Zdrowie

Rzucanie palenia – jak radzić sobie z dręczącym nałogiem?

rzucanie palenia

Rzucanie palenia to bardzo żmudny i trudny do przejścia proces. Tak jak walka z każdym innym nałogiem wymaga od osoby uzależnionej dużego samozaparcia i pracy nad sobą. Jednak pozbycie się papierosów ze swojego życia jest możliwe i dla większości byłych palaczy – bardzo satysfakcjonujące. Pomocą w eliminowaniu nałogu mogą okazać się różnego rodzaju produkty zmniejszające chęć zapalenia. W tym artykule znajdziesz wszystkie przydatne informacje na ten temat i dowiesz się, jakie środki ułatwiające rzucanie palenia mogą być przydatne.

Jakie są konsekwencje palenia tytoniu?

Uzależnienie od nikotyny jest jednym z najczęściej pojawiających się wśród społeczeństwa nałogów. Mimo że coraz więcej osób sięga po papierosy, problem ten jest stale bagatelizowany. Dzieje się tak, ze względu na to, że konsekwencje palenia są znacznie później dostrzegane niż przy innych używkach. Ważne jest także to, że efekty palenia nie wydają się być tak silnie upośledzające organizm, jak w przypadku konsekwencji nadużywania alkoholu czy narkotyków, przez co wielokrotnie papierosy wydają się być „mniejszym złem”. Warto jednak wziąć pod uwagę, że palenie tytoniu wywoływać może różne dolegliwości zagrażające zdrowiu, a nawet życiu. Są to m.in.:

 • Kaszel
 • Przewlekła chrypka
 • Przyspieszenie procesu starzenia
 • Zwiększone ryzyko złamania kości
 • Wrzody
 • Nowotwory

Rzucanie palenia powinno być Twoją decyzją

Decyzję o rzuceniu palenia należy podjąć samodzielnie. Nie powinno robić się tego pod presją partnera, rodziny czy znajomych, ponieważ zewnętrzne uwarunkowanie naszych wyborów zawsze skutkuje słabszą efektywnością. Warto więc przemyśleć jakie czynniki skłaniają Cię do myślenia o odrzuceniu nałogu i to na nich oprzeć swoje postanowienie. Najczęściej przytaczane to:

 • Zdrowie własne
 • Problemy z kondycją
 • Zdrowie bliskich osób
 • Nieestetyczny wygląd (pożółkłe zęby i paznokcie)
 • Koszt zakupu papierosów

Czy terapia jest konieczna?

Czasami jednak zdarza się, że mimo szczerych chęci ludzie nie radzą sobie z porzuceniem nałogu. Może to wynikać z ich słabej woli, braku wsparcia czy stresującego trybu życia. Jedną z opcji pomocy w takiej sytuacji jest terapia, przeprowadzana grupowo lub indywidualnie, przez psychologa zajmującego się tematem uzależnień. Tego typu działania pomagają w odnalezieniu, najskuteczniejszych dla danej jednostki, sposobów na pozbycie się nałogu. Jest to szczególnie ważne, gdyż rzucaniu palenia towarzyszą różne objawy typowe dla syndromu odstawienia, więc czasami trudno jest ten okres przetrwać, jeśli nie zostanie wypracowana skuteczna metoda walki. Takie nieprzyjemne dolegliwości wynikające z rezygnacji z papierosów to m.in.:

 • Suchość w ustach
 • Zaparcia
 • Bóle głowy
 • Wzmożone uczucie głodu
 • Depresja
 • Problemy z koncentracją
 • Rozdrażnienie
 • Niepokój

Jakie środki zmniejszające chęć zapalenia wybrać?

Inna metoda wspierania osób palących w procesie eliminacji nałogu to preparaty do nikotynowej terapii zastępczej. Występują one w wielu różnych wariantach, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak warto mieć na uwadze, że nie mając wiedzy na ten temat, a co za tym idzie wybierając nieodpowiednie środki ryzykujesz swoim zdrowiem. Dlatego najlepiej udaj się do specjalisty, który dopasuje środki do walki z nałogiem i zdecyduje czy wystarczające będą zwykle suplementy czy trzeba wdrożyć silniejsze leki na rzucenie palenia. Na rynku dostępne są m.in.

 • Gumy z nikotyną
 • Plastry nikotynowe
 • Spray do ust
 • Tabletki na rzucanie palenia do rozpuszczania w wodzie
 • Tabletki z nikotyną

Pamiętaj, w tej sytuacji ryzykując możesz stracić…

Wybierając preparat wspomagający trzeba mimo wszystko pamiętać, że to siła woli jest najważniejsza, a produkty z nikotyną mają tylko pomóc w zwalczaniu nałogu. Nie ma sensu eksperymentować i działać na własną rękę, zwłaszcza jeśli nie masz ku temu odpowiedniej wiedzy. Najlepiej jest udać się do specjalisty, który oceni jakie środki będą działały najlepiej i pokaże Ci jak efektywnie radzić sobie z objawami odstawienia.

Tekst partnera

Komentarze (11)

pati25

1 rok temu

Ja nie mam problemu z paleniem.Zresztą u mnie w domu też nikt nie pali.W rzuceniu palenia ważna jest silna wola..No i trzeba tego chcieć.

Mindi

1 rok temu

W moim domu nikt nie pali papierosów ale wcześniej palił mój tato i bracia, bardzo źle wspominam duszący zapach dymu papierosowego. Wbrew woli byłam biernym palaczem i źle to znosiłam. Dobrze, że o tym problemie się pisze, trzeba dawać takie artykuły do czytania zwłaszcza młodzieży, lepiej żeby wcześniej pomyśleli nad skutkami palenia, może łatwiej im będzie rzucić palenie.

  linea

  1 rok temu

  U mnie stoi popielniczka na balkonie. Jak goście mają ochotę zapalić to muszą wychodzić na zewnatrz, ubierać się….

   ewalub

   1 rok temu

   Mój mąż pali, ale nigdy nie robi tego w domu. Zawsze wychodzi na zewnątrz.
   Kiedyś postanowił spróbować rzucić, gdy nocowaliśmy u kuzyna. Kuzyn miał mieszkanie na 4 piętrze, bez balkonu i windy i mąż musiał za każdym razem zbiegać ze schodów i stwierdził, że to głupota, aby papieros tak nim rządził. Jednak rzucenie jest trudne. Nie pali dużo, ale jednak. Np. postanowił sobie, że pierwszego papierosa będzie palił na przerwie w pracy, a więc kilka godzin po przebudzeniu. Może w końcu uda mu się całkiem rzucić

    linea

    1 rok temu

    Znajomy który palił wiele lat w dniu narodzin swojej córki postanowił rzucić palenie, dla niej! Może trzeba znaleźć odpowiednią motywację. Ale trzeba tego przede wszystkim chcieć. Chyba z tym jest największy problem.

     linea

     1 rok temu

     Czyli trzeba liczyć na los. W obu kwestiach 🙂

     ewalub

     1 rok temu

     Myślimy, myślimy i w tym cały problem, bo z myślenia dzieci się nie biorą 🙂 A tak świadomie to się boimy zdecydować na drugie

     linea

     1 rok temu

     To jest chyba dobry sposób, zmniejszać dawkę papierosów dziennie.
     A może ewalub trzeba pomyśleć nad drugim dzieckiem? To dopiero bedzie motywacja 😉

     ewalub

     1 rok temu

     Po narodzinach naszej Małej, mąż dwa tygodnie nie palił. A potem zaczął od jednego dziennie… No i wróciło wszystko. Ale sama widzę to, że pali zdecydowanie mniej, więc jest nadzieja 🙂

ewalub

1 rok temu

Na szczęście problem mnie nie dotyczy. Ale nie jestem przekonana do skuteczności preparatów wspomagających. Wydaje mi się, że to jednak silna wola i mocna postanowienie są kluczem do sukcesu.

  linea

  1 rok temu

  Też tak uważam, jeśli ktoś chce zerwać z jakimś nałogiem to zrobi to bez pomocy środków wspomagających – często zresztą dosyć drogich.
  Wystarczy silna wola i samodyscyplina.

Zostaw komentarz