Rozwolnienie u dzieci – co robić, kiedy do lekarza

Wśród dzieci biegunki zdarzają się stosunkowo często. Szacuje się, że do trzeciego roku życia dziecko może mieć rozwolnienie nawet trzykrotnie w ciągu roku. Przyczyn biegunek może być wiele – od zatrucia pokarmowego po alergie. Ważne jest, by zawsze jak najszybciej zacząć działać, aby nie doszło do odwodnienia, które dla malucha może być bardzo niebezpieczne.

Rozwolnienie u niemowlaka

Im młodsze dziecko, tym biegunki mogą mieć poważniejsze konsekwencje. Rozwolnienie u niemowlaka wywoływane jest najczęściej przez:

  • zakażenie wirusowe (najczęściej źródłem są rotawirusy);
  • zakażenia bakteryjne (powodowane przez pałeczki Salmonelli, Shigelli, E.coli, Yersini, Campylobacter);
  • zatrucia pokarmowe wywołane spożywaniem nieświeżych produktów, skażonych bakteriami i wirusami oraz toksynami bakteryjnymi gronkowców;
  • alergie pokarmowe;
  • inne infekcje (szczególnie u małych dzieci biegunka może wystąpić np. wraz z zapaleniem ucha środkowego lub infekcjami górnych dróg oddechowych);
  • jako działanie niepożądane spowodowane przyjmowaniem niektórych leków.

Biegunką nazywamy zjawisko, w którym oddawanie płynnych lub półpłynnych stolców przekracza trzy wypróżnienia na 12 godzin. Jeżeli oprócz luźnej treści pokarmowej w kale znajdą się domieszki krwi, ropy lub śluzu, należy zacząć leczyć biegunkę już po pierwszym wypróżnieniu.

U niemowląt i starszych dzieci dojść może także do tzw. biegunki przewlekłej, której przyczynami są najczęściej:

  • zakażenie pasożytami (np. lamblie, pełzaki czerwonki, tasiemce);
  • zespół jelita drażliwego;
  • celiakia;
  • alergie;
  • mukowiscydoza;
  • stany zapalne jelit.

Biegunka u starszych dzieci

U starszych dzieci przyczyny biegunki są podobne, jak w przypadku niemowląt. I choć zagrożenie takiego stanu jest mniejsze, również należy jak najszybciej zacząć biegunkę leczyć. W tym celu warto mieć pod ręką probiotyki dla dzieci Dicoflor, zawierające między innymi zdrowe bakterie jelitowe, które pomagają przywrócić prawidłową pracę układu pokarmowego. W składzie produktu znajdziemy także elektrolity, chroniące przed odwodnieniem.

Biegunka u niemowląt i dzieci – zagrożenia

Najgroźniejszą konsekwencją silnych biegunek, mogącą zagrażać nawet życiu dziecka, jest odwodnienie, którego stopień można określić poprzez ocenę ubytku masy ciała dziecka. Aby uniknąć nadmiernej utraty wody i elektrolitów, które dziecko traci wraz z biegunką i wymiotami, należy jak najszybciej rozpocząć kurację. Większość przypadków biegunki u niemowlaka i starszych dzieci można wyleczyć w domu. W tym celu stosuje się wspomniane wcześniej probiotyki oraz elektrolity, które mają przywrócić odpowiednie nawodnienie oraz  równowagę w pracy układu pokarmowego. Nie zaleca się stosowania restrykcyjnej diety. Specjaliści doradzają, aby podawać dzieciom normalne pokarmy, jednak częściej i w mniejszych ilościach. Szybkie działanie rodziców powinno zapobiec odwodnieniu, jeżeli jednak objawy nie ustąpią, a masa ciała dziecka będzie spadać, należy skontaktować się z lekarzem.