Siły natury Styl życia

Fazy snu

Sen to zjawisko, które fascynuje pisarzy, badaczy i zwykłych ludzi. Dlaczego śnimy? Co się dzieje z naszym organizmem podczas snu?

Sen to zjawisko, które fascynuje pisarzy, badaczy i zwykłych ludzi. Dlaczego śnimy? Co się dzieje z naszym organizmem podczas snu?

Czym jest sen?

Sen to jedna z podstawowych aktywności człowieka, konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W ciągu całego życia potrafimy przespać nawet 25 lat! Sen jest odpowiedzialny za odpoczynek, w czasie jego trwania przyspiesza się gojenie ran, wzrasta odporność organizmu, do krwi uwalniany jest hormon wzrostu.

Odpowiada także za zdrowie psychiczne i prawidłowe działanie mózgu oraz zapamiętywanie i proces uczenia się. Z kolei brak snu może bardzo negatywnie odbić się na zdrowiu, a nawet doprowadzić do śmierci.

Co się dzieje podczas snu?

Kiedy zapadamy w sen nasze procesy życiowe zwalniają, a aktywność mózgu spada. Badania przeprowadzane w połowie ubiegłego wieku wykazały, że nasz organizm w trakcie snu przechodzi kilka faz, na dodatek kilkakrotnie w ciągu nocy.

To właśnie w trakcie odpowiedniej fazy śnimy sny czy regenerujemy się. Długość jednego cyklu trwa dokładnie 90 minut.

Jak wyglądają fazy snu?

  • Faza zerowa – występuje podczas zasypiania. Wówczas nasz mózg przestawia się z fal beta na fale alfa, a jego aktywność powoli spada. Przez około 15 minut towarzyszy nam błogie uczucie odprężenia, kołysania i wreszcie zasypiamy.
  • Faza pierwsza – fale mózgowe są na częstotliwości theta. To wtedy w naszej świadomości zaczynają pojawiać się dziwne, niepowiązane ze sobą obrazy i dźwięki, które zwiastują całkowitą utratę kontaktu z rzeczywistością. Gdyby ktoś nas wówczas obudził, pewnie powiemy, że wcale nie spaliśmy.
  • Faza druga – następuje wyłączenie świadomości i duże obniżenie częstotliwości fal mózgowych. Da się jednak zauważyć pojedyncze skoki fal, jakby minimalne rozbudzenie. Prawdopodobnie w ten sposób mózg człowieka sprawdza, czy już zapadł w sen.
  • Faza trzecia i czwarta – to sen wolnofalowy. Mózg przechodzi do pracy w falach delta. Spada wówczas temperatura ciała, oddech staje się płytki, spada ciśnienie, rozluźniają się mięśnie, ustępuje ruch gałek ocznych. Wówczas organizm najlepiej odpoczywa, regeneruje się. Jeśli ktoś nas wybudzi, będziemy zupełnie rozkojarzeni i „nieprzytomni”.

Co to jest faza REM?

Po upływie 90 minut nieprzerwanego snu, mózg wznawia swoją pracę i z fal delta przechodzi do fal theta i alfa, wracając od fazy czwartej do pierwszej. Gałki oczne zaczynają się poruszać i wchodzimy w fazę REM (od ang. Rapid Eye Movements – szybkie ruchy oczu). To właśnie wtedy zaczynamy śnić marzenia senne.

Tym razem obrazy są o wiele bardziej dokładne, żywsze i kolorowe. Kiedy obudzimy się w fazie REM, potrafimy powiedzieć, co nam się śniło. W tej fazie snu każdy człowiek ma marzenia senne, jednak nie wszyscy je zapamiętują. Są ludzie, którzy uważają, że nigdy nic im się nie śni – to nieprawda. Po prostu z różnych przyczyn nie zdołali zapamiętać pojawiających się obrazów.

W ciągu nocy fazy powtarzają się cyklicznie około 5-6 razy. Im bliżej rana, tym dłuższa jest faza REM, natomiast prawie wcale nie występuje faza 3 i 4. Dla naszego organizmu najbardziej korzystna jest pierwsza część nocy, kiedy najdłuższe są fazy odpowiedzialne za odpoczynek i regenerację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *