Rodzina W związku

Skąd się wzięły Walentynki?

Walentynki to najpopularniejsze święto zakochanych na całym świecie. Jaka jest geneza tego wyjątkowego dnia? Co z zakochanymi miał wspólnego ich patron – święty Walenty?

Walentynki to najpopularniejsze święto zakochanych na całym świecie. Jaka jest geneza tego wyjątkowego dnia? Co z zakochanymi miał wspólnego ich patron – święty Walenty?

Walentynki obchodzimy zwyczajowo 14-go lutego, gdy wspominamy św. Walentego. Tego dnia zakochani wyznają sobie miłość, wysyłają do siebie listy i kartki z wyznaniami lub obdarowują się podarunkami.

Pogańskie korzenie

Dziś trudno uwierzyć, że Walentynki – święto do gruntu skomercjalizowane – jest uroczystością chrześcijańską. Mimo wszystko jego korzenie sięgają starożytnego Rzymu i pogańskich obrzędów związanych z dniem płodności, obchodzonych właśnie 14-go lutego. Jednym ze zwyczajów były lupercalia, czyli zapisywanie przez niezamężne kobiety swojego imienia i krótkich liścików miłosnych na karteczkach, które z kolei losowali kawalerowie. W ten sposób dobierano pary na czas obrzędów, a czasami na zawsze. Zwyczaj ten przetrwał aż do 496 r., gdy papież Galazjusz zakazał dalszych jego praktyk. Trudno jednak było wykorzenić silną tradycję, dlatego pogańskim praktykom nadano chrześcijańską interpretację i nowego patrona.

Św. Walenty

Kim jest Św. Walenty i dlaczego został patronem zakochanych? Walenty był biskupem Terni (niedaleko Rzymu) za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego. Władca zabronił młodym legionistom wchodzić w związki małżeńskie. Walenty jednak udzielał im ślubów, przez co został wtrącony do lochu. Tam zakochał się w niewidomej córce strażnika, która pod wpływem jego miłości odzyskała wzrok. Cesarz dowiedział się o tym i skazał biskupa na śmierć. Walenty napisał do ukochanej ostatni list, podpisując go „Od twojego Walentego”. Na pamiątkę tego wydarzenia dziś zakochani często podpisują swoje listy miłosne „Od Św. Walentego” lub „Twoja Walentynka”. Już w średniowieczu zwłaszcza w krajach anglosaskich obchodzono dzień Św. Walentego. Pierwsza zachowana kartka walentynkowa pochodzi z 1415 roku.

Walentynki w Polsce

Słowiańskim świętem miłości i płodności jest Sobótka lub inaczej Noc Kupały, obchodzona w nocy z 21 na 22 czerwca. Bardzo długo to właśnie to święto było w Polsce czczone jako święto zakochanych. Z kolei Św. Walenty był u nas znany głównie jako patron chorych na epilepsję, na nerwy i chorych psychicznie. Walentynki w klasycznej formie przywędrowały do Polski bardzo późno – dopiero w latach 90. XX wieku. Od razu jednak zadomowiły się i zyskały sympatię niemal wszystkich Polaków.

Monika Witczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *