraz nie wymagają poznawania restrykcyjnych zasad dbania o szkła kontaktowe. Wystarczy wyjąć je rano z opakowania, założyć, a wieczorem zdjąć i wyrzucić. Kolejnego dnia używa się nowej pary soczewek.

 

Obecnie na rynku dostępne są jednodniowe soczewki:

  • sferyczne -korygujące krótkowzroczność i dalekowzroczność;
  • toryczne– przeznaczone dla osób, u których zdiagnozowano astygmatyzm;
  • progresywne– są dla osób cierpiących na prezbiopię – tzw. starowzroczność;
  • kosmetyczne– to soczewki kolorowe plano, które nie korygują wad wzroku, ale pozwalają na szybką zmianę barwy tęczówki.

Jednodniowe szkła kontaktowe wykonane są z różnych materiałów.

Użytkownicy mogą wybierać soczewki hydrożelowe lub nowoczesne soczewki silikonowo-hydrożelowe, które wyróżniają się wysokim uwodnieniem i tlenoprzepuszczalnością. Jednorazowe soczewki silikonowo-hydrożelowe doskonale sprawdzą się nawet dla osób mających problem z przesuszonymi oczami.

Historia soczewek jednodniowych

Soczewki jednodniowe to jedna z najwygodniejszych i najbezpieczniejszych metod korekcji wad wzroku. Na rynek po raz pierwszy trafiły one w 1993 roku, a ich twórcą była firma Johnson & Johnson. Produkt szybko zdobył serca użytkowników i znalazł naśladowców wśród innych producentów – głównie ze względu na swoje liczne zalety, których nie posiadają soczewki dwutygodniowe, miesięczne czy kwartalne.

Zalety soczewek jednodniowych

Jednorazowe szkła kontaktowe gwarantują:

  • najwyższy komfort noszenia,
  • wysoką higienę,
  • brak problemów z codzienną pielęgnacją,
  • mniejsze ryzyko rozwoju infekcji (w tym zapalenia rogówki).

Nowoczesne soczewki jednodniowe zapewniają dobre nawilżenie oczu i wysoką przepuszczalność tlenu, co przekłada się na komfort ich noszenia. U osób noszących tego typu szkła kontaktowe rzadziej występują problemy z przesuszeniem oczu, ich pieczeniem czy zaczerwienieniem.

Codzienny tryb wymiany pozwala uniknąć konieczności przestrzegania restrykcyjnych zasad pielęgnacji. Gdy zdecydujemy się na soczewki jednorazowe, nie musimy kupować pojemników i płynów do przechowywania oraz dezynfekcji. Wystarczy pamiętać, aby wieczorem zdjąć i wyrzucić szkła, a rano założyć kolejną nową parę.

Jednorazowość wiąże się także z wyższą higieną. Na soczewkach jednodniowych nie odkłada się osad białkowy, który jest najczęstszą przyczyną zapalenia spojówek oraz infekcji rogówki. Takie soczewki są sterylne, nie istnieje również ryzyko zabrudzenia pojemniczka. Właśnie z tego powodu wielu okulistów i optometryków poleca je alergikom, ponieważ nie wywołują uczulenia.

Kolejną zaletą soczewek jednodniowych jest ich uniwersalność. W wersji jednorazowej obecnie dostępne są zarówno szkła sferyczne (najczęściej o mocy od -10 do +6 dioptrii), jak i toryczne oraz progresywne (multifokalne). To sprawia, że tę wygodną formę korekty wad wzroku mogą wykorzystać osoby cierpiące na krótkowzroczność lub dalekowzroczność, astygmatyzm, prezbiopię.

Kiedy warto korzystać z soczewek jednodniowych?

Soczewki jednodniowe doskonale sprawdzą się dla osób aktywnych, które kochają sport. Można je założyć na czas treningu piłki nożnej czy siatkówki, jeździć w nich na rowerze, pływać, jeździć na nartach. Idealnie sprawdzają się również, gdy planujemy wizytę w saunie lub solarium (z zachowaniem szczególnych środków ostrożności) . Wiele osób, noszących na co dzień szkła okresowe (dwutygodniowe, miesięczne), wybiera takie rozwiązanie na czas podróży, gdy noszenie okularów bywa niewygodne, a soczewki miesięczne czy dwutygodniowe są bardzo niewygodne, ze względu na konieczność zabierania ze sobą całego zestawu akcesoriów do pielęgnacji.

Jednorazowe soczewki coraz częściej wybierają osoby, które na co dzień noszą okulary, ale na wyjątkowe okazje chcą z nich zrezygnować. Takie szkła idealnie sprawdzą się na wesele lub inną imprezę, podczas służbowego wyjazdu czy urlopu.

Ile godzin można nosić soczewki jednodniowe?

Soczewki jednodniowe służą do jednorazowego noszenia. Najczęściej zakładane są rano i zdejmowane wieczorem (tuż przed snem). Można je bezpiecznie nosić nawet do kilkunastu godzin – wszystko zależy od stylu życia oraz indywidualnych uwarunkowań.

Warto zaobserwować, jak nasze oczy reagują na soczewki, a w razie, gdy poczujemy dyskomfort, ściągnąć je i użyć nawilżających kropli do oczugdyż dyskomfort zwykle wywołany jest niedotlenieniem rogówki. Należy pamiętać, że takich soczewek nie można zakładać dwukrotnie. Gdy je zdejmiemy z jakiegoś powodu to następnie należy założyć nową parę. Kolejną zasadą jest pilnowanie terminu ważności, który został zawarty na opakowaniu. Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla osób, które soczewki jednodniowe noszą jedynie okazjonalnie.

Nawet jeśli lubisz chodzić w okularach to w życiu każdej z nas zdarzają się takie momenty, w których okulary nie są wygodne. Z pomocą wkraczają soczewki jednodniowe, które można stosować okazjonalnie. Bywa, że na wczasach chcesz się opalać, kąpać się w morzu czy wyjść w góry? A może przeszkadza Ci gdy okulary podczas zimy mają tendencję do zaparowywania? Przy soczewkach jednodniowych nie ma tego problemu! Można w nich tańczyć na weselach, swobodnie jeździć w podróży i cieszyć się na co dzień z komfortu ich noszenia.

Komentarze (16)

jowita

3 lata temu

Zaletą soczewek jednodniowych jest brak uczulenia czy podrażnienia spojówek. Dlatego chętnie je noszę:)

malwina

3 lata temu

Nie każdy lubi okulary, niektórym one zaparowują. Dobrze, że mamy na rynku też soczewki, które są dużo wygodniejsze:)

judyta

3 lata temu

Dobrze, że mamy do wyboru także soczewki jednodniowe, które są rozwiązaniem bardzo higienicznym.

agatka

3 lata temu

Bardzo dobrze, że mamy na rynku różne rozwiązania – okulary, różnego rodzaju soczewki:) Każdy znajdzie coś dla siebie.

lusia

3 lata temu

Soczewki jednodniowe to dobre rozwiązanie dla każdego:)

ida

3 lata temu

Soczewki jednodniowe mają mnóstwo zalet, w tym bezpieczeństwo stosowania:)

amelia

3 lata temu

Moja córka nosi soczewki jednodniowe i bardzo je sobie chwali:)

misia_pysia

3 lata temu

Soczewki jednodniowe są wygodniejsze od okularów, bo do tych trudne się przyzwyczaić. A przez soczewki po prostu się patrzy.

mircia

3 lata temu

Soczewki jednodniowe są bardzo praktyczne w użyciu. Lubię takie higieniczne rozwiązania.

iwona.s

3 lata temu

Soczewki jednodniowe nosi moja mama i bardzo je chwali za to, że nie przeszkadzają jej w sklepie przy maseczce. Noszenie okularów i maseczki to dramat.

vivid

3 lata temu

Super, że mamy do wyboru soczewki jednodniowe, które są rozwiązaniem bardzo higienicznym i wygodnym.

tatiana

3 lata temu

Soczewki nie zaparowują, to ich wielka zaleta:)

florida

3 lata temu

Dla mnie takie soczewki jednodniowe są dużo wygodniejsze:)

marika

3 lata temu

Soczewki jednodniowe niewątpliwie są bardzo higieniczne.

lady_r

3 lata temu

Przy soczewkach trzeba pamiętać o zakraplaniu oczu, aby uniknąć zespołu suchego oka.

diva

3 lata temu

Soczewki jednodniowe wydają się bardzo ciekawym rozwiązaniem.

Zostaw komentarz