Kobiece dolegliwości Zdrowie

Reumatyzm i jego rodzaje

Reumatyzm to potoczna nazwa, pod którą kryje się szerokie pojęcie obejmujące bardzo różne rodzaje schorzeń. Jakie choroby wyróżnia się w ramach pojęcia reumatyzmu?

Reumatyzm to potoczna nazwa, pod którą kryje się szerokie pojęcie obejmujące bardzo różne rodzaje schorzeń. Jakie choroby wyróżnia się w ramach pojęcia reumatyzmu?

Co to jest reumatyzm?

Reumatyzm to ogólna nazwa dla nieurazowych schorzeń narządów ruchu, czyli układu kostno-stawowego. Choroby reumatyczne obejmują ponad 200 jednostek chorobowych, w których mamy do czynienia z bólami stawowymi lub mięśniowymi oraz stanem zapalnym stawów i kości. Na reumatyzm może cierpieć każdy bez względu na wiek i płeć, zwłaszcza osoby młode, a także dzieci. Objawy, nasilenie dolegliwości i ich umiejscowienie zależy od rodzaju choroby reumatycznej, na jaką cierpi chory.

Rodzaje chorób reumatycznych

Choroby reumatyczne dzielą się na dolegliwości zapalne stawów z grupy chorób tkanki łącznej oraz niezapalne, nazywane zespołami bólowo-przeciążeniowymi. Do chorób zapalnych należy m.in. reumatoidalne zapalenie stawów i toczeń rumieniowaty, z kolei do chorób niezapalnych – choroby zwyrodnieniowe stawów oraz reumatyzm tkanek miękkich.

Do chorób reumatycznych zaliczamy również m.in.: młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów, chorobę Stilla (występująca u małych dzieci), zesztywniające zapalenie kręgosłupa, dnę moczanową, gorączkę reumatyczną, fibromialgię (reumatyzm mięśniowy), chorobę Pageta, sarkoidozę, wirusowe lub bakteryjne zapalenie stawów, zapalenia pochewek ścięgien i kaletek maziowych, choroby stawów towarzyszące chorobom metabolicznym i dokrewnym, martwicze zapalenia naczyń, choroby nowotworowe stawów oraz choroby kości i chrząstek.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Najbardziej znaną chorobą reumatyczną jest reumatoidalne zapalenie stawów (dawniejsza nazwa to gościec przewlekle postępujący). Objawy tej choroby to zapalenie stawów, osłabienie i niemożliwość poruszania się, ból i obrzęki stawów. Proces zapalny uszkadza stawy i prowadzi do ich zniekształceń, ograniczenia ruchomości oraz do charakterystycznego zniekształcenia palców.

Diagnozowanie i leczenie reumatyzmu

Reumatyzm dotyka bardzo wielu osób, wbrew pozorom nie tylko starszych. Każdy chory może mieć różnorodne, właściwe tylko dla siebie objawy oraz inaczej odczuwać te same dolegliwości. Dlatego diagnozowanie i leczenie chorób reumatycznych jest trudne. Chorzy mogą nie wiedzieć o swojej przypadłości nawet latami, uważając łamanie w kościach za normalny objaw np. starzenia się czy przeforsowania.

Reumatyzm to poważne zagrożenie dla zdrowia także młodych ludzi. Każdy problem ze stawami wymaga konsultacji lekarskiej i szybkiego reagowania.

Monika Witczak

Komentarze

Blog o RZS

4 lata temu

Choroby reumatyczne są podłe i żeby z nimi walczyć, trzeba naprawdę bardzo dużo siły i motywacji. Ich przewlekły charakter oraz przede wszystkim stale występujący ból może złamać człowieka. Dlatego tak ważna jest rola stowarzyszeń, blogerów dzielących się wiedzą, fundacji i przede wszystkim środowiska lekarskiego, które powinno edukować pacjentów i otwierać się na nowe trendy w leczeniu.

Zostaw komentarz