Styl życia

Wybór farby do wnętrz – o czym warto pamiętać?

Wybór farby do wnętrz

Fotografia dostarczona przez partnera

Malowanie ścian to jeden z najprostszych, a zarazem najpopularniejszych sposobów na całkowitą odmianę charakteru danego wnętrza. Niestety, obszerna paleta kolorów i mnogość rodzajów farby sprawiają, że wybór odpowiedniego produktu do malowania może zająć sporo czasu. Nic w tym dziwnego – niektórzy ludzie lubią jasne, żywe kolory, podczas gdy inni wolą coś bardziej stonowanego i subtelnego. Podpowiemy Ci na co zwrócić uwagę podczas zakupu farby do wnętrza swojego domu lub mieszkania.

Poszukaj inspiracji

Nie wybieraj w pierwszej kolejności koloru farby. Dla wielu osób to naturalne, aby od razu sięgnąć po ulubioną barwę i dopiero później dopasowywać do niej pozostałe elementy wystroju. To jednak w wielu przypadkach utrudni aranżację. Łatwiej jest wybrać kolor farby, który pasuje do posiadanych mebli i innych elementów wystroju, niż wybrać dekoracje, które będą pasowały do koloru naniesionej już na ściany farby.

Warto najpierw poszukać inspiracji w internecie. Pomocnym narzędziem będzie tutaj np. Pinterest – zrób tablicę dla każdego rodzaju wnętrza, które zamierzasz malować i zacznij przypinać do niej gotowe aranżacje, które przyciągają Twój wzrok. Gdy uzbierasz już kilka z nich, przyjrzyj się, jak wygląda Twoja ulubiona paleta kolorów i jakie style wybierasz najczęściej. Na podstawie tych wspólnych elementów zdecydowanie łatwiej stworzysz aranżację, która spełni Twoje oczekiwania.

Pamiętaj o równowadze

Intensywna paleta kolorów jest dobra i może robić doskonałe wrażenie, ale zanim jeszcze z niej skorzystasz, najpierw warto zdecydować, gdzie chcesz skierować uwagę w danym pomieszczeniu. Jeśli Twoją odpowiedzią są ściany, nic nie stoi na przeszkodzie, by pomalować je na odważny odcień, ale pamiętaj, by wtedy wszystko inne w pokoju było dość neutralne kolorystycznie. W przeciwnym wypadku przytłoczysz aranżację zbyt dużą ilością silnych barw. W drugą stronę działa to podobnie – dodatki czy meble w odważnych odcieniach najlepiej będą wypadać na tle ścian pomalowanych na delikatne kolory.

Korzystaj z testerów

Kup testery w kilku odcieniach i pomaluj powierzchnię na różnych ścianach, aby zobaczyć, jak na wybrane kolory pada światło w poszczególnych porach dnia. Zdziwisz się, widząc, że dana barwa wygląda zupełnie inaczej o poranku, gdy świeci mocne słońce, a inaczej wieczorem, gdy korzystasz ze sztucznego oświetlenia. Prawie wszyscy producenci farb mają dzisiaj w ofercie testery, pozwalające wypróbować wiele kolorów przed zakupem dużej puszki. Dobrym pomysłem mogą być również wzorniki i karty odcieni. Pamiętaj, że pozostałe próbki możesz z powodzeniem wykorzystać np. do retuszu oraz innych małych projektów malarskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *