Fitness Najnowsze

Rozciąganie po treningu – dlaczego nie należy go pomijać?

rozciaganie-po-treningu

Kończąc trening, często zapominamy o bardzo ważnym elemencie. Rozciąganie po treningu – dlaczego nie należy go pomijać?

Czas na trening

Sport stał się nie tylko modą ale sposobem na zdrowe i aktywne życie. Ćwiczą młodzi i starsi. Dzięki aktywności fizycznej pobudzamy organizm do aktywnej pracy, wzmacniamy mięśnie i poprawiamy wygląd sylwetki. Ćwiczymy, bo pragniemy utrzymać sprawność na długo. Dodatkowo, sport dodaje nam mnóstwo energii i wigoru. Dobre chęci i wykonanie treningu to nie wszystko. Osoby, które ćwiczą, pomijają pewne elementy lub zwyczajnie o nich zapominają. Takie zachowanie może skutkować bólem na drugi dzień, co wielu zniechęca do podejmowania dalszej aktywności.

Rozciąganie po treningu – dlaczego nie należy go pomijać?

rozciaganie

Rozciąganie po treningu to nieodłączny element wszelkiego sportu. Rozgrzewka, trening właściwy i rozciąganie to podstawa ćwiczeń. Nie ma znaczenia czy jest to bieganie, pływanie czy fitness, który wykonujemy w domowym zaciszu. Mięśnie rozciąga się przed i po treningu, aby je rozgrzać i odpowiednio przygotować. Rozciąganie ma kilka pozytywnych skutków, o których należy zawsze pamiętać, nie ważne czy jesteście na siłowni czy w parku. Właściwe ćwiczenia poprawiają sprawność ruchową i pozwalają uniknąć kontuzji, w tym tych bardzo poważnych. Po intensywnych ćwiczeniach ciało potrzebuje rozluźnienia i wyciszenia. Zwiększa się napływ krwi do mięśni i zakres naszych ruchów. Brak rozciągania może skutkować bolesnymi zakwasami. Ćwiczenia rozciągające zmniejszają ilość kwasu mlekowego w naszych mięśniach. Dodatkowo wysmuklają sylwetkę i zapobiegają przykurczom. PO treningu najlepsze jest rozciąganie statyczne, polegające na płynnych i powolnych ruchów ciała. Przyspieszy to regenerację wszystkich mięśni i uspokoi organizm. Delikatne skłony, ruchy głowy czy ramion – to tylko niektóre z propozycji rozciągania. Prawidłowo wykonane, powinno trwać od 5 do 10 minut. To niewiele czasu, ale efekty są warte jego poświecenia.

Rozciąganie po treningu to kluczowy element aktywności fizycznej. Nigdy o nim nie zapominajmy. Pominięcie go, może skutkować bolesnymi zakwasami, naderwaniami mięśni czy innymi kontuzjami, a po nich, często ciężko jest powrócić do formy. Warto stosować się do zasad treningu. Nasze zdrowie jest niezwykle cenne, więc dbajmy o nie także podczas ćwiczeń.

Komentarze (4)

Emilly27k

4 lata temu

Pamiętam jak wykonywałam rozciąganie przed zawodami sportowymi to były wspaniałymi momentami dla mnie. Wspominam to z łezką w oku.

Karola

4 lata temu

Rozciąganie to podstawa, szkoda, że ludzie o tym zapominają.

pati25

4 lata temu

Ćwiczę,,,ale nigdy nie pomyślałam o tym,aby po ćwiczeniach się rozciągać..Teraz wiem dlaczego rozciąganie jest ważne

filodendron 2

4 lata temu

Niby nie ćwiczę intensywnie, ale przydadzą mi się te wiadomości o rozciąganiu :)Bo przed mniejszym wysiłkiem fizycznym tez sie dobrze przygotować 🙂

Zostaw komentarz