Rzucanie palenia to bardzo żmudny i trudny do przejścia proces. Tak jak walka z każdym innym nałogiem wymaga od osoby uzależnionej dużego samozaparcia i pracy nad sobą. Jednak pozbycie się papierosów ze swojego życia jest możliwe i dla większości byłych palaczy – bardzo satysfakcjonujące. Pomocą w eliminowaniu nałogu mogą okazać się różnego rodzaju produkty zmniejszające chęć zapalenia. W tym artykule znajdziesz wszystkie przydatne informacje na ten temat i dowiesz się, jakie środki ułatwiające rzucanie palenia mogą być przydatne.
Jakie są konsekwencje palenia tytoniu?
Uzależnienie od nikotyny jest jednym z najczęściej pojawiających się wśród społeczeństwa nałogów. Mimo że coraz więcej osób sięga po papierosy, problem ten jest stale bagatelizowany. Dzieje się tak, ze względu na to, że konsekwencje palenia są znacznie później dostrzegane niż przy innych używkach. Ważne jest także to, że efekty palenia nie wydają się być tak silnie upośledzające organizm, jak w przypadku konsekwencji nadużywania alkoholu czy narkotyków, przez co wielokrotnie papierosy wydają się być „mniejszym złem”. Warto jednak wziąć pod uwagę, że palenie tytoniu wywoływać może różne dolegliwości zagrażające zdrowiu, a nawet życiu. Są to m.in.:
- Kaszel
- Przewlekła chrypka
- Przyspieszenie procesu starzenia
- Zwiększone ryzyko złamania kości
- Wrzody
- Nowotwory
Rzucanie palenia powinno być Twoją decyzją
Decyzję o rzuceniu palenia należy podjąć samodzielnie. Nie powinno robić się tego pod presją partnera, rodziny czy znajomych, ponieważ zewnętrzne uwarunkowanie naszych wyborów zawsze skutkuje słabszą efektywnością. Warto więc przemyśleć jakie czynniki skłaniają Cię do myślenia o odrzuceniu nałogu i to na nich oprzeć swoje postanowienie. Najczęściej przytaczane to:
- Zdrowie własne
- Problemy z kondycją
- Zdrowie bliskich osób
- Nieestetyczny wygląd (pożółkłe zęby i paznokcie)
- Koszt zakupu papierosów
Czy terapia jest konieczna?
Czasami jednak zdarza się, że mimo szczerych chęci ludzie nie radzą sobie z porzuceniem nałogu. Może to wynikać z ich słabej woli, braku wsparcia czy stresującego trybu życia. Jedną z opcji pomocy w takiej sytuacji jest terapia, przeprowadzana grupowo lub indywidualnie, przez psychologa zajmującego się tematem uzależnień. Tego typu działania pomagają w odnalezieniu, najskuteczniejszych dla danej jednostki, sposobów na pozbycie się nałogu. Jest to szczególnie ważne, gdyż rzucaniu palenia towarzyszą różne objawy typowe dla syndromu odstawienia, więc czasami trudno jest ten okres przetrwać, jeśli nie zostanie wypracowana skuteczna metoda walki. Takie nieprzyjemne dolegliwości wynikające z rezygnacji z papierosów to m.in.:
- Suchość w ustach
- Zaparcia
- Bóle głowy
- Wzmożone uczucie głodu
- Depresja
- Problemy z koncentracją
- Rozdrażnienie
- Niepokój
Jakie środki zmniejszające chęć zapalenia wybrać?
Inna metoda wspierania osób palących w procesie eliminacji nałogu to preparaty do nikotynowej terapii zastępczej. Występują one w wielu różnych wariantach, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak warto mieć na uwadze, że nie mając wiedzy na ten temat, a co za tym idzie wybierając nieodpowiednie środki ryzykujesz swoim zdrowiem. Dlatego najlepiej udaj się do specjalisty, który dopasuje środki do walki z nałogiem i zdecyduje czy wystarczające będą zwykle suplementy czy trzeba wdrożyć silniejsze leki na rzucenie palenia. Na rynku dostępne są m.in.
- Gumy z nikotyną
- Plastry nikotynowe
- Spray do ust
- Tabletki na rzucanie palenia do rozpuszczania w wodzie
- Tabletki z nikotyną
Pamiętaj, w tej sytuacji ryzykując możesz stracić…
Wybierając preparat wspomagający trzeba mimo wszystko pamiętać, że to siła woli jest najważniejsza, a produkty z nikotyną mają tylko pomóc w zwalczaniu nałogu. Nie ma sensu eksperymentować i działać na własną rękę, zwłaszcza jeśli nie masz ku temu odpowiedniej wiedzy. Najlepiej jest udać się do specjalisty, który oceni jakie środki będą działały najlepiej i pokaże Ci jak efektywnie radzić sobie z objawami odstawienia.
Tekst partnera