Pomimo tego, że coraz więcej osób dba o swoje zdrowie, niestety niejednokrotnie musimy je reperować. Zdarza się, że zwykłe leki bądź suplementy nie są w stanie nam pomóc. Konieczna jest interwencja lekarzy specjalistów. Laparotomia bardzo często jest jedynym rozwiązaniem, które jest w stanie podratować nasze zdrowie. Jak powinna wyglądać rekonwalescencja? Czym jest laparotomia? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
Laparotomia i jej charakterystyka
Laparotomia jest pojęciem medycznym. W bezpośrednim przełożeniu oznacza po prostu „otworzenie” przez chirurga jamy brzusznej oraz wykonanie operacji. Jest to ogromna ingerencja w nasz organizm, która wymaga późniejszej prawidłowej rekonwalescencji. Warto więc zadbać o odpowiednią pielęgnację. W aptekach internetowych hylobarrier gel to powszechnie dostępny produkt o rewelacyjnym działaniu. Preparat zapobiega zrostom regenerujących się tkanek po zabiegach operacyjnych.
Podczas laparotomii chirurg musi przeciąć najpierw skórę, później mięśnie, otrzewną, a dopiero wówczas zoperować narząd, który wymagał specjalistycznej interwencji. Operacja wykonywana jest w pełnym znieczuleniu ogólnym.
Dlaczego rekonwalescencja po laparotomii jest taka istotna?
Niestety po laparotomii mogą pojawić się powikłania. Do najbardziej popularnych należą:
- krwawienie z jamy brzusznej,
- infekcja w miejscu rany,
- zrost tkanek,
- przepuklina w miejscu blizny pooperacyjnej.
Nic więc dziwnego, że okres rekonwalescencji po operacji jest równie ważny, co samo poprawne wykonanie zabiegu przez lekarzy specjalistów. By móc cieszyć się całkowitym powrotem do zdrowia i pełnej sprawności, warto więc stosować się do kilku cennych wskazówek przez okres bezpośrednio następujący po operacji.
Prawidłowa rekonwalescencja po wykonanej operacji
Po operacji musimy pozostać w placówce medycznej przez minimum 3 dni, jeśli cały proces przebiega zgodnie z planem i nie dochodzi do żadnych powikłań. To okres, w którym musimy pozostać pod pełną kontrolą lekarzy specjalistów. Jednak to dopiero początek rekonwalescencji po zabiegu. Po opuszczeniu murów placówki musimy sami zadbać o swoje zdrowie. Przede wszystkim przez okres kilku miesięcy nie możemy wykonywać forsownego wysiłku fizycznego.
Czas rekonwalescencji nie jest sztywno określony, zależy indywidualnie od pacjenta. Gojenie się rany pooperacyjnej wymaga niekiedy bardzo dużo czasu. Co ogromnie ważne, w okresie rekonwalescencji nie możemy niczego dźwigać ani podnosić. Niestosowanie się do tych zasad może spowodować zbyt wysokie napięcie mięśni brzucha, a w konsekwencji – pęknięcie szwów.
Niebagatelne znacznie odgrywa także dieta. Nie można doprowadzić do niedożywienia organizmu. Zazwyczaj pierwszy posiłek możemy przyjąć już po 24 godzinach od operacji. Jeśli występują bóle bądź inne problemy żołądkowe, wówczas przez pewien czas warto stosować dietę lekkostrawną. W celu zapewnienia organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, warto przyjmować suplementy diety czy preparaty witaminowe. Zadbaj o właściwą rekonwalescencję po operacji i ciesz się doskonałym zdrowiem i chęcią do życia przez długi czas.