Grzybica to bardzo powszechna choroba, którą są zagrożeni wszyscy ludzie – także ci dbający o higienę. Jest wiele miejsc na ciele, w których może pojawić się choroba. Warto wiedzieć jakie są najbardziej powszechne rodzaje grzybicy.
Odmiany grzybicy
Wyróżniamy dwie główne odmiany grzybicy : drożdżopochodne i dermatofitomikozy.
Grzybice drożdżopochodne najczęściej są spowodowane drożdżakami chorobotwórczymi z rodzaju Candida. W naturalnych warunkach grzyby te są obecne na naszej skórze i nie są dla nas groźne. Dopiero w szczególnych warunkach do namnożenia i inkubacji Candida pojawiają się dolegliwości chorobowe.
Z kolei grzybice z rodzaju dermatofitoz są spowodowane grzybami pochodzenia odzwierzęcego lub z gleby. Są to całkiem obce dla ludzkiego organizmu grzyby. Choroby na tym tle mają zwykle cięższy przebieg i są trudniejsze do wyleczenia.
Gdzie atakuje grzybica
Grzybica to choroba infekcyjna i zakaźna, co oznacza, że możemy się jej nabawić praktycznie wszędzie – także zarażając się od innej osoby. Niewielkie znaczenie ma tu utrzymywanie własnej higieny, bo kontakt z grzybem dla każdego jest jednakowo szkodliwy. Grzybica atakuje przede wszystkim skórę, zarówno owłosioną, jak i nieowłosioną. Ze względu na miejsce zainfekowania wyróżniamy grzybicę: stóp, skóry głowy, paznokci, genitaliów (męskich i żeńskich), pachwin, pach, fałd skórnych. W zależności od rodzaju grzyba może on zająć powierzchnię skóry, jej głębsze warstwy a nawet narządy wewnętrzne.
Czynniki sprzyjające grzybicy
Niektóre schorzenia oraz panujące warunki mogą sprzyjać rozwinięciu się choroby i utrudniać jej wyleczenie.