Uroda Zabiegi estetyczne

Nieinwazyjna metoda odmładzania skóry

Zamiast ciąć się skalpelem czy szpikować botoksem, lepiej jest przyjrzeć się możliwościom, jakie daje nam zarówno laser, jak i frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa. Mimo skomplikowanej nazwy zabieg jest bardzo prosty i wykorzystuje przede wszystkim naturalne właściwości samoleczące naszej skóry.

Zamiast ciąć się skalpelem czy szpikować botoksem, lepiej jest przyjrzeć się możliwościom, jakie daje nam zarówno laser, jak i frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa. Mimo skomplikowanej nazwy zabieg jest bardzo prosty i wykorzystuje przede wszystkim naturalne właściwości samoleczące naszej skóry.

Kolagen typu I (najpowszechniej występujący rodzaj kolagenu w ludzkim organizmie) stanowi podstawowe rusztowanie skóry właściwej. Wykazano, że skóra dorosłego człowieka traci rocznie około 1 procenta zawartości kolagenu. Spowodowane jest to degeneracją istniejącego oraz zmniejszeniem się produkcji nowego kolagenu. Stwierdzono, że w starzejącej się skórze zaburzona jest aktywność białek szoku cieplnego.

Ciepło na ratunek skórze

Białka te odgrywają kluczową rolę w regeneracji tkanek, aktywując procesy naprawcze uszkodzonych tkanek. Stymulacją do produkcji białek HSP w komórkach są różne czynniki stresogenne, na przykład stres termiczny. Dlatego ogrzewając skórę właściwą do temperatury 45-60°C doprowadzamy do wzbudzenia procesów naprawczych. Niższa temperatura nie wywoła pożądanego efektu, wyższa doprowadzi do nekrozy, czyli martwicy tkanek.

Silne ogrzanie w pierwszym etapie powoduje dezintegrację struktury kolagenu. Niektóre wiązania krzyżowe ulegają rozerwaniu, a włókna kolagenowe skracają się, dzięki czemu zaraz po zabiegu zauważamy zwiększone napięcie skóry. Jednocześnie dochodzi do aktywacji produkcji białek HSP, które regenerują i przebudowują struktury kolagenowe. W ten sposób można sztucznie wywołać proces odnowy skóry właściwej, a w konsekwencji uzyskać efekt jędrniejszej i bardziej elastycznej skóry.

Parę słów o laserach

Laser ablacyjny CO2 jest urządzeniem stymulującym regenerację kolagenu. Promieniowanie laserowe, wnikając w głąb skóry, wywołuje procesy termiczne. W wyniku reakcji fototermicznej dochodzi do podgrzania wody w tkankach i jej odparowania, czyli do procesu ablacji. Uszkadzane są wszystkie struktury bogate w wodę, wśród nich kolagen.

Energia cieplna aktywuje procesy naprawcze i w konsekwencji powoduje nowotworzenie kolagenu. Idea technologii frakcyjnej polega na wywołaniu jedynie punktowych mikrouszkodzeń skóry (słowo fractional oznacza minimalny). Laser dziurkuje skórę, tworząc w niej mikrokolumny uszkodzeń, które otoczone są siatką zdrowej, nienaruszonej tkanki.

Pozostawienie zdrowej tkanki stanowi podstawę metody, ponieważ nienaruszona skóra przyśpiesza i ułatwia regenerację uszkodzonych fragmentów. Wprowadzenie metody frakcyjnej znacznie zwiększyło bezpieczeństwo zabiegów laserowych i ograniczyło ilość powikłań pozabiegowych przy jedynie niewielkim zmniejszeniu ich skuteczności.

Największym ograniczeniem metody laserowej jest głębokość penetracji, która wynosi jedynie niecałe 2mm.

Inną metodą stosowaną w stymulacji regeneracji kolagenu za pomocą ciepła jest radiofrekwencja (RF), wykorzystująca energię fal radiowych (rodzaj energii elektromagnetycznej o częstotliwości większej niż 0,3 MHz).

Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa

Idea frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej (RF mikroigłowa) oparta jest na możliwości selektywnego ogrzewania tkanki na dokładnie określonej głębokości. Innowacyjnym rozwiązaniem zastosowanym w urządzeniu są mikroigły, przez które emitowana jest bezpośrednio wewnątrz tkanki wiązka fal radiowych. Głowica urządzenia wyposażona jest w mikroigły, które po wkłuciu podgrzewane są prądem RF.

Unikalna cechą RF mikroigłowej jest możliwość precyzyjnego regulowania głębokości, na jakiej ogrzewamy tkankę. Efekt termiczny jest najsilniejszy w okolicach zakończeń mikroigieł, dzięki czemu podgrzewana jest nie tyle powierzchnia skóry, co jej głębsze warstwy. Głębokość wkłucia mikroigieł może być dowolnie regulowana w zakresie od 0,5 do 3,5 mm. Możliwa jest także regulacja natężenia fal RF, a przez to stopień podgrzania tkanki, w zależności od wskazań terapeutycznych.

Laser frakcyjny wysyłając wiązkę świetlną, tworzy mikrokolumnę o kształcie odwróconego stożka. Uszkodzenie powierzchni skóry i obrażenia naskórka stają się tym większe im głębiej w nią ingerujemy.

RF mikroigłowa dostarcza energię na odpowiednią głębokość, powodując przy tym znikome uszkodzenia naskórka i nie wywołując karbonizacji tkanek. Pacjent nie jest narażany na dyskomfort związany z długim czasem rekonwalescencji.

Jego skóra po zabiegu może być przez kolejne 24 godziny nieco zaczerwieniona. Fakt oddziaływania termicznego bezpośrednio na oczekiwaną głębokość minimalizuje czas i natężenie wysyłania impulsu, a tym samym odczucia bólowe.Budowa pokrytych złotem mikroigieł minimalizuje wystąpienie alergii kontaktowej.

Czy to jest bezpieczne?

Mikroigły podczas zabiegu zawsze umieszczone są w jednorazowej, sterylnej nasadce montowanej na końcówce roboczej urządzenia, dzięki czemu zabieg jest higieniczny i bezpieczny. Urządzenia przeznaczone do wykonywania RF mikroigłowej klasyfikowane są jako wyrób medyczny, dlatego powinny posiadać odpowiednie certyfikaty medyczne CE.

Urządzenie pozwala zyskać pełną kontrolę nad głębokością ingerencji w skórę i temperaturą, z jaką wykonywany jest zabieg, przez co metoda jest skuteczna i bezpieczna. Technika znajduje zastosowanie w wielu wskazaniach estetycznych.

RF mikroigłowa oprócz działania odmładzającego może być stosowana w zabiegach usuwania zmarszczek, blizn zanikowych czy rozstępów, które powstały w wyniku uszkodzeń włókien kolagenowych i elastyny głęboko w skórze właściwej, a także w leczeniu nadpotliwości.

Kosmetologia Estetyczna 4/2012 vol.1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *