Pojęcie „dieta” nierozerwalnie kojarzy się nam z odchudzaniem. Czy każda dieta musi być odchudzająca? Czym tak naprawdę jest dieta i co to znaczy „być na diecie”?

Jesteś na diecie?

Gdyby zadać to pytanie losowo wybranej kobiecie, prawdopodobnie odpowiedziałaby, że właśnie koleżanka poleciła jej fantastyczną dietę. Inna z kolei powiedziałaby, że nie wierzy w żadne diety, bo nic jej nie pomaga. Większość panów stwierdziłaby pewnie, że nie ma to jak schabowy z ziemniaczkami i ich ten problem nie dotyczy.

Jak to więc jest z tymi dietami? Tak naprawdę każdy człowiek jest „na diecie”, ponieważ tym mianem określamy dany sposób odżywiania, bez względu na to, co spożywamy.

Na czym polega dieta?

Obecnie dieta stała się synonimem odchudzania i słowo to kojarzy nam się wyłącznie w tych kategoriach – mamy więc dietetyczną colę bez zawartości cukru i dietetyczny posiłek, czyli taki, który ma mało kalorii.

Jednak dieta nie musi polegać tylko na zrzucaniu zbędnych kilogramów. To przede wszystkim dostarczenie do organizmu optymalnej ilości niezbędnych składników odżywczych.W zależności od celu, jaki ma spełnić konkretny sposób odżywiania, dane składniki będą się od siebie różnić.